Pál apostolnak a rómabeliekhez írt leveléből vett igerész (8. rész 31. versének második fele) sokak számára ismert, bár laikusok inkább Bethlen Gáborhoz kötik. Kemény János fejedelem önéletírásában lejegyezte, hogy a haldokló előd „tentát, papirosat, pennát” kért, és két sort írt. Első sora „Ha Isten velünk, kicsoda ellenünk?” Ezt Bethlen kedvenc mondatának tartják. Ez az ige jelent meg egy korábbi református fejedelem, Bocskai István zászlain, a kor szokása szerint latinul: Si Deus pro nobis, quis contra nos? És ez volt II. Rákóczi Ferenc jelmondata is. Ez a Magyar Református Egyház jelmondata és az Erdélyi Református Egyházkerület jelmondata is.
Ma ünnepeljük a reformáció emléknapját annak okán, hogy a hagyomány szerint Luther Márton Ágoston-rendi szerzetes ötszázhat évvel ezelőtt, 1517. október 31-én függesztette ki a wittembergi vártemplom kapujára az egyház eltévelyedésére rámutató, elsősorban a bűnbocsátó cédulák árusítása ellen szóló kilencvenöt tételét. Ettől kezdve a reform széles körben elterjedt, s magával hozta a nemzeti nyelvek egyre szélesebb körű használatát, így a magyarét is, a magyar nyelvű istentiszteletet és a Szentírás magyar nyelvre való lefordítását.
Bethlen Gábor vezérlő igéje úgy ötlött eszembe, hogy a legnagyobb erdélyi fejedelem pozitív hősként megjelenik a Duna televízióban éppen futó, Móricz Zsigmond Erdély-trilógiája első könyve alapján készült Tündérkert című filmsorozatban, no meg személyesen is „találkoztam” Bethlen Gáborral, azaz az őt alakító Bokor Barna marosvásárhelyi színművésszel a filmet népszerűsítő közönségtalálkozón.
A filmnél, a regénynél maradva, a történet főhőse mégiscsak Bethlen elődje a fejedelmi székben, Báthori Gábor, aki ötéves uralma alatt háborúskodásba sodorta Erdélyországot. A fejedelmi dinasztia mindössze tizenkilenc éves becsvágó sarja annyira törekedett az uralkodásra, hogy elődjét, a mindössze egy éve regnáló, de a földre békét hozó Rákóczi Zsigmondot bármi áron eltávolította volna. A bölcs öreg inkább önként távozott, csak hogy ne sodorja polgárháborúba az országot. Ő nem sodorta. Annál inkább az utolsó Báthori fejedelem.
Istennek hála, nálunk most nem zajlik háború, de körülöttünk igen, dörögnek az ágyúk, folyik az öldöklés északi, északkeleti szláv szomszédjainknál és a Közel-Keleten is.
Korábban háború idején begyűjtötték a harangokat, és azokból öntöttek ágyúkat. Most arra lenne szükség, hogy az ágyúkat gyűjtsék be, és azokból harangokat öntsenek – természetesen, jelképesen –, hogy Istenhez hívják, békére kongassák az embereket, katonákat, politikusokat, mert Isten nem küldi népét háborúba, ő békét akar.
Mert ha mi Istennel vagyunk, ő is velünk lesz.
És akkor térjünk vissza a jegyzet elején említett, haldokló Bethlen Gáborhoz! A papírra vetett, jelzett első sora, azaz kérdése – „Ha Isten velünk, kicsoda ellenünk?” – után írt egy másodikat is, mégpedig a megszívlelendő választ: „Senki sincsen, bizonyára senki sincsen”.
Borítókép: Az illyefalvi református vártemplom. Fotó: Szekeres Attila