Van elég gáz, és még több lesz

2023. október 3., kedd, Belföld

Akár egy nagyon fagyos tél átvészeléséhez is elegendő földgáztartalékkal rendelkezik Románia – jelentette ki a Transgaz vezérigazgatója, Ion Sterian, Sebastian Burduja energiaügyi miniszter pedig azt nyilatkozta, hogy a fekete-tengeri földgáz kitermelésével Románia Európa legnagyobb gáztermelőjévé válik.

  • Sebastian Burduja. Fotó: Facebook / Guvernul României
    Sebastian Burduja. Fotó: Facebook / Guvernul României

Sterian szerint Románia a lehető legjobb helyzetben van a gázellátás szempontjából, mivel a tárolókapacitást 2022-höz képest 100 millió köbméterrel növelték, és jelenleg a tavaly szeptemberi tartaléknál 477 millió köbméterrel több, 3,65 milliárd köbméter van a tárolókban, ami több mint 96 százalékos töltöttséget jelent. Ez a töltöttségi szint 1,22 százalékkal nagyobb az európai átlagnál – közölte a vállalatvezető, és megjegyezte: korábban soha nem volt akkora a romániai földgáztárolók töltöttsége, mint most, ami részben a fogyasztás csökkenésének is köszönhető. Elmondta azt is, hogy Románia a tárolt mennyiség 80–90 százalékából a háztartások földgázfogyasztását biztosítja, a nyugati államokban azonban sokkal kisebb – Spanyolországban például csak 30 százalékos – ez az arány.

Románia a fekete-tengeri földgáz kitermelésével Európa legnagyobb gáztermelőjévé válik – állítja Sebastian Burduja fejlesztési miniszter. Elmondása szerint folyamatban van a tengeri szélerőműveket szabályozó törvény tervezetének véglegesítése, és várhatóan a következő két hétben a kormány asztalára kerül. A jogszabálynak azért van jelentősége, mert lehetőséget ad Romániának kiaknázni a tengeri szélerőművek hatalmas – a Világbank becslései szerint évi 75 gigawattnyi – potenciálját. A miniszter hangsúlyozta: ezekhez a beruházásokhoz mindenekelőtt arra van szükség, hogy a Fekete-tenger román partjai biztonságosak legyenek. Ezek mentén földgázkitermelés jelenleg is zajlik a Fekete-tenger talapzatából: a Carlyle csoport évi egymilliárd köbméter gázt hoz a felszínre, ami Románia szükségletének tíz százalékát jelenti. Emellett négymilliárd eurós befektetéssel 2027-től elkezdődhet a Neptun Deep földgázmező kitermelése is, ami további évi 10 milliárd köbméter gázt biztosít majd az országnak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2023-10-03: Közélet - Bartos Lóránt:

Bálalabirintus a Szent Anna-tónál (Különlegesség a különleges helyen)

Labirintussal gazdagodott a Szent Anna-tó környéke – adta hírül a Pro Szent Anna Egyesület a Facebook-oldalán. A szalmabálákból kialakított, a Mohos-tőzegláp mellett található útvesztő kicsiknek és nagyoknak egyaránt kínál kikapcsolódási lehetőséget. A tó nincs a legjobb állapotban, különféle intézkedésekkel próbálnak arra hatni, hogy a helyzet ne romoljon, hanem javuljon.
2023-10-03: Belföld - :

Az iskolai drogfogyasztás ellen

Fokozni kell az oktatási rendszerben az iskolai erőszak és a szenvedélybetegségek megelőzésére irányuló erőfeszítéseket, emiatt az idei tanévben az Iskola másként hetet is ennek a témának szentelik – jelentette be Ligia Deca tanügyminiszter tegnap a fővárosi Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tanévnyitója után. Ugyanott Alexandru Rafila egészségügyi miniszter ugyancsak az iskolai drogfogyasztásról és az egészségnevelésről beszélt. Az iskolai drogteszteléssel egyikük sem ért egyet.