EnergiaiparLesz gáz a télen

2023. október 18., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Ha az időjárási viszonyok megfelelőek lesznek, import nélkül átvészelhetjük a telet, hiszen a hazai földgáztárolók töltöttsége jelenleg 100,6 százalékos – jelentette ki az energetikai miniszter. Ugyanakkor megmarad az árak kompenzációs rendszere. A nemzetközi földgázpiacon a közel-keleti konfliktus újabb áremelkedést okozott, az európai országok tározóik feltöltésével készülnek a télre.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Sebastian Burduja energetikai miniszter ismertette Románia földgázellátásának legfontosabb adatait. Elmondása szerint a télre való felkészülésre a kormány több forgatókönyvet is kidolgozott a várható időjárás függvényében, illetve figyelembe vette azt a lehetőséget is, hogy Románia más országokon, főként a Moldovai Köztársaságon is tudjon segíteni. Nem túl nehéz tél esetén nem lesz gond a szükséges mennyiségű földgáz biztosításával, mivel jelenleg már 417 millió köbméterrel több van raktáron, mint tavaly ilyenkor. Az elraktározott készlet és a téli időszakban esedékes hazai termelés elegendő mennyiséget biztosít – magyarázta a miniszter. A másik forgatókönyv szerint, hideg tél esetén egy korábban megkötött, tavaszig érvényes szerződés értelmében Azerbajdzsántól vásárolnak földgázt, vagy cseppfolyósított földgázt szállítanak Görögországból – mondta Burduja.

Az Európai Gáz Infrastruktúra (GIE) adatai szerint mintegy 3,2 milliárd köbméter földgázt tároltak Románia hat föld alatti tárolójában, vagyis a becsült éves gázfogyasztás 29 százalékát – közölte az Economica.net. A lap szerint ez a valaha volt legnagyobb mennyiségű betárolt gáz Romániában. Uniós szinten a betárolt mennyiség az éves fogyasztás 29,3 százalékát fedezné.

A közel-keleti konfliktus hatására a földgáz európai referenciaárai a múlt héten több mint 40 százalékkal emelkedtek, hétfőn viszont 6,5 százalékkal csökkentek, mivel a kereskedők szem előtt tartották a kedvező időjárási előrejelzéseket és a közel-keleti konfliktus ellenőrzés alatt tartására irányuló nemzetközi erőfeszítéseket – számolt be a Bloomberg. Ennek kapcsán az energetikai miniszter is elismerte, hogy aggodalommal követik a közel-keleti biztonsági helyzet alakulását, ám konkrét árakat nem árult el, mivel azok alakulása több nemzetközi szintű változó függvénye.

A miniszter ugyanakkor azt is közölte, hogy a jelenlegi formájában fenntartják az ársapkát az energetikai hordozóknál. Mint elmondta, az állam tetemes összeggel tartozik még az áram- és földgázszolgáltatóknak. Jelenleg 1,251 milliárd lej a hátralék a szállítók felé, összességében pedig közel négymilliárd lej kompenzációt utaltak az energetikai cégeknek.

A statisztikai intézet adatai szerint egyébként Románia az idei év első nyolc hónapjában 1,264 millió tonna kőolaj-egyenértéknyi (toe) földgázt importált, ami 16,3 százalékkal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában. A hazai földgáztermelés 4,987 millió toe volt, 4,1 százalékkal több, mint 2022 első nyolc hónapjában.

A Nemzeti Stratégiai és Előrejelzési Bizottság becslései szerint a 2023 és 2026 közötti időszakban a földgáztermelés átlagosan 3,6 százalékos éves ütemben emelkedik évente a 2022-es 1,1 százalékos csökkenés után. Ugyanakkor az import jelentős mértékben mérséklődik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1543
szavazógép
2023-10-18: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Nyereséges ágazatok (Háromszék gazdasága)

A kutatás-fejlesztés és high-tech szektor valósította meg tavaly a legmagasabb nyereségrátát Háromszéken. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara adatai szerint a legalacsonyabb nyereségrátával a két legnagyobb üzleti forgalmat lebonyolító ágazatban, az iparban és a kereskedelemben dolgoztak.
2023-10-18: Pénz, piac, vállalkozás - :

Foglalkoztatás

Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint a legtöbben a fővárosban dolgoznak (1,08 millió fő), Kolozs megyében 281 ezer, Temes megyében pedig 267 ezer munkavállalót regisztráltak.