Nemes Levente könyvbemutató körútja

2023. november 8., szerda, Közélet

Három székelyföldi városban és két budapesti helyszínen is bemutatták az elmúlt napokban Nagy B. Sándor Nemes Levente színművészről tavaly készült beszélgetőkönyvét, mely esemény iránt mindenhol nagy volt az érdeklődés, elsősorban a színházi emberek részéről. A nyolcvannégy éves Nemes Levente fiatalokat megszégyenítő szellemi és fizikai erőnlétben járta végig a könyvbemutató körút állomásait, ugyanolyan meggyőző erővel képviselve és népszerűsítve a művészszínház ügyét, ahogyan egész életében tette.

  • A székelyudvarhelyi könyvbemutatón. Fotó: Bartalis Előd
    A székelyudvarhelyi könyvbemutatón. Fotó: Bartalis Előd

Tavaly kettős évfordulót ünnepelt Nemes Levente színművész, a Tamási Áron Színház egykori igazgatója: hatvan éve kezdte színészi pályáját, és ötven éve szerződött a sepsiszentgyörgyi színház társulatához. Az évfordulók alkalmából egy beszélgetőkönyv jelent meg róla a Háromszék Vármegye Kiadó gondozásában, melyet először Sepsiszentgyörgyön és Marosvásárhelyen mutattak be.

A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház épületének felújítása miatt idén rendhagyó módon a csíkszeredai Csíki Játékszín és a székely­udvarhelyi Tomcsa Sándor Színház is részt vett a Nemzetiségi Színházi Kollokvium szervezésében, mely húsz előadással és több mint harminc kísérőrendezvénnyel várta a közönséget. A kísérőrendezvények sorában mindhárom városban megszervezték a Nemes Levente-interjúkötet bemutatóját is, így október 24-én Székelyudvarhelyen, 25-én Csíkszeredában, 30-án pedig Gyergyószentmiklóson is közelebbről megismerhették az érdeklődők a neves színművészt, akit a kötet szerzője, Nagy B. Sándor faggatott.

A kollokviumon szervezett beszélgetések mellett Budapestre is eljutott a múlt héten Nemes Levente és Nagy B. Sándor, ahol október 27-én, pénteken két könyvbemutató zajlott: délelőtt a Színház- és Filmművészeti Egyetem diákjai találkozhattak az alkotókkal, délután pedig a Hild-villában tartották meg a kiadvány bemutatóját a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének szervezésében.

Hihetetlen volt az a szellemi frissesség, amivel a nyolcvannégy éves Nemes Levente minden helyszínen elmesélte életének a színház szempontjából legfontosabb eseményeit. Kicsit mindig másképp, újabb és újabb nézőpontból világított rá a sepsiszentgyörgyi színház történetére, és annak alakulásában a maga szerepére, attól függően, hogy éppen kikből állt a hallgatósága. Másképp mesélt a diákoknak, mint a felnőtteknek, másképp a színháziaknak, mint a kívülállóknak, másképp az erdélyi városok közönségének, mint a budapestieknek. A visszajelzésekből ítélve valamennyi résztvevő számára tanulságos volt a könyvbemutató; Nemes Leventében egy olyan bölcs és hiteles embert ismerhettek meg, aki ma is igényességet közvetít minden megnyilvánulásával, aki ma is teljes odaadással szolgálja a színház és általában a művészet ügyét, akinek élete példája inspiráló lehet fiatalok és idősek számára egyaránt.

Amint utólag elmondta, nem magáért tette meg ezt a fárasztó kör­utat, ő már nem vágyik dicsőségre, népszerűségre, de mindaz, amit a könyv képvisel, amit a hosszú beszélgetések során megpróbált összefoglalni benne színházról, költészetről, művészetről, azt mindenképpen népszerűsítésre érdemesnek találja. Mindenekelőtt tehát a könyvért vállalta az utazások, beszélgetések, dedikálások és a könyvbemutatók körüli protokollesemények, tévés, rádiós és podcastinterjúk fáradalmait, bízik benne, hogy minél több ember magáévá teszi majd az ő művészetfelfogását. „A mostaninál jobb világ érdekében. Mert, ahogy a könyvben is elmondtam, a katarzis a mindenség tükrében való önvizsgálatra késztet, a művészet jobbá tesz bennünket” – tette hozzá.

A budapesti Hild-villában tartott könyvbemutatón Darvay Nagy Adrienne színházkutató, színháztörténész is jelen volt, aki a Tamási Áron Színháznak küldött levelében így fogalmazott a beszélgetőkönyvvel kapcsolatosan: „Erdély nagy »színészbölényei« közül Nemes Leventét tartom a legjelentősebbnek, aki a szó legnemesebb értelmében az egyik »legkorszerűbb« is: igazi erdélyi, aki úgy őrzi játékstílusában a legszebb hagyományokat, hogy továbbfejleszti azokat időszerűséggel. Aki úgy mentette meg a színházát, hogy minden döntésével lépésről lépésre igazi alkotóműhellyé varázsolta azt. Igazi úr, miközben szellemes, gondolkodó játékos »Hamlet«, azaz abszolút értelemben vehető Színházi Ember. Kevés ilyen őszinte, maszk nélküli, a tévedéseket, hibákat és a »trendtől eltérő« nézeteket is vállaló Színész életinterjúja volt a kezemben.”

Pál-Ferenczi Gyöngyi

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1538
szavazógép
2023-11-08: Közélet - Fekete Réka:

Újabb drámaosztály indul szeptembertől (Plugor Sándor Művészeti Líceum)

A huszonhárom évvel ezelőtt Fazakas Misi színművész által alapított sepsiszentgyörgyi középiskolás drámatagozat irányítását jelen tanévtől Prezsmer Boglárka dramaturg, dráma- és színházpedagógus vette át. A Plugor Sándor Művészeti Líceumban kétévente induló képzést eddig nyolc évfolyam végezte el, jelenleg egy tizedik és egy tizenkettedik osztály működik, ősszel újabb kilencedik indul, szombaton felkészítőre várják az érdeklődőket. Az új tagozatvezetőt kérdeztük: miért érdemes a drámaosztályba jelentkezni?
2023-11-08: Közélet - Nagy D. István:

Újból kérelmezniük kell a jogosultaknak (Átalakított szociális segélyek)

Egy 2016-ban elfogadott, ám csak most hatályba lépő jogszabály értelmében jövő év elejétől összevonják a garantált minimáljövedelmet és a családi támogatást, ezeket beilleszkedési támogatás néven folyósítják a továbbiakban. Erről Támpa Ödön, a szociális kifizetési ügynökség megyei vezetője számolt be, egyúttal felhíva a figyelmet, hogy a két segély eddigi jogosultjainak bizonyító okiratokkal egyetemben újabb igénylést kell benyújtaniuk, ha azt akarják, hogy január elsejétől továbbra is részesüljenek a támogatásban. A kérelmeket a lakhely szerinti polgármesteri hivataloknál, a szociális ügyek irodájához kell leadni.