Az ország történetében először sikerült egyensúlyt teremteni a kiadások és a beruházások között – jelentette ki tegnap a kormányfő, aki Marian Neacşu miniszterelnök-helyettessel és Sorin Grindeanu közlekedési miniszterrel együtt látogatást tett a Nagyszeben–Piteşti autópálya Tigveni és Curtea de Argeş közötti szakaszának munkatelepén.
A kormányfő gratulált az építőcégnek, és meggyőződését fejezte ki, hogy ha Románia tagja lenne a schengeni övezetnek, sokkal könnyebben haladtak volna a munkálatokkal.
Ciolacu beszélt arról is, hogy az országos költségvetés hiánya jelenleg 56 milliárd lejre rúg, és 57 milliárd lejt fordítanak beruházásokra. „Ez az első alkalom Románia történetében, amikor sikerült egyensúlyt teremteni a kiadások és a beruházások között” – tette hozzá. A miniszterelnök elmondta, „sokakat bosszant”, hogy a közlekedési minisztérium kapja a legjelentősebb összegeket az államkasszából, de a nagy infrastrukturális fejlesztések stratégiai fontosságúak. „Olyan nincs, hogy ne legyen pénz az infrastrukturális beruházásokra!” – szögezte le.
Ciolacut ugyanakkor megkérdezték az újságírók, miként kommentálja, hogy miután a kormány felelősséget vállalt a parlamentben a kiadáscsökkentő intézkedésekért, több polgármesteri hivatal is munkaerő-felvételbe kezdett. „Sajnálom, azt hiszem, eltérő információink vannak” – válaszolt a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy a 34-es sürgősségi kormányrendelet tiltja a munkaerő-felvételt a közintézmények számára. „Az teljesen más kérdés, hogy esetleg áthelyezések történtek, de az alkalmazottak száma változatlan maradt” – tette hozzá Marcel Ciolacu.
A látogatáson Sorin Grindeanu közlekedési miniszter is nyilatkozott, egyrészt kiemelve, hogy ha az építő jövőre is tartani tudja az idei jó ütemet, a Piteşti és Curtea de Argeş közötti sztráda Bascov–Măniceşti szakaszát már jövőre használatba adhatják, bár a kivitelezési határidő 2025. Másrészt azt is közölte, csökkenti alárendelt intézményeinek számát a közlekedési minisztérium, az átszervezési tervet hamarosan ismertetik a kormányfővel. A miniszter szerint a közlekedési minisztérium alárendeltségében működő kórházakat az egészségügyi minisztériumnak, az orvosi egyetemeknek vagy az önkormányzatoknak kellene átvenniük. Grindeanu ugyanakkor úgy véli, hogy az alárendelt intézmények felét össze kellene vonni.