A huszonhárom évvel ezelőtt Fazakas Misi színművész által alapított sepsiszentgyörgyi középiskolás drámatagozat irányítását jelen tanévtől Prezsmer Boglárka dramaturg, dráma- és színházpedagógus vette át. A Plugor Sándor Művészeti Líceumban kétévente induló képzést eddig nyolc évfolyam végezte el, jelenleg egy tizedik és egy tizenkettedik osztály működik, ősszel újabb kilencedik indul, szombaton felkészítőre várják az érdeklődőket. Az új tagozatvezetőt kérdeztük: miért érdemes a drámaosztályba jelentkezni?
Prezsmer Boglárka mindenekelőtt leszögezte: az a fajta színházművészeti képzés, amit a drámatagozaton nyújtanak, nem csak azoknak szól, akik a színházművészet gyakorlati, illetve elméleti szakágaiban szeretnének továbbtanulni, majd elhelyezkedni. Itt elsősorban a személyiség kibontása történik a színház eszközeivel, azoknak a képességeknek és készségeknek a gyakoroltatása, helyzetbe hozása révén, amelyek által a diákok felismerik, hogy miben erősek, miben jók, milyen a természetük, az együttműködő és teherbíró képességük, az érdeklődésük, elméleti vagy gyakorlati emberek, hogy a művészetek, a művészeti tárgyak által kipróbált alkotásokban mennyire érzik magukat otthon. Valójában egy önmaguk felé való út ez a négy év, aminek során az szokott kiderülni, hogy milyen pályára érdemes menniük – érzékeltette Prezsmer Boglárka a képzés lényegét. Elmondta, ezekben az osztályokban az alábbi szaktárgyakban lehet tapasztalatot szerezni, kutatni, elmélyülni: színészmesterség, improvizáció, drámajáték, beszédművelés, művészi beszéd, disputa, színpadi mozgás, bábjáték, színháztörténet, de tanítanak médiaismeretet, kreatív írást és filmművészetet is. A szaktantárgyakat szakképzett tanárok, dráma- és színészpedagógusok vezetik. Az érettségivel végződő képzés alatt kezdetben az általános műveltségi tárgyak ugyanolyan heti óraszámban vannak, mint az elméleti középiskolák többségében, a nagyobbaknál ez fokozatosan csökken.
Mivel az eddig végzett nyolc évfolyamon legalább százan érettségiztek és szakérettségiztek, de nem mindenki választotta a színházművészet gyakorlati, illetve elméleti felsőfokú képzését, arról érdeklődtünk, milyen más területeken tudták felhasználni a fiatalok az itt szerzett tudásukat, készségeiket. Prezsmer Boglárka elmondta: a visszajelzésekből tudják, hogy tanítványaik magabiztosak, hamar felismerik, hogy művészeti pályán szeretnének-e továbblépni, ezt az életformát választják-e vagy önismeretükben bízva, az iskolában szerzett tapasztalatokat, munkabírást hasznosítva egy olyan szakmában mélyülnek el, ahol hasznosíthatják a négy év alatt megerősödött kommunikációs készségüket (ide tartozik a bölcsészet, a média- és kommunikáció, de akár a jog is), de az is előfordul, hogy még egy évet tanulnak és felkészülnek, például az orvosi egyetemre. Nincs recept, hogy ki mit választ, de azt látják, hogy minden végzettjüknek sikerül boldogulni – szögezi le a tagozatvezető.
Az októberi első felkészítőt követően e hét végén, szombaton, majd november 25-én és december 9-én tartanak felkészítőt a Plugor Sándor Művészeti Líceum Visky Árpád drámatermében, minden alkalommal 15 órától. Érdeklődni a 0748 409 437-es telefonszámon vagy a dramatagozat00@gmail.com címen lehet.