Év eleje óta szünetel a munkaadók által igényelhető bértámogatás kifizetése országszerte, a példa nélküli helyzetet a forráshiány idézte elő – tudtuk meg a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökségtől. Háromszéken általában élénk érdeklődés övezte a lehetőséget, a foglalkoztatók rendszeresen igényelték az állami hozzájárulást, a kifizetések körüli bizonytalanság azonban némelyeket arra késztetett, hogy visszavonják kérelmeiket.
Az ország egészét érintő helyzet kapcsán Kelemen Tibor, a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség igazgatója lapunknak elmondta, az intézménynél év elejétől október végéig mintegy hétszáz bértámogatási igénylést összesítettek, az eltelt időszakban különböző okokra hivatkozva a munkáltatók közel 130 kérést visszavontak. Az intézményvezető kifejtette, idén még nem került sor a sokat várt költségvetés-kiegészítésre, korábban rendszerint ezt követően vált lehetővé az igényelt összegek folyósítása.
Az egy éven át – nyugdíjasok esetében legtöbb 60 hónapig – fizetett, havi 2250 lej bértámogatást abban az esetben kérheti a munkaadó, ha a célcsoportba tartozók köréből vesz fel valakit – azaz pályakezdőt, az ún. NEETS-kategóriába sorolt személyt, 30 évnél fiatalabb vagy 45 évnél idősebb állástalant, családfenntartót, a társadalom peremére szorult vagy nyugdíjazás előtt álló személyt –, foglalkoztatásukat pedig legalább másfél évig biztosítja.
Kelemen Tibor elmondta, az érvényben lévő jogszabályok szerint a támogatás az évi büdzsé függvényében folyósítható, és amíg nem áll rendelkezésre a szükséges keret, addig csak a meglévő egyezményeket fizetik, újabbakra nem folyósíthatnak pénzt. A helyzetről az érintett munkaadókat is tájékoztatták, arról azonban nem érkezett központi értesítés, hogy mikorra várható megoldás. Az igazgató jelezte, legutóbb tavaly októberben kaptak költségvetés-kiegészítést, akkor az év végéig jóváhagyták a befutó kéréseket, azonban forráshiány miatt ez év januárja óta nem írhattak alá egyet sem. „A kérelmezők nem hibásak, joguk van kérni a támogatást, és mi nem utasítottunk vissza senkit, amennyiben megfelelt a feltételeknek” – mutatott rá az igazgató. Megjegyezte azt is, az igénylések leadásuktól számítva 12 hónapig érvényesek, utána elévülnek.
A forráshiány nem csupán a bértámogatások esetében mutatkozik meg. Mint arról Kelemen Tibor beszámolt, idén a diákmunkát sem tudták finanszírozni, de megvonták a felnőttképzéssel járó összegeket is, az intézménynek csak a munkatársak fizetéseire van kerete.