Egy 2016-ban elfogadott, ám csak most hatályba lépő jogszabály értelmében jövő év elejétől összevonják a garantált minimáljövedelmet és a családi támogatást, ezeket beilleszkedési támogatás néven folyósítják a továbbiakban. Erről Támpa Ödön, a szociális kifizetési ügynökség megyei vezetője számolt be, egyúttal felhíva a figyelmet, hogy a két segély eddigi jogosultjainak bizonyító okiratokkal egyetemben újabb igénylést kell benyújtaniuk, ha azt akarják, hogy január elsejétől továbbra is részesüljenek a támogatásban. A kérelmeket a lakhely szerinti polgármesteri hivataloknál, a szociális ügyek irodájához kell leadni.
Támpa Ödön szerint Háromszéken az általa vezetett megyei szociális kifizetési és ellenőrzési ügynökség (AJPIS) közel 3200 személynek biztosítja havi rendszerességgel a kétféle támogatást (1691 garantált minimáljövedelem, 1482 családi pótlék), amelyeket január elsejétől egybeolvasztanak. A jogosultaknak az idei évből fennmaradt kevesebb mint két hónapban új kérelmeket kell benyújtaniuk az önkormányzatokhoz annak érdekében, hogy januárban továbbra is megkapják az állami támogatást. A módosítás az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) miatt vált aktuálissá. Gyakorlatilag egy 2016-ban elfogadott jogszabályt élesítenek január elsejétől, amely átalakítja a segélyek kifizetési és ellenőrzési rendszerét. Az egyik módosítás az említett két támogatás összeolvasztását írja elő.
Támpa Ödön arról is beszámolt, hogy az új rendelkezések egy integrált rendszer, hálózat létrehozását is előírják, ez a Szociális Segítségnyújtás Országos Integrált Rendszere, román betűszóval a SNIAS névre hallgat. Az előírások szerint ebben a rendszerben összesítik majd több állami és önkormányzati intézmény adatbázisait, és a platformon lehet majd ellenőrizni, hogy ki jogosult vagy sem a támogatásra. Az igazgató szerint a platformnak januárban már működnie kellene, ha elindul, az az előnye is meglesz, hogy a lekérhető adatok alapján tényleg könnyebben meg lehet majd ítélni, hogy jogos vagy sem egy kifizetés. A támogatást, mint eddig is, elég bonyolult jövedelmi kritériumrendszer szerint ítélik oda, és mint más pótlékok, szociális juttatások esetében, itt is vannak kizáró jellegű helyzetek.
Támpa Ödön azt is elmondta, hogy már egy ideje elkezdték tájékoztatni az önkormányzatokat a jogszabályi változásokról, illetve azt is kérték, hogy hívják fel az érintettek figyelmét: mihamarabb nyújtsák be az igénylést. Az általa vezetett igazgatóság csak a kifizetésekért felelős, a jogosultak azonosítása az önkormányzatok szociális irodáinak a feladata. Az intézményvezető továbbá úgy vélte, hogy mivel az új törvény lazább feltételeket ír elő, így nagy eséllyel bővülni fog az összevont támogatás kedvezményezettjeinek köre. (ndi)