A mondás szerint a nép szava Isten szava, amire mégiscsak szeretnek hallgatni még a nem istenhívők is. Mert az jelezheti egy pártnak vagy politikusnak, amely választásra készül, hogy milyen esélyei lehetnek egy következő megmérettetésen.
Azért ezekből a mérésekből rövid távon messzemenő következtetéseket nem lehet levonni, mert menet közben a megkérdezett véleménye változhat. Az tapasztalható, hogy a kutatást végző általában kedvező eredményeket kutat (vagy mutat meg) az őt megbízónak, hadd lásson az valami biztatót a pénzéért.
Legutóbb az akadémia égisze alatt működő Információs Hadviselést és Stratégiai Kommunikációt Elemző Központ (LARICS) végzett egy közvélemény-kutatást. Ez a „központ” nagyon jó a magyarellenes információs hadviselésben, hangulatkeltésben is. Nos, ennek tudom be az RMDSZ „kitűnő” eredményét, mert a LARICS azt találta, ha a kutatáskor rendezték volna a választásokat, akkor az RMDSZ a szavazatok 3,2 százalékát kapta volna. (Most, miután a LARICS régi főnökét lecserélték egy újra, hátha változik a „cég” magyarokhoz való viszonyulása, és lehet, egy következő felméréskor jobb eredményt hoznak ki.)
Ha viszont olyan „nagy” lesz a magyarok részvétele a következő választásokon, amilyen Szlovákiában az ottani magyaroké, akkor van esélyük, hogy ne jussanak be a parlamentbe. (Szlovákiában nagy hagyománya van a magyarok széthúzásának is, hasonlóra nálunk is van lehetőség.)
De nem kell búsulni, mert kormánypártjaink olyan jól igazgatják az ország dolgait, hogy a LARICS-kutatás szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) a szavazatok 32 százalékát, míg a felmérést megrendelő Nemzeti Liberális Párt (PNL) 23,9 százalékát kapná. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) – amelyik inkább az Európai Unió fővárosában, Brüsszelben arat sikereket, nem Bukarestben – lenne a harmadik 14,7 százalékkal, míg a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 14,2 százalékkal a negyedik. Șoșoacă asszonyság SOS Romániáját 4,6 százalékon mérték. De remény van, hogy e két utóbbi párt még sokat növekedjen a választásokig, így lesz, aki cirkuszt biztosítson a parlamentben és az országban.
Fél is Kelemen Hunor, aki azt mondta, hogy az AUR köré a romániai pártoknak egészségügyi kordont kellene vonniuk, és egy hiteles stratégiát kellene követniük az alakulat népszerűség-növekedésének megállítására. (Ettől a javaslatától még az is lehetséges, hogy növekedik az AUR népszerűsége.) Az AUR sikereinek láttán a PNL Maros megyei szervezetének elnöke máris koalícióra hívta a megyében az AUR-t, bebizonyítandó, hogy „minden erejükkel a magyarok ellen küzdenek” – mondta Kelemen.
Az lehetséges, hogy a két kormánypárt, a PSD és a PNL is valamit elcsór a szélsőséges AUR programjából azért, hogy hazafiasabbnak, magyarellenesebbnek tűnjenek, és így szavazatokat szerezhet tőle. Kelemen Hunornak aztán frappánsan megválaszolt az AUR alelnöke, a magyarbarátságáról híres Dan Tanasă, aki megmondta, hogy a megosztó, gyűlöletkeltő és Romániát folyamatosan becsmérlő RMDSZ politikája köré kell kordont vonni. Ezzel bizony sok jó román szemében nőhet pártjuk nagy- és népszerűsége. A törvényhozó testület, ha nem lennének benne a magyarok, sokkal jobban védené és képviselné a románok és Románia érdekeit – állítja Tanasă. A központi részen fekvő megyék így kikerülnének a szegénységből, amelyben Kelemen Hunor és a többi RMDSZ-es kiskirály tartotta őket, és az erdélyi magyarok megérdemlik, hogy valóban képviselve legyenek. (Akkor Isten óvja a nem létező Székelyföldet!)
Biztosan arra gondolt, hogy nem Magyarországnak kellene az itteni magyarok gondjaival, támogatásával foglalkoznia, mert azt majd megoldaná az AUR javaslatai alapján a román kormány (amelyiknek tulajdonképpen a feladata lenne). Tanasă szerint „Kelemen Hunor Románia legmérgezőbb politikai szereplője”.
Hát még hol van Șoșoacă SOS-e, amelyet 4,6 százalékon mértek? Az amazonnal harciasságban senki nem tudja felvenni a versenyt, és még sokra viheti.
Különben egy korábbi INSCOP közvélemény-kutatás is csak 4,1 százalékon mérte az RMDSZ-t. Így van esély arra, hogy jobb eredményt érjen el, mint amilyent jósol neki a LARICS, de arra is, hogy ne jussanak be a parlamentbe a magyarok.
Borítókép: Marcel Ciolacu. Fotó: Guvernul României