Már ezen a héten elindul a román idegen nyelvként történő oktatása középiskolás diákok számára, októberben tartják a válogatást a 3D-s grafikai képzésnél, ahová hatodik és hetedik osztályosokat várnak, de igény szerint nyitottak olyan más típusú tevékenységek megszervezésére is, amelyek a kreatív tanulást segítik. A sepsiszentgyörgyi Amőba Alapítványnál nincs ünnepélyes becsengetés, ellenben a kezdő csoportokat minden esztendőben azzal várják: nem csak a tankönyvekből és nem csak az osztálytermekben lehet tanulni.
A kreatív tanulás maradandóbb a szövegrögzítés módszerénél, az Amőba Alapítvány ezt használja kezdetektől a gyermek- és felnőttképzésben. Egyik legkeresettebb és legsikeresebb programként tartják számon a magyar kormány támogatásával 2015-től öt esztendőn keresztül működött román nyelvű felkészítőt tizenkettedikes diákok számára, amelyeken évente közel négyszáz diák vett részt Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen és Kovásznán, olyan végzősök, akik minden bizonnyal megbuktak volna az érettségin ebből a tárgyból, de a képzésnek köszönhetően 85 százalékban sikeresen letették a vizsgát románból – mondta lapunk megkeresésére Bereczki Kinga, a sepsiszentgyörgyi Amőba Alapítvány oktatási programvezetője. A támogatás megszűnésével csökkent a jelentkezők száma, idéntől önköltségi áron szervezik meg a középiskolások idegen nyelv szerinti képzését románból, a diák hozzájárulása óránként 30 lej. Ez hetente egyszeri, kétórás alkalom. Bereczki Kinga lapunknak elmondta, a románt idegen nyelvként oktató tanáruk a szókincs bővítését tartja szem előtt, az új oktatási törvényhez igazodó, képességeket, készségeket vizsgáló érettségire készít fel, és a heti kétórás tevékenységek lényege a folytonosság, ami a diáknak nyelvi magabiztosságot nyújt a kommunikációban.
Az Amőba Alapítvány tehetségprogramjának része az ingyenes 3D-s grafikai képzés hatodik és hetedik osztályos diákok számára, akik számítógépes alapismereteiket kiegészíthetik olyan tudással, amely révén saját tervezésű kis tárgyakat állíthatnak elő. Ez a robotika előszobája. Idén két csoport már megkezdte működését Kézdivásárhelyen a Praetoria Egyesülettel való együttműködés révén, októberben pedig Sepsiszentgyörgyön tartják meg a diákok válogatását, és novemberben indul az oktatás. A magyarországi Nemzeti Tehetségalap támogatásával működő oktatás ingyenes, a költségvetés alapján a kezdő csoportba tizennégy diákot tudnak felvenni.
A képzésekről érdeklődni az Amőba Alapítvány titkárságának 0744 616 449-es telefonszámán, illetve Bereczki Kingánál lehet a 0744 167 500-as számon.