Merjük szóvá tenni a bántalmazást

2023. október 5., csütörtök, Közélet

Nehéz, napjaink igencsak aktuális témája az iskolai bántalmazás. Szőcs Levente szociológus, pszichológus, a Kovászna Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ (MENTK) igazgatója a Turul Iroda közösségi eseményén járta körül a jelenséget, ennek kapcsán, illetve a tanévkezdés apropóján beszélgettünk vele tapasztalatairól.

  • Szőcs Levente azt tanácsolja, vegyük komolyan az iskolai bántalmazást, hiszen akár súlyos következményekkel is járhat. Pénzes Ábel felvétele
    Szőcs Levente azt tanácsolja, vegyük komolyan az iskolai bántalmazást, hiszen akár súlyos következményekkel is járhat. Pénzes Ábel felvétele

Iskolai tanácsadók, logopédusok, iskolai mediátorok tartoznak a Szőcs Levente által vezetett intézményhez, így a diákok körében tapasztalható bántalmazás jelentette problémáról első kézből értesülnek. A jelenség az utóbbi években egyre jobban beivódott a köztudatba, az online világ pedig meglehetősen ráerősített, mondhatni fokozta azt – hangzott el a Turul Iroda rendezvényén. A szakember kisfilmekkel is alátámasztott bemutatóján kiderült, az iskolai bántalmazást egy tudatosan, folyamatosan elkövetett tett, agresszivitás jellemzi; lehet verbális vagy fizikai, illetve pszichés, érzelmi is; általában azonos életkorú gyermekek csoportjában történik. A bántalmazást minden esetben komolyan kell venni, minden esettel foglalkozni kell, mert akár súlyos következményekkel, öngyilkossággal is végződhet – hívta fel a figyelmet, s mint azt megjegyezte: hasonlóra sajnos már térségünkben is volt példa.

Románia, az uniós országok között talán elsőként, törvényt is alkotott, amely az iskolai bántalmazást, a bullyingot hivatott megelőzni, kezelni. Mi elsősorban a prevencióra, a megelőzésre fektetjük a hangsúlyt, jómagam tanárokat képzek – fejtette ki Szőcs Levente. A képzésekre, különféle megelőző jellegű programokra bejelentkezhetnek a pedagógusok, a törvény pedig előírja, hogy az iskolákban bizottságot kell létrehozni, amely állandóan figyel a jelenségre, a diákoknak pedig tájékoztatókon, beszélgetéseken vázolják fel a legsarkalatosabb problémákat.

Háromszéken a megyei erőforrás és nevelési tanácsadó központ szakemberei minden tanintézményt lefednek, felkeresnek, szükség esetén pedig foglalkoznak a diákokkal, tanácsadásban részesítik őket, tevékenységük részét képezi egyebek mellett a fiatalok érzelmi intelligenciájának fejlesztése is. Szőcs Levente fontosnak tartja, hogy az osztályközösségek szintjén a pedagógusok, tanítók és osztályfőnökök is közbelépjenek, amennyiben arra szükség van, hogy a gyermekekkel beszélgessenek, megértessék velük, mennyire fontos jelezni azt, ha bántják őket vagy valamelyik társukat. Kell lenniük bátor szívűeknek is, akik igenis szólnak, ha problémát tapasztalnak, legyen szó diákról vagy tanárról – szögezte le.

A bántalmazás elszenvedőiről szólva kiemelte, az áldozatok mindig erőhátrányban vannak, gyengébbnek érzik magukat. Arról lehet őket felismerni, hogy nem tudnak kiállni önmagukért. Fontos ugyanakkor felismerni, hogy mi minősül bántalmazásnak: ha két gyerek összeverekedik az iskolaudvaron, és ott adok-kapok van, az nem bullying, az általában rövid lecsengésű dolog. Az viszont már valós probléma, azaz bullying, amikor ugyanaz a csapat vagy diák ismétlődően, napi szinten bántalmazza ugyanazt a gyermeket. Amennyiben az iskolában ilyen eset történik, jelenteni kell, amit megteheti a szülő, a tanár vagy akár a diák, az intézmény szintjén létrehozott bizottságnak pedig kötelessége azt kivizsgálni, mindkét felet, bántalmazót és bántalmazottat meghallgatni. A szakemberek gyakran szembesülnek azzal, hogy a bántalmazott nem mer semmit mondani, fél, mert úgy érzi, ha beszél, azzal még jobban kiteszi magát a kellemetlenségeknek, és nem érzi azt, hogy őt bárki is meg tudja védeni. A már említett bizottságnak éppen az a feladata, hogy ennek az ellenkezőjéről győzze meg a gyermeket – nyomatékosította Szőcs Levente. Hozzáfűzte, legalább ennyire lényeges a bántalmazót is szembesíteni tettével, és resztoratív módszerekkel rávezetni arra, mit kell tennie, hogy negatív cselekedetei többé ne forduljanak elő, illetve helyrehozza az előidézett helyzetet. A resztoratív módszer lényege, hogy a konfliktus megoldásánál nem a büntetésre helyezik a hangsúlyt, nem a bűnbakot keresik elsősorban, hanem arra összpontosítanak, hogy a felek közt helyreálljon a konfliktus előtti egyensúlyi állapot. Ezt ajánlja egyébként a már korábban említett törvény is.

Jó gyakorlatok révén rávezethetőek a gyermekek arra, hogy megértsék, szólniuk kell egy pedagógusnak, ha olyasmit látnak, amiből gond lehet, amikor fennáll a veszélye annak, hogy valakinek bántódása esik. Hogy mindez megvalósulhasson, az nagyban az intézmény szervezeti kultúráján is múlik, a szakember álláspontja szerint olyan hangulatot kell teremteni az iskolában, hogy akár a diák, akár a tanár szóvá merje tenni, ha bántalmazást, zaklatást tapasztal. „Hiszek abban, hogy a direkt kommunikációval sok mindent elérhetünk. Ne fordítsuk el a fejünket, ne álljunk félre, ha iskolai bántalmazásról van tudomásunk, hanem beszéljünk róla” – tanácsolta Szőcs Levente.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1538
szavazógép
2023-10-05: Máról holnapra - Nagy D. István:

A drog nem vár

Minden jel szerint nem csak pillanatnyi nekiveselkedés az elmúlt másfél hónapban a kábítószerek elleni harc frontján a romániai hatóságok, döntéshozók által felmutatott aktivitás. Ha hitelt adunk Cătălin Predoiu belügyminiszter szavainak, nagy erőkkel indultak harcba, komoly erőfeszítéseket tesznek a kábítószer-kereskedelem felszámolása érdekében. Ez a tárca számára is prioritás, olyannyira, hogy több száz művelet zajlik jelenleg is, közel száz, drogkereskedelemmel foglalkozó bűnszervezetet számoltak már fel – állítja a tárcavezető.
2023-10-05: Közélet - Bodor János:

Tisztújítás Zabolán

Az RMDSZ zabolai szervezete szeptember 28-án tartotta tisztújító közgyűlését, amelyen a jelenlévők Szigyártó János Nimród alpolgármesternek szavaztak bizalmat. A közgyűlés elfogadta a helyi szervezet alapszabályzatát, megválasztották az egyeztető tanács, valamint a fegyelmi és etikai bizottság tagjait. Az eseményen több mint 150-en vettek részt, jelen voltak az RMDSZ megyei vezetői, parlamenti képviselői és orbaiszéki polgármesterei.