Mit akar a kormány — Farcádi Botond

2009. január 19., hétfő, Máról holnapra

Már a választási kampányban elhangzottak alapján lehetett tudni, hogy jóformán egyik politikai pártnak sincs koherens kormányprogramja: a válságellenes intézkedésekről inkább csak általánosságokban beszéltek a politikusok, fűt-fát megígértek minden olyan társadalmi kategóriának, amelytől voksokat reméltek begyűjteni, a szavazás előtti időszakban pedig az ellenfél lejáratása volt a legfőbb elfoglaltságuk. De talán a legborúlátóbb választópolgár sem számított arra, hogy a hetvenszázalékos többségű koalíciónak legalább egy többé-kevésbé kidolgozott elképzelése sincs a krízis kezeléséről.

Kitűnik ez abból, hogy a kabinet beiktatása után eltelt hetekben nem arról folyt a vita, milyen adó-, bér-, gazdaságpolitikát alkalmaz a kabinet, miként támogatja a kis- és középvállalkozásokat, milyen infrastruktúra-fejlesztési projektek az elsődlegesek, hogyan valósul meg az oly sokat hangoztatott tanügyi, egészségügyi reform. Az új miniszterek nyilatkozatai meglehetősen kuszák: a szállítási tárcavezető például több igazgató menesztésével hívta fel magára a figyelmet, majd leszögezte, az autópálya-építés a legfőbb prioritás, amíg sztrádák nincsenek, hiába korszerűsítenék a vasúthálózatot. Elena Udrea a gyógyfürdőturizmus fellendítését tűzte ki célul, természetesen, a fővárosban valósítaná meg nagyra törő elképzeléseit. A tanügyminiszter maga sem tudja immár, lesz-e vagy sem pedagógusbér-emelés, bejelentette azonban: megszüntetné az egységes félévi dolgozatok rendszerét, a munkaügyi tárcavezető pedig szinte naponta újabb elképzelésekkel, arányokkal és időponttal áll ki a nyugdíjemelés ügyében.

Míg az idei költségvetésről eddig sok szó nem esett, az elmúlt hetekben ádáz harc folyt a belügyminisztérium hírszerző szolgálatának vezetéséért, bemutatták az alkotmánymódosítási jelentést, a Demokrata-Liberális Párt hét végi ülésén pedig prioritásként jelölték meg egyebek mellett a választási törvény módosítását. A jelek szerint tehát válságellenes programja nincs az új kabinetnek, a hatalom megszerzését, megerősítését célzó intézkedések terén azonban jeleskedni kíván a Cotroceni-palotából vezérelt Boc-kormány.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 896
szavazógép
2009-01-19: Közélet - x:

A medve nem alszik (Halálos baleset Kommandón) — Bodor János

Mikor a mentők még reménykedtek
A szerző felvétele
Pontosabban az erdészet szakemberei szerint a medve nem alussza át a telet, főként, ha talál ennivalót. Tavaly Kommandó környékén bő volt a bükkmakktermés, így a medve néha elhagyja barlangját, és kijár makkászni. Így fordulhatott elő az a szomorú eset, hogy tegnap 11 óra körül két kovásznai fiatalember, Ioan Timaru és Nicolae Munteanu Kommandó­tól mintegy nyolc kilométerre, a Hosszú-patak völgyében medvével találkozott.
2009-01-19: Közélet - x:

Válságból lehetőséget (Kereskedelmi kamara) — Ferencz Csaba

A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara sikeresnek ítéli tavalyi tevékenységét, a begyűrűző gazdasági válságra pedig — a nehézségek mellett — újabb lehetőségek tárházaként is tekint.