Óriási pusztítást végzett a jégeső Kézdiszéken

2023. július 20., csütörtök, Közélet

Narancssárga, majd vörös jelzést adott szerda késő délután a katasztrófavédelmi felügyelőség Kézdiszék településeire, és nem is ok nélkül: jéggel társult záporeső és viharos szél pusztított. A nagyméretű jégdarabok több ezer hektáron tették tönkre a terményt.

  • Pusztítás az ikafalvi határban. Olvasói felvétel
    Pusztítás az ikafalvi határban. Olvasói felvétel

A jégeső sávosan pusztított, érintette a dálnoki határt Kézdimárkosfalva irányába, hatalmas károkat okozott Ikafalva környékén és a szentkatolnai, kézdivásárhelyi, valamint a zabolai határban is.

Marti István, Dálnok polgármestere elmondta, maga a falu megúszta a természet haragját, de a hozzá tartozó mezőgazdasági területek már nem: az országút jobboldalán, Márkosfalva irányába mintegy ötszáz hektár terület súlyosan érintett.

Egy neve elhallgatását kérő ikafalvi mezőgazdásztól megtudtuk: olyan ítéletidő pusztított, amire nem volt példa, neki például minden területe teljesen érintett, a jégeső gyakorlatilag lenullázta az éves munkáját. „Múlt csütörtökön vegykezeltem a pityókát, semmi nem maradt belőle. A káposzta teljesen megsemmisült, ahogy megszámoltam egy kalászban maradt búzaszemeket, ott is 40–50 százalékos a veszteség. Lehet nagyobb is a kár, mert csak egy helyen álltam meg. Akkor derül ki, hogy mi maradt, amikor aratni kezdünk. A törökbúzának csak a szára maradt meg, a jég leverte a leveleket, a káposzta pedig teljesen tönkrement. Annyi jég esett, hogy tenyérrel bele lehetett markolni” – mesélte érdeklődésünkre a biztosítással nem rendelkező kárvallott, aki szerint azon a részen több száz hektár mezőgazdasági területen lévő termény ment tönkre.

Szentkatolnán sem jobb a helyzet. „A falut megkímélte ugyan a jégeső, de a határban hatalmas a dúlás. Azt mondhatom, hogy mintegy ötszáz hektárt teljesen tönkretett, további ötszázat részlegesen. Így amiről eddig tudunk, az legalább ezer hektár. Az ittenieknek a zabolai részen, Székelytamásfalvánál is vannak földjeik, ott is elintézte a termést az időjárás” – részletezte Tusa Levente polgármester a károkat. Az elöljáró szerint az emberek zömének nincs biztosítása, így a nehéz munka emlékével és a hatalmas kárral maradnak.

A kézdiszentléleki határt elkerülte a szélsőséges időjárás, viszont a kézdivásárhelyit már nem. Balogh Tibor, a község polgármestere szerint a Burgonyakísérleti Állomás környékén is vannak földjeik a szentléleki gazdálkodóknak, a pityókaföldeket nagyban érintette a jégeső. „A termés látszólag teljesen megsemmisült azon a részen”. Az időjárás nem csak a mezőgazdaságban okozott károkat, Kézdivásárhely és Csernáton között az egyik telekommunikációs cég oszlopaiból rengeteget kidöntött a szél.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 484
szavazógép
2023-07-20: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Segélykiáltás a villanypásztoron túlra

Hét év, hat miniszter – a romániai medveprobléma pedig ez idő alatt nemhogy megoldódott volna, vagy legalább elindult volna valamilyen jónak nevezhető irányba, de egyre csak súlyosbodott, mára pedig gyakorlatilag tarthatatlanná vált. Segélykiáltásnak is beillő sajtótájékoztatót tartottak kedden Sepsiszentgyörgyön a medvekérdés ismerői – Sárkány Árpád, a Romániai Vadgazdálkodók Országos Szövetségének elnöke, illetve a Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács alelnöke, Vincze Loránt európai parlamenti képviselő, Mihai Fedorca, a brassói Transilvania Egyetem tanára, Benedek Barna, a vadásztársaságok képviselője és Gheorghe Neagu, a megyei környezetvédelmi hivatal vezetője –, nagy kérdés azonban, hogy segélykiáltásuk elhallatszik-e a villanypásztoron túlra: Bukarestbe, ahol a problémára végre megoldást kellene találni az emberi élet védelmében. 
2023-07-20: Közélet - Bodor János:

Tűz a szívkórháznál (Kovászna)

Ma délután meggyúlt a kovásznai Dr. Benedek Géza Szívkórház több éve nem használt B villája.