Önkormányzati szemleVároszászló – a mi ügyünk!

2023. október 20., péntek, Közélet

Már online is alá lehet írni a kezdeményezést
Új fázisába lépett az immár négy hete tartó A mi városunk, a mi zászlónk jelszóval indított közösségi kampányunk: mostantól az önkéntesek személyesen keresik fel otthonaikban a sepsiszentgyörgyieket, hogy aláírásukkal támogassák a városzászló ügyét, illetve ezzel egyidejűleg megteremtettük az online aláírás lehetőségét is, hogy senki se maradjon ki, aki fontosnak érzi közösségünk és városunk meghatározó szimbólumát. Mint arról egy korábbi Önkormányzati szemlében beszámoltunk, a kampány célja, hogy a város jelképe újra Sepsiszentgyörgy közintézményeinek homlokzatán lobogjon. Nagyon fontos, hogy minél több aláírás összegyűljön, hiszen ez a bizonyíték arra, hogy Sepsiszentgyörgy lakossága magáénak érzi ezt a zászlót, amely az egész közösséget képviseli, ugyanis a bíróság a döntéshozatalkor ezt kifogásolta.

  • Fotók: Török Etele
    Fotók: Török Etele

Ők is kiálltak a zászló ügye mellett

A városzászló mellett az elmúlt időszakban nagyon sokan foglaltak állást, több ezer aláírással támogatva az ügyet. Városi elöljárók és intézményvezetők személyes üzeneteket is megfogalmaztak a közösségi médiában, most ezekből szemezgetünk.

Antal Árpád András, Sepsiszentgyörgy polgármestere szerint jogi vagy közigazgatási eszközökkel nem lehet korlátozni az itt élő emberek jelképek és szülőföldünk iránti szeretetét, a városvezetés ezért döntött úgy, hogy aláírásokat fog gyűjteni, hogy bebizonyítsuk: mi, akik itt élünk, úgy tekintünk erre a zászlóra, hogy ez bennünket képvisel.

Dr. Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus, a Nemzetközi Címertani Akadémia tagja, a jelenlegi zászló tervezője szakvéleményt mondott városunk zászlajáról, amely egy teljes közigazgatási egységet jelképez. Egy és egységes. Sepsiszentgyörgy esetében a város 2007-ben elfogadott címere került a zászlóra, a lobogó színei a címer mázaiból kerültek ki. Ez egy szakszerűen, tudományosan megszerkesztett zászló.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke cselekvésre buzdít, hiszen Sepsiszentgyörgy zászlaja a szentgyörgyieké, ezt a zászlót Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa törvényesen és egyöntetű szavazattal fogadta el.

Pál-Ferenczi Gyöngyi, a Tamási Áron Színház megbízott igazgatója, színművésze röviden felvázolva a zászló sorsát kifejtette, Sepsiszentgyörgy zászlaja nem magyar, nem román és nem székely elemeket tartalmaz, a teljes várost jelképezi, ez egy közösségi szimbólum, amely válogatás nélkül minden etnikai csoportot képvisel.

Anna Maria Popa, az Andrei Mureșanu Színház igazgatója szerint mi egy összetartó város és közösség vagyunk, és szeretnénk megkapni azt a minimális tiszteletet, hogy mi rendezhessük a magunk dolgait. Szerinte a jelenlegi zászlónk a maga teljességében képvisel minket.

Incze Zsolt lelkipásztor, esperes kiemelte: az önkormányzat 13 éve küzd azért, hogy legyen egy zászlónk, amely szimbolizálja ittlétünket, nemzetünket Székelyföldön. Ezért a zászlóért a közösségnek is tennie kell, ezért arra kéri a város lakosait, hogy engedjék be hajlékaikba az önkénteseket, és írják alá azokat az íveket, amelyek biztosítják, hogy valamikor lesz zászlónk.

 

 

Hol lehet támogatni a városzászló ügyét?

A közösségi kampány első szakaszában október 8-ig négy kihelyezett standnál lehetett aláírni az íveket, most elérkeztünk a második szakaszhoz, amelyben az önkénteseink minden sepsiszentgyörgyi, kilyéni és szotyori háztartást felkeresnek. Kérjük, fogadják őket bizalommal és nyitottsággal, hisz egy közös ügyért dolgoznak. Azok a személyek, akiket nem találnak otthon, online is aláírhatják a kezdeményezést a www.amizaszlonk.ro oldalon, ami egyszerű és gyors, mindössze pár perces folyamat. A városzászló ügyét ugyanakkor a polgármesteri hivatal főbejárata mellett jobbra található, 2-es számú irodában (hétfőtől csütörtökig 10 és 16, pénteken 10 és 15 óra között), valamint a sepsiszentgyörgyi RMDSZ-irodában (Martinovics Ignác utca 2. szám) hétfőtől csütörtökig 10–16 és pénteken 10–14 óráig lehet támogatni a közösségi kampány végéig, november 10-ig.

 

A zászló története dióhéjban

2010 januárjában Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa elfogadta azt a határozatot, miszerint a jelenlegi zászló legyen a város jelképe, amelyet az akkori prefektus megtámadott a bíróságon. Sokévnyi pereskedés után, 2014-ben a Brassói Táblabíróság kimondta, hogy nem engedélyezett a zászló használata. A városvezetés politikai partnereket keresett, az RMDSZ munkájának köszönhetően 2015-ben a törvényhozásban elfogadtak egy olyan jogszabályt, amely kimondja, hogy a települések saját zászlóval rendelkezhetnek. Az önkormányzat kezdeményezésére újabb tanácshatározat született a városzászló ügyében, melyet előterjesztettek a fejlesztési minisztériumnak jóváhagyásra. Miután a szaktestület és a kormány is elfogadta Sepsiszentgyörgy zászlaját, a Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fóruma megtámadta a kormányhatározatot azzal az indokkal, hogy az nem képviseli az itt élő román lakosságot. Egy brassói bíró úgy ítélte meg, hogy a zászló nem képviseli a helyi románságot, ezáltal megsemmisítette a kormányhatározatot, de a tanácshatározat a mai napig érvényben van.

(Az Önkormányzati szemle Sepsiszentgyörgy önkormányzatának fizetett tájékoztatási rovata.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1532
szavazógép
2023-10-20: Irodalom - :

Miklóssi Szabó István: Holdanya unokája 3.

– regényrészlet –
Úgy nézett ki a falu állomása, mintha néhány idomtalan szénaboglya egymásnak dőlt volna, egyik árnyékos sarkában már várt rájuk a ráncos, cigarettázó, túl sok sminket viselő tanárnő, Petőfi-bajuszos férje szintén fújta a füstöt, hallgatag, fehér ruhát viselő unokatestvére könyvet szorongatott a kezében, hátán kis hátizsák lapult, nejlonból készülhetett, mert máris verejtékes volt tőle a ruha, farpofái közé is befolyhatott, mert – miként azt Démenotar később észrevette – a lány olykor ideges, görcsös, már-már nevetséges mozdulattal vakarta magát, és Déme­notar nevetett volna már most is, ha nem kínozza a gyomra, de így sápadtan hallgatta a köszöntéseket, viszonzásul csak bólintott, „jól van a gyermek”, mondta az apja, „tudjátok, milyen”, folytatta, mire a rokonok bólintottak, a lány másfelé nézett, „nem siet, nem is késik”, okoskodott a bajszos férfi, utalva a vonatra, „a miénk sem sietett, csak mi rajta”, nevetett megkönnyebbülten Démenotar apja, és elmesélte a jegy-nélküliség történetét, közben néhány rosszalló pillantást vetett a fiára, „ne aggódj, megvettük a jegyeket”, kacagott apja nővére, és felmutatta a kartonra nyomtatott bilétákat, melyek látványától Démenotar ismét hányingert érzett; amikor berobogott a szerelvény, kedvtelenül mászott fel a tűzforró vagonba, telepedett unokatestvére mellé, vett elő egy könyvet, nyitotta ki, s ügyet sem vetve apja és nagynénje férjének több-kevésbé halk politizálására (ami a Kárpátok Géniusznának haláláról szólt, mert meddig tűrik ezt az amerikaiak, vagy akár az oroszok, és a nép is, az istenverte nép), beleszippantott a folyosóról beszivárgó cigarettafüstbe, majd a könyvbe mélyedt, órákig nem is tért magához, annyira lekötötte a Gun Club tagjainak kalandos vállalkozása, Barbicane, Michel Ardan, Nicholl kapitány Holdba röppenése, még a vécére is magával vitte a regényt, mert azért nem adta meg olyan könnyen magát a gyomra, csak késő délután tette le, amikor anyja egy csirkecombot dugott az orra alá.
2023-10-20: Belföld - :

Ismét Úzvölgyében ünnepelnek a román nacionalisták

Ismét az úzvölgyi katonatemetőbe készülnek a Nemzet Útja (Calea Neamului) és az Ortodox Testvériség (Frăția Ortodoxă) nevű nacionalista szervezetek, és azok támogatói – tudósított Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja szervezet vezetője közösségi oldalán. Vasárnap, október 22-én 16 órától tartanak megemlékezést a temetőben a román hadsereg napja alkalmából.