A szabadság óriási kincs, de nemcsak a fizikai, hanem a lelki szabadság is fontos – jelentette ki Zelenák József evangélikus esperes tegnap a kiállítással egybekötött ünnepi istentisztelet során.
A sepsiszentgyörgyi lutheránusok temploma idén második alkalommal ad helyet 1956-os témájú tárlatnak, s a téma iránt érdeklődők aligha bánják, hogy a sorrendet nem tartották be: az alapkiállítást ugyanis idén hozták el városunkba, tavaly a legfrissebb kutatásokból készült anyagot mutatták be. A magyar történelem egyik legfontosabb eseményéről van szó – állítja a szervező Liszt Intézet vezetője, Szebeni Zsuzsanna, aki falvakba és iskolákba is szívesen elvinné ezt a kiállítást, és a következő hetekben szívesen vállal tárlatvezetést, ha van rá igény. Véleménye szerint rendhagyó történelemórákat is lehet tartani a templomban, de a húsz pannó átfogó képet nyújthat bárki számára, aki az ’56-os eseményekről legalább a lényeget szeretné tudni. Akár azért is, mert erdélyi áldozatai is voltak a magyarországi eseményeknek, köztük Dávid Gyula irodalomtörténész, aki hét évet ült börtönben egy temetői séta szervezése miatt, és utána még hat évig nem végezhetett szellemi munkát. Ám a kegyetlen megtorlás ellenére – ami több mint 300 kivégzést, mintegy 22 ezer börtönbüntetést és nagyjából 17 ezer deportálást jelentett –, 1989-ben a kommunista rendszer bukása Nagy Imre egykori miniszterelnök újratemetésével kezdődött.
Szebeni Zsuzsanna közlése szerint Kolozsvár után Sepsiszentgyörgy a második város, ahol Erdélyben bemutatják a tárlatot. Meg is adták a módját egy kis műsorral: Virág Nimród Szentkúti Ferenc Hősköltemény egy pesti srácról című versével, a gyülekezet gyermekeiből és fiataljaiból verbuválódott, Domokos Zsuzsa által betanított Cantate kórus pedig két szép énekkel járult hozzá az ünnepi hangulathoz. A rendezvény a magyar himnusz közös eléneklésével zárult.