Terítéken az erdélyi magyarság helyzete

2023. szeptember 15., péntek, Belföld

Az Európai Parlamentben működő frakcióközi Kisebbségi Intergroup őszi első ülésén számoltak be a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat képviselői a kisebbségi jogok helyzetéről Romániában. Vincze Loránt és Winkler Gyula RMDSZ-es EP-képviselők meghívására az intézményt vezető Benkő Erika a jogvédelmi szolgálat munkájáról, eredményeiről és a kisebbségvédelem területén előttük álló kihívásokról beszélt.

  • Fotó: Facebook / Benkő Erika
    Fotó: Facebook / Benkő Erika

Vincze Loránt, az Intergroup társelnöke az ülésen rámutatott, „Romániában a kisebbségi jogok terén nem az egyéni jogok milyenségével van a legnagyobb gond, hanem azok alkalmazásával és betartatásával. Amikor magyarellenes cselekedetekről van szó, akkor a hatóságok nem tesznek semmit, ezért van szükség nemcsak ezen esetek jelzésére, követésére, (…) hanem adott esetben az ügyek jogi útra terelésére is” – fogalmazott. 

Benkő Erika az iskolai románnyelv-tanulás nehézségeiről, a kisebbség szimbólumhasználatának büntetéséről, a lelátókon egyre általánosabbá váló gyűlöletbeszédről és az úzvölgyi incidensekről is beszélt. Kifejtette, közös uniós standardok nélkül a kisebbségvédelem nem működhet következetesen, és megjegyezte, vannak olyan tagállamok is, amelyek egyáltalán nem kívánnak hallani a területükön élő őshonos és nyelvi kisebbségekről. „Mi jól tudjuk, nem oldható meg minden kérdés tagállami szinten. Az uniós polgárok egyenlőségéről addig nem tudunk beszélni, amíg az őshonos és nyelvi kisebbségi közösségek tagjait diszkrimináció éri az oktatásban, a nyelvhasználatban vagy egyéb téren. A Minority SafePack kezdeményezés egy jó lehetőség lett volna arra, hogy az uniós intézmények elindítsanak egy folyamatot az uniós szintű kisebbségvédelem megalkotása felé” – fogalmazott. 

„Nekünk továbbra is határozottan hallatnunk kell a hangunkat a kisebbségi jogfosztások ellen” – szögezte le Winkler Gyula, aki felhívta a figyelmet arra, hogy „a szerzett jogok visszavonhatók és az érvényben levő kisebbségi törvényerejű rendelkezések semmibe vehetők nemcsak Romániában, hanem más EU-tagállamokban is”.

Gál Kinga, a kisebbségi munkacsoport társelnöke elfogadhatatlannak nevezte, hogy a nyár folyamán az úzvölgyi katonatemetőben szélsőséges román csoportok újra meggyalázták a katonák sírjait, és felhívta a figyelmet arra, hogy a hatóságok semmit nem tettek a törvényes rend fenntartása érdekében. „Az erdélyi magyarság számára az ilyen esetek megfélemlítőek és riasztóak. Az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezményének tanácsadó bizottsága nemrégiben elfogadott egy jelentést, amely kiemeli, hogy Romániában foglalkozni kell a kisebbségekkel szemben elkövetett rendőri visszaélések kivizsgálásával és szankcionálásával” – mutatott rá.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2023-09-15: Közélet - :

Keressük Sepsiszentgyörgy mindennapi hőseit (Önkormányzati szemle)

Szívesebben járunk abba a boltba, ahol az eladó kedvesen, mosolyogva köszönt. Ha kórházba kerülünk, a betegséget is könnyebben viseljük, ha együttérző, segítőkész orvosok, ápolók vesznek körül. Bearanyozza a napunkat, ha kedves velünk a taxisofőr, a kapus, a vízszerelő, a pincér – és bár több munkakörnek velejárói kellene hogy legyenek ezek a tulajdonságok, mégis vannak köztünk olyan emberek, akik figyelmességükkel, segítőkészségükkel, szakértelmükkel kiemelkednek a közösség tagjai közül. Ebben a gyors tempójú, folyton változó, stresszterhes világban egyre nehezebb lépést tartani a mindennapokkal, mindenki rohan, mindenki ideges, türelmetlen, és közben hajlamosak vagyunk elfeledkezni azokról az alapvető, örökérvényű emberi tulajdonságokról, mint a kedvesség, önzetlenség, előzékenység, segítőkészség.
2023-09-15: Belföld - :

Európa Tanács: túl magas a 20 százalékos küszöb (Kisebbségi anyanyelvhasználat)

A román jogszabályok szerinti, a kisebbségi nyelvek közigazgatásban való használatára vonatkozó 20 százalékos küszöb túl magas, veszélyezteti a nyelvi charta teljes körű végrehajtását – közölte tegnap az Európa Tanács (ET) kisebbségvédelmi szaktestülete.