Ismét Kézdivásárhelyen „turnézott” Mihai Tîrnoveanu

2023. szeptember 12., kedd, Jegyzet

Hol másutt, mint a szinte teljes egészében magyarlakta Kézdivásárhelyen találta jónak Mihai Tîrnoveanu és néhány kollégája megemlékezni Avram Iancu „mennybemenetelének” évfordulójáról. Az indoklás egészen bizarr: a forradalom ellen felkelt mócokat szerinte 1848–49-ben Gábor Áron ágyúi lőtték.

A Nemzet Útja Egyesület vezetője, Mihai Tîrnoveanu tegnap tett fel képet a Facebook-oldalára, egy videóban pedig élőben számolt be az újabb „fegyvertényről”. A céhes várost december elsején, de más alkalmakkor is felkereső magyarellenes uszító – aki elsősorban az úzvölgyi temető kapcsán vált hírhedté – ezúttal három másik társával és egy Avram Iancu-festménnyel, illetve két román zászlóval felfegyverkezve érkezett Háromszék Párizsába. Első alkalommal egyébként 2015. december elsején voltak a céhes város „vendégei”.

A város központjában lévő Gábor Áron-szobornál pózoltak, az oda vezető úton pedig a megmozdulás értelmi szerzője egy 24 perces videóban fejtegeti, hogy miért szemelték ki ismét Kézdivásárhelyt. „Ide nem jön senki Avram Iancu előtt leróni a tiszteletét, ezért van itt szükség ránk. Egy szoborhoz vonulunk, majd meglátják, milyen, amelyről úgy gondoljuk: sérti Avram Iancu emlékezetét” – mondja, majd felidézte a kézdivásárhelyi „terroristák” ügyét. A történelmet szemlátomást nem ismerő Tîrnoveanu hallgatóságának taglalja: Gábor Áron ágyúkat és puskaport gyártott a forradalom idején. (Azt ezek szerint nem tudja, hogy puskaporgyártással az esztelneki Szacsvay János foglalkozott, aki 1848 őszétől volt a kézdivásárhelyi lőpormalom vezetője, az ágyúk zöme pedig Turóczi Mózes műhelyében készült, Dummel Ferdinánd esztergályosmester vezetésével, aki az ágyúöntő műhelynek művezetője volt. Rajta kívül Végh Antal, Pásztor István, Paizs Antal és Szabó Dániel foglalkozott ágyúöntéssel, tehát Gábor Áron mellett még sokan kivették részüket a háromszéki „fegyveriparból”.) „Ez a szobor a románok egy nagy ellenségét képviseli” – magyarázza. Nem mulasztja el azt sem, hogy Erdély Magyarországhoz csatolásával riogasson, ez szerinte régi és mostani álma is a magyarságnak, Orbán Viktort pedig Kossuth Lajoshoz hasonlította.

Képes bejegyzéséhez ezt írta: „Avram Iancu Gábor Áron előtt Kézdivásárhelyen! Gábor Áron szobra a város központjában sértés Avram Iancura, így a román nemzetre. Gábor Áron ágyúval van ábrázolva, mert ágyúkat és puskaport gyártott, amit az ellenséges magyar csapatok Avram Iancu mócai ellen is használtak”.

Azt is bejelentette: Avram Iancu portréjával Székelyudvarhelyt és Sepsiszentgyörgyöt is felkeresik.

 

Borítókép: Tîrnoveanu (középen) Gabriel Ungureanu és Mihai Berchiu társaságában. Fotó: Facebook / Mihai Tîrnoveanu

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1049
szavazógép
2023-09-12: Közélet - :

Felújítják a Golgota járdáit

Rendbe teszi a kisstadion melletti gyalogos felületeket Sepsiszentgyörgy önkormányzata. A helybeliek által Golgotaként emlegetett Szemerja negyedi üzletsor előtti járdák és az oda vezető lépcsők is meglehetősen rossz állapotban vannak, az egykori nyári színház helyén évek óta épülő sportkomplexum melletti feljárót az építkezés miatt le is zárták. 
2023-09-12: Közélet - Bartos Lóránt:

Tanévnyitó és névváltoztatás (Kézdivásárhely, Nagy Mózes Főgimnázium)

Tegnap Kézdivásárhely minden oktatási intézményében megtartották a 2023–2024-es tanévnyitót, ünneplőbe öltözött kis- és nagydiákok, szülők, ismerősök várták az első csengőszót. Rendhagyó volt a tanévnyitó a kantai Nagy Mózes-iskolában, amely az elméleti líceum megnevezést lecserélve tegnaptól főgimnáziummá lépett elő.