Borítékolható volt, hogy a kormány megszorító intézkedései hatással lesznek jelentős székelyföldi beruházásokra is. A takarékosságot célzó intézkedéscsomagnak Kézdivásárhelyen máris megvan az első „áldozata”: a Székely Katonaneveldénél mondhatni leállt az eddig kitűnő tempóban zajló felújítás. Az épület laikus becslés szerint mintegy kilencven százalékban kész lenne, a munka oroszlánrésze megvan.
Korábbi terepszemléink során valósággal zsongott az egykori Székely Katonanevelde épülete, munkások tucatjai dolgoztak a klasszicista stílusú ingatlanon, ez viszont novemberre megváltozott. Bár a beruházást európai uniós forrásokból finanszírozzák, a városnak is jelentős összeggel kellett hozzájárulnia a munkálathoz. Az elszabadult árak, a növekvő bérköltségek jelentősen megemelték a felújítás költségeit, az önkormányzatnak emiatt – és más, szintén uniós pályázatok önrészének előteremtésére, immár két alkalommal is – hitelt kellett felvennie. A városháza azonban hiába fizette tisztességesen a részét, a kormány nem folyósítja a pénzeket, és most a helyi tanács is leállított mindenféle kifizetést, mivel a Ciolacu-kabinet megszorításai erre kötelezték.
Ennek eredménye, hogy kedden alig pár munkás dolgozott a régi kaszárnya udvarán, egy lefödést cserepeztek, ettől eltekintve álltak a munkálatok. Bokor Tibor polgármester megkeresésünkre elmondta: ő maga is kedden tartott terepszemlét a város több építőtelepén, egyelőre a kaszárnyánál tapasztalta, hogy leálltak, a fedett uszoda alapjánál a munkások vasaztak, kellemes meglepetésére az épülő bölcsődénél újra felvették a munkát, a belső tereket vakolták. Félő azonban, hogy ez nem marad így, hiszen a vállalkozások – akik hitelbe dolgoznak – előbb-utóbb felélik az erőforrásaikat és kénytelenek lesznek leállni. Az elöljáró attól is tart, hogy az építkezési cégek tartós szünet esetén elbocsátásokra kényszerülnek, a felszabaduló munkaerő más lehetőség után néz, és ha engednek is a nadrágszíjon, nem lesz, aki dolgozzon, vagy nem akkora számban. Bokor Tibor azért is aggódik, mert nem tartja kizártnak, hogy az év végén megmaradt pénzükre a kormány ráteszi a kezét, hogy az önkormányzatoktól ily módon beszedett dézsmával egyensúlyozza a költségvetési hiányt.