Megújult a kultúra hajléka Lisznyóban

2023. augusztus 16., szerda, Közélet

Egy kis ékszerdoboz, tele mindenféle kincsekkel – így jellemezte a teljes felújításon átesett lisznyói kultúrotthont a vasárnapi avatóünnepségen Bordás Enikő, Uzon község polgármestere. Arra buzdította a helyieket, lakják be és töltsék meg tartalommal a korszerű létesítményt, legyenek jó gazdái, őrizzék meg a kultúrotthont a következő nemzedékeknek. A kibővített  épületben a helyi fiatalok számára korszerű ifjúsági teret hoztak létre, és megújult a szomszédos sportpálya is.

  • A lisznyói felújított kultúrotthon avatása. Fotó: Nagy D. István
    A lisznyói felújított kultúrotthon avatása. Fotó: Nagy D. István

Összegyűlt a település apraja-nagyja a lisznyói kultúrotthon avatójára, az ünnepi istentiszteletet követően vasárnap délben az önkormányzat, a helyi közösség, a megyei tanács és a kivitelező képviselői vágták át a felújított épület bejárata előtt a szalagot. 

A múlt év tavaszán indult munkálatok előzményeként az önkormányzat még 2016-ban pályázott uniós forrásokra, két évvel később aláírták a finanszírozási szerződést, majd hosszas eljárást követően 2022 februárjában elkezdődött a felújítás. Bordás Enikő polgármester beszédében kijelentette, a kivitelező, a sepsiszentgyörgyi Ambient Kft. teljes odaadással, a határ­idők betartásával dolgozott, a felvállalt munkát időre, jó minőségben elvégezte. Az építőanyagok emelkedő ára és egyéb költségek miatt a beruházás értéke több mint kétmillió lej, melyből az önkormányzat önrésze 866 ezer lej – hangzott el.

A helyi tanács döntése nyomán az épületben a lisznyói fiatalok számára olyan ifjúsági teret alakítottak ki, ahol „civilizált körülmények között találkozhatnak, szórakozhatnak szabad idejükben”, a felszerelések beszerzéséhez – bútorzat, pingpong- és csocsóasztal, síkképernyős televízió, laptop és videokivetítő – a megyei önkormányzat is hozzájárult. Ez immár a harmadik ifjúsági terem a községben a korábban átadott uzoni és szentivánlaborfalvi után – ismertette a polgármester. Kitért arra is, hogy Lisznyóban már egyre több helyen dolgoznak, épül a földgázhálózat, a halottasház munkálatai a végéhez közelednek, és egy másik emblematikus épület, az egykori polgármesteri hivatal felújítása is megkezdődött, ahol az uniós finanszírozásnak köszönhetően szociális központot hoznak létre. „Szeretnénk elérni, hogy a település arculata egyre szebb, fejlettebb legyen, hogy az itt élők jól érezzék magukat és jó legyen itthon otthon lenni” – összegzett Bordás Enikő. 

Ráduly István, Kovászna megye kormánybiztosa, Uzon község egykori polgármestere szerint régi álma valósult meg a lisznyóiaknak, az önkormányzatnak azáltal, hogy végre megújult a kultúrotthon. Felidézte, az egykori kis kultúrház tetőzete a kétezres évek elején kigyulladt, a helyiek az oltásban, helyreállításban egyaránt részt vállaltak, s akkor fogalmazódott meg a felújítás ötlete is, elkezdődött a tervezés. Jelezte, a lisznyói a község harmadik felújított, kibővített kulturális központja a bikfalvi, illetve az uzoni Pünkösti-kúria után, és tervezik a szentivánlaborfalvi épület korszerűsítését is, mely szintén egy nyertes pályázat révén valósul meg. 

A megyei önkormányzatot képviselő Ambrus Zsombor elnöki tanácsadó, a Komitátusz megyei ifjúsági szervezet elnöke úgy vélte: jelzésértékű, hogy a felújított kultúrotthonban helyet kapnak a fiatalok is, mint fogalmazott, az ifjúsági tér létrehozása a község vezetősége és a fiatalok együttműködését igazolja. Kiemelte, Uzon község az első Háromszéken, ahol három ifjúsági ház is működik, kettő kialakítását a megyei önkormányzattal való partnerség segítette elő. Felidézte, a két évvel ezelőtti ifjúsági konzultációjuk eredménye azt mutatta, a fiataloknak egyebek mellett közösségi terekre van szükségük. Ennek az igénynek tesz eleget a megyei tanács, partnerségben a helyi önkormányzatokkal, és biztosít anyagi forrást olyan ifjúsági termek létrehozására, felszerelésére, ahol a fiatalok jól érzik magukat, ahol a minőségi szórakozás mellett a fejlődésre, tanulásra is lehetőség van. Azt kívánta a lisznyói fiataloknak, ifjúsági szerveződéseknek, „legyenek kovászai a helyi közösségi életnek, töltsék meg vidám hanggal, tartalmas programokkal” a számukra létrehozott tereket. 

Virgil Florea, a munkálatokat végző cég képviseletében magyarul szólt az ünneplőkhöz, nagy kihívásként minősítve a lisznyói beruházást. Hangsúlyozta, helyi munkaerővel végeztek mindenfajta munkálatot tervezéstől a kivitelezésig, így sikerült időben elkészülniük. Minden apró részletre odafigyeltek, az elhanyagolt pincétől a földrengések, esőzések miatt megrongálódott falakig. Elismerte, mindvégig úgy érezték, hogy „itt komoly munkát lehet végezni, a szakember véleménye fontos, odafigyelnek erre, így kellemes volt az együttműködés”.  

Miután Gál Adél református lelkész áldását adta a megújult kultúrotthonra, az ünneplők bejárták az épületet, majd a lisznyói református nőszövetség tagjai léptek színpadra. Népdalzsoltárokból és egyházi énekekből összeállított rövid műsorukat szavalatok színesítették, Forró Lenke néni Petőfi Sándor-, Gyurka Adrienn pedig Wass Albert-verset mondott el. A szentiválaborfalvi L’art néptánccsoport előadását követően szeretetvendégség zárta a lisznyói közösségi ünnepet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1543
szavazógép
2023-08-16: Közélet - :

Félezer igazoltatás

Nagyszabású ellenőrzéseket szerveztek a belügyminisztérium háromszéki egységei az elmúlt hétvégén.
2023-08-16: Máról holnapra - Fekete Réka:

Ej, ráérünk arra még!...

A Petőfi-emlékév jegyében illik közös dolgainkról nagy költőnk észjárása mentén gondolkodnunk, hisz mindaz, amit papírra vetett, örök érvényű. A szép és a jó, de a rút és a rossz is él közöttünk, sőt, egyre több a Pató Pál, akik úrnak éppen nem mondhatók, úrhatnámnak annál inkább. Jut eszünkbe a jó öreg mondása, az Ej, ráérünk arra még! annak okán, hogy a 2001-ből származó, huszonkét év alatt kilúgozott jó/rossz oktatási törvény helyett nagy vajúdás árán megszületett új közoktatási és felsőoktatási jogszabályhoz szükséges, közel háromszáz alkalmazási módszertan megalkotását négy évre tervezi a szaktárca. Ebből százhuszonnégyet jövő április elsejéig kell közzétenni, a többi ráér 2027-ig. Nekik ráér. Majd jönnek a jól ismert halasztások, módosítások, és amire a törvény minden betűjét alkalmazni kellene, a reform újabb kezdetén leszünk sokadszor, végeláthatatlanul.