Vasárnap a gelencei Szénégető-pusztán egész napos rendezvényt – többek között gazdanapot, főző- és terményversenyt, traktoros ügyességi versenyt és kézműves őszi vásárt – tartottak.
A negyven traktor – zömében újak, régiek, illetve házi gyártmányúak – a községközpontból vonult a Szénégető-pusztára, ahol huszonnégyen neveztek be az ügyességi versenyre, és több mint harmincan – huszonöt felnőtt és nyolc gyermek – vettek részt az erős gazda versenyen. A termények versenyén, ahová nyolcan neveztek be, többek között a legnagyobb sütőtököt és burgonyát, a leghosszabb tököt és legnagyobb fürt paradicsomot díjazták. Az erős gazda versenyre számos gyermek jelentkezett, ezért számukra egy csökkentett erőpróbát tartottak.
A rendezvényen fellépett a helybeli Burusnyán Néptáncegyüttes és a férfi dalárda. A főzőversenyen kilenc csapat – nyolc helybeli civil szervezet és egy kovásznai végzős diákcsapat – vett részt, a zsűri nem rangsorolt, szinte minden csapatot díjaztak. A kézművesvásáron huszonnégyen kínálták változatos portékáikat.
Lezárták a pályázatot
Ugyanaznap a Norvég Innovációs Alap által finanszírozott kétéves projekt záróeseményét is megtartották. A projekttel a községközpont két iskolája – a Jancsó Benedek és a felső elemi –, valamint a sportcsarnok biomassza-alapú fűtését sikerült megvalósítani. A pályázat teljes összege 252 ezer euró volt, amiből az önrész 15 százalék, az önkormányzatnak mintegy 38 ezer euróval kellett hozzájárulnia a beruházásokhoz. A pályázatnak köszönhetően Gelence elérte, hogy az önkormányzathoz tartozó összes középület fűtéshálózata fenntarthatóan, megújuló energiával működjön.
A záróeseményen jelen volt Bagoly Miklós Levente, a Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetségének (Asimcov) elnöke, Vajda Lajos, az Asimcov ügyvezető igazgatója, a Green Energy Innovatív Biomassza Klaszter elnöke, Bartha Sándor, a biomasszakazánokat gyártó és szerelő cég igazgatója, Fejér László Ödön szenátor és Könczei Csaba parlamenti képviselő, valamint helyi önkormányzati képviselők, fiatal vállalkozók, a központi iskola képviselői, a környező községek polgármesterei vettek részt.
A projektzáró előadást Sebestyén Tihamér, a Green Energy Klaszter munkatársa, a GoDanuBio projekt keretében működő pályázatfigyelő és -író iroda projektvezetője, egyetemi adjunktus tartotta meg. Ilyés Botond János, Gelence polgármestere arról számolt be: ahhoz, hogy a projekt megvalósulhasson, az önkormányzat az önrészen kívül újjáépített, felújított, illetve átalakított több épületet ahhoz, hogy az intézmények fűtés- és melegvíz-rendszerei biomasszával tudjanak működni.