Sepsiszentgyörgyön is tiltakoznak a rendelet ellenVeszélyben a kulturális intézmények

2023. augusztus 10., csütörtök, Közélet

Egyre több felől hallani felháborodott hangokat arról a sürgősségi kormányrendelet-tervezetről, mely az állami kiadások lefaragása és a bevételek növelése érdekében többek között a kulturális intézményeket is célba veszi: összevonnák például az 50 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató intézményeket, leépítenék azok személyzetét, csökkentenék azok költségvetését. A nevezett intézkedések ellen több tiltakozó megmozdulást szerveztek országszerte a kulturális intézmények képviselői, így tegnap délben a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház előtt is feketébe öltözve tiltakoztak az érintettek.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

A megmozduláson a nevezett színház alkalmazottai mellett a Háromszék Táncegyüttes, a Művész mozi, a Cimborák Bábszínház és a Tamási Áron Színház egyes képviselői is megjelentek.

Anna Maria Popa, a sepsiszentgyörgyi román színház igazgatónője – aki a rendelet tervének bejelentése óta vehemensen tiltakozott a határozat ellen – lapunknak elmondta, hogy a Csíki Játékszín volt az akció kezdeményezője, és ők fontosnak tartották csatlakozni ehhez. Mint kifejtette, a kormány illetékesei a napokban egyeztettek a színházak képviselőivel, a támogatásukról biztosították őket, és ígéretet tettek arra vonatkozóan, hogy mihamarabb leülnek velük tárgyalni. „Olyan információkat kaptunk, hogy két hétig még nem hagyják jóvá a határozatot, bízom benne, hogy van még egy kis időnk tárgyalni” – fogalmazott. Három színházigazgató kollégája hétfőn Bukarestben a miniszterelnöki kabinetben folyamodott kihallgatásért, ahonnan továbbküldték őket a kulturális miniszterhez, őt próbálják elérni jelenleg, de arra is ígéretet kaptak, hogy a kormányfő fogadja őket. „Ha összefogunk és meg tudunk szólalni egy határozott közös hangon, kell hogy legyen esély a változásra. Most már elég sokan vagyunk, a petíciónk aláírói a húszezret is meghaladták, nem lehet figyelmen kívül hagyni bennünket. De egyelőre még semmilyen konkrét választ nem kaptunk. Annyit tudunk, hogy dolgoznak a határozattervezeten, mely nem marad meg eredeti formájában, de a kultúra továbbra is veszélyben van. Mert ha az összevonásokat meg is úsznánk, ez nem jelenti azt, hogy a költségvetés-csökkentést is túléljük” – nyilatkozta az igazgatónő.

„Sok évtized munkája nyomán épültek fel ezek a rendszerek – a színház, a múzeum, a táncos mozgalom –, és hogyha elkezdenek papíron játszani ezekkel, össze­omolhat az egész. Márpedig kultúra nélkül nincs emberiség. Kodály mondta annak idején: olyan kevesen vagyunk, hogy a műveletlenség luxusát nem engedhetjük meg magunknak. A kormányrendelet a Háromszék Táncegyüttest is közvetlen módon érintené, hisz 46 alkalmazottunk van... De szerintem nem is számokban kellene ezt mérni, mert minden műfajnak más az értéke. Tiltakozom a kulturális szféra ellehetetlenítése ellen, és azért is, hogy a megkérdezésünk nélkül döntöttek rólunk” – nyilatkozta lapunknak Virág Endre, a táncegyüttes igazgatója.

Lázár-Prezsmer Endre, a Művész mozi programfelelőse szerint a kulturális intézmények identitását, munkájuk fontosságát vonják kétségbe ezzel a rendelettel. „Gyakorlatilag kivesznek a kezünkből olyan eszközöket, melyekkel úgymond élhetőbbé, elviselhetőbbé tudjuk tenni ezt az egész gazdasági helyzetet, ami az országot jellemzi. Szentgyörgyön van egy egyre szélesedő réteg, melynek igénye van a kultúrára, valójában miattuk alakult ki ez a színes kulturális kínálat a városban, melyet gyökerestül megváltoztatna ez a rendelet” – mondta a mozi képviselője.

Szonda Szabolcs, a Bod Péter Megyei Könyvtár igazgatója éppen szabadságát tölti, de ő is aggódik az intézmény jövőjét illetően. Telefonon nyilatkozta lapunknak: „Akik ezt kigondolták, csak számokban gondolkodnak, nem egy sokszínű, sokrétű jelenségként tekintenek a kultúrára. Ha ezt meglépik, szabályszerűen tönkreteszik a kulturális intézmények jó részét, azt az aprólékos, következetes munkát, amelyet évek óta végzünk. Mert a közművelődés esetében lassan tartó építkezés van, mindennap igyekszünk valamit hozzátenni a közösség szellemi javához, Ha ezt megakasztják, minden összeomlik, amit felépítettünk, és meg vagyok győződve arról, hogy a tervezett spórlásokat sem lehet így elérni.”

Precedens nélküli nehéz helyzetbe sodródna nemcsak a szentgyörgyi, hanem a romániai kulturális szféra is ettől a határozattól – mondta lapunknak telefonon Pál-Ferenczi Gyöngyi, a Tamási Áron Színház megbízott igazgatója. „Ami különös ebben a tervezetben, hogy nem indokolja meg elfogadhatóan, miért pont ezeket az intézményeket kell átalakítani, felszámolni, a létszámot a minőség fölé helyezi. És az sem tiszta, hogy mekkora megtakarítást eredményezne ez az intézkedés. Teljességgel lehetetlen helyzetbe kerülnénk, ha a színházunkat összevonnák az Andrei Mureşanuval, és harmadannyi pénzből kellene működnünk. A nyolcvanas évekbeli állapotokhoz térnénk vissza, egyes alkalmazottaknak dupla munkaköröket kellene ellátniuk minimálbérért, értelmetlenné válna az az évtizedes harc, amelyet végül is mindkét társulat sikerrel vívott meg az önállóságért...” – fogalmazott az igazgatónő.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1542
szavazógép
2023-08-10: Közélet - Hecser László:

Fiatalok szép ArtZ-a

Csütörtökön vertek sátrat és hétfőn szedték annak „fáját” az Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet (ODFIE) Nagyajtán szervezett összművészeti találkozóján részt vevő fiatalok. Négy nap ideje alatt színjátszás, vers, kreatív írás, zene, slam, kézművesség, tánc, fotó-film, képzőművészet és népdal-néptánc-népzene kategóriában mutatták meg tehetségüket, illetve tanultak a meghívottaktól. Az első színjátszó-találkozót 1997-ben – éppen Nagyajtán – szervezték meg, húsz év után azt ArtZ-ra, azaz összművészeti találkozóra bővítették. Három év folyamatos szervezést követően a világjárvány miatt kényszerszünet következett – ennek vetettek véget az augusztus elején tartott, közel háromszáz fiatalt vonzó eseménnyel.
2023-08-10: Közélet - :

Okospad Sepsiszentgyörgyön

Traccsolás közben a telefonokat is fel lehet tölteni Sepsiszentgyörgy első okospadján, amelyet tegnap helyeztek el a Mihai Viteazul téren, a hétről hétre egyre romosabb szakszervezeti művelődési ház előtt.