Ebben az évtizedben aligha állhatunk autópályára Brassóban. Elvileg ugyan lehetséges lenne, hogy a történelem során először már 2030 előtt elérje az ország közepét az első autópálya, de az eddigi építkezési tempóból ítélve kevés a remény erre.
Az autópályák jelentősége vitathatatlan: bizonyított tény, hogy még a rövid szakaszokkal bíró megyék is sokkal jobban fejlődnek gazdaságilag, mint azok, ahol egyáltalán nincs gyors közúti összeköttetés. Az alábbiakban a román sajtóban mostanában megjelent híreket összesítettük a Brassóhoz – és így Háromszékhez is – közelítő, illetve a Székelyföldet északról érintő pályaépítések jelenlegi állásáról.
A leghosszabb és legnehezebb, sok alagutat és viaduktot követelő, közel 112 kilométeres Ploiești–Brassó szakaszt (amiből jelenleg a rozsnyói 6 kilométer van meg) leghamarabb 2026–2027-ben kezdik építeni, és a szállítási minisztérium egyik államtitkára, Mariana Ioniță szerint 2040 (!) előtt aligha lesz járható; egyelőre a megvalósíthatósági tanulmány frissítésénél tartanak. Ugyancsak a megvalósíthatósági tanulmány felülvizsgálatánál tart a 48 kilométeres Fogaras–Brassó szakasz; mindkettőre 2021 nyarán írtak alá szerződést, kétéves határidőre, de még egyik sem készült el. Utóbbi egyébként már nem az A3-as autópálya Brassó–Marosvásárhely útvonalának részeként szerepel az országos útügyi társaság (CNAIR) nyilvántartásában, hanem a Nagyszebent Bákóval összekötő A13-as autópálya részeként, amelynek a Háromszéket is átszelő Brassó–Bákó szakaszára még a megvalósíthatósági tanulmány sincs leszerződve. A Fogaras–Marosvásárhely autópálya-szakaszt (amit a 2004-ben regnáló szociáldemokrata kormány ígéretei szerint 2012-ben kellett volna átadni a forgalomnak) egész hosszában törölték az aktualizált közlekedési mestertervből, Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerint 2030 előtt nem is fogják újra betenni, mert más prioritások vannak.
A következő hat évben kell megépülnie nyugat felől a Nagyszeben–Brassó autópályának is. A Szebentől Fogarasig tartó, közel 70 kilométeres sztráda három szakaszára már aláírták a tervezési és kivitelezési szerződést, és a negyedik szakaszra is megvan a nyertes (ugyanaz a török cég), csak ott még várják a fellebbezéseket. Ha nem lesznek, és minden a megszabott menetrend szerint halad, 2027-ben Fogarastól Nagylakig lehet menni autópályán; a Lugos-Déva között hiányzó 9 kilométert a tervek szerint 2026 augusztus végén adják át. Tehát a sepsiszentgyörgyieknek négy évet kell várniuk arra, hogy 100 km-en belüli távolságra legyenek egy autópályától (Fogaras nagyjából 95 kilométerre van), és elvileg legtöbb hatot arra, hogy Brassót is elérje az első autópálya. Azt még egyáltalán nem tudni, hogy Brassótól mikor jön közelebb az A13-as, amelynek a nyomvonalát is vitatja több érintett község.
Országszinten jelenleg az A0-s bukaresti körgyűrű és az A7-es moldvai (Ploiești–Iași) autópálya, illetve az A1-es Pitești és Nagyszeben közötti szakaszainak építése folyik nagy erővel, az A3-as Szilágy és Bihar megyei szakaszain pedig akadozva. A 2004-ben elkezdett észak-erdélyi sztrádán idén a közel 16 kilométeres Maroskece-Aranyosgyéres szakasz átadása várható, ezzel létrejön a közvetlen autópálya-összeköttetés Marosvásárhely és Kolozsvár, illetve (az A10-es sztrádán) Marosvásárhely és Nagyszeben között. Kolozsvártól nyugatra csak Magyarnádasig van autópálya, tovább mindössze két rövid szakasz készült el (a borsi határátkelőhöz vezető 5 km, és a Szilágynagyfalu–Berettyószéplak közötti 13,5 km), de ezek különálló darabkák; a többi, építésben levő pályaszakaszt 2024-ben, illetve 2025-ben kell átadni, tehát jó esetben két év múlva lehet az észak-erdélyi sztrádán Marosvásárhelytől Magyarország határát elérni. A Kolozsvárra utazók számára jó hír, hogy idén – 14 évvel a várost elkerülő autópálya-szakasz átadása után – megkezdték a kolozsvári le- és felhajtó gyorsforgalmi út építését is, ezt 2025 februárjáig kell befejezni; Kolozsvár ugyanis jelenleg csak nagy kerülővel és időveszteséggel, Gyaluról vagy Tordán keresztülhajtva érhető el az autópályáról.
A Székelyföldön élők számára szintén fontos, Marosvásárhelyről Jászvásárra vivő, Nyárádszeredát, Szovátát és Gyergyószéket is érintő A8-as („Unirii”) autópálya az országos helyreállítási terv (PNRR) része, tehát 2026 augusztus végéig át kellene adni a forgalomnak, de még az első, Nyárádszeredáig vivő szakaszra sincs kivitelező, pedig a neheze – a Keleti-Kárpátok átszelése – csak Gyergyó után következik. Papírforma szerint azonban hamarabb lesz Gyergyóból közvetlen autópálya-összeköttetés Magyarországgal, mint Háromszékről vagy Brassóból.