Háromszék gazdaságaNyereséges ágazatok

2023. október 18., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A kutatás-fejlesztés és high-tech szektor valósította meg tavaly a legmagasabb nyereségrátát Háromszéken. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara adatai szerint a legalacsonyabb nyereségrátával a két legnagyobb üzleti forgalmat lebonyolító ágazatban, az iparban és a kereskedelemben dolgoztak.

  • Nyereségráta ágazati elosztásban. Infografika: Szabó Kriszta
    Nyereségráta ágazati elosztásban. Infografika: Szabó Kriszta

A kamara díjátadó ünnepségén is bemutatott összesítés szerint a megye üzleti forgalmának mintegy két százalékát adó kutatás-fejlesztés és high-tech ágazat a megyében az összes cég által elért bruttó össznyereség négy százalékát tudhatja magáénak, s ezzel Háromszék legnyereségesebb ágazatává lépett elő. Az ágazatba tartozó 172 cég közel 170 milliós forgalmat bonyolított le a tavalyi esztendőben, és mintegy 47 millió lejes nyereséget könyvelt el.

A nyereségesség szempontjából a második helyen a szolgáltatási szektor zárt 20 százalékos rátával, ez az ágazat az összforgalom közel 13 százalékát valósítja meg (mintegy másfél milliárd lejt), abszolút értékben a bruttó nyereség közel 300 millió lej volt. A további sorrend: turizmus és mezőgazdaság (mindkettő 19 százalék), építőipar (15 százalék), ipar (7 százalék) és kereskedelem (6 százalék).

A cégek méretét tekintve a megyében bejegyzett tíz nagy vállalat (a besorolás legfontosabb feltétele, hogy 250-nél több alkalmazottat foglalkoztasson) a megye üzleti forgalmának 28 százalékát adta, ugyanakkor az össznyereség csupán 10 százalékát valósította meg. Hasonló arányban vette ki részét a megye árbevételéből a 446 kis cég (tíznél kevesebb alkalmazott), míg a közepes cégek (63 ilyen van) 26, a mikrovállalkozások pedig (4925 vállalkozás, vagyis a háromszéki cégek több mint 90 százaléka) 18 százalékkal.

Érdekes adat, hogy a 446 kis cég a bruttó profit 35 százalékát valósította meg, a mikrovállalkozások 33, a közepes vállalatok pedig 22 százalékban járultak hozzá a versenyszféra valamivel több, mint 1,1 milliárdos bruttó nyereségéhez.

A nyereségráta vonatkozásában a mikrovállalatok vezetnek, hiszen átlagosan 19 százalékos eredményt értek el, a további sorrend: kis cégek 13, közepes cégek 8 és nagy cégek 4 százalék.

A prezentációból az is kiderül, hogy miközben a nagy cégek a versenyszféra munkavállalóinak (26 490 fő) 16 százalékát foglalkoztatják, az egy alkalmazottra számított nyereségük a legalacsonyabb, 5403 euró volt, miközben a munkavállalók 31 százalékát foglalkoztató kis cégek egy alkalmazottra számított bruttó nyeresége ennek közel a duplája (10 229 euró). Ez a mutató a mikrovállalkozások esetében 9965 euró, míg a közepes vállalkozásoknál 7801 euró.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1546
szavazógép
2023-10-18: Szabadidő - :

A nap fotója

2023-10-18: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Lesz gáz a télen (Energiaipar)

Ha az időjárási viszonyok megfelelőek lesznek, import nélkül átvészelhetjük a telet, hiszen a hazai földgáztárolók töltöttsége jelenleg 100,6 százalékos – jelentette ki az energetikai miniszter. Ugyanakkor megmarad az árak kompenzációs rendszere. A nemzetközi földgázpiacon a közel-keleti konfliktus újabb áremelkedést okozott, az európai országok tározóik feltöltésével készülnek a télre.