Kreativitás és gyakorlatiasság jellemezte a hat középiskolás diákcsapatot, akik a Sapientia EMTE Sepsiszentgyörgyi Karán immár negyedik alkalommal megrendezett SapiSentia vetélkedőre jelentkeztek 2023. november 22-én.
Öt iskolából érkeztek csapatok. Barótról a Baróti Szabó Dávid Elméleti Líceumból a Digitális Gazdák (Fodor István XI. D, Szabó Attila XI. D, Vrencsán Szabolcs XI. D, felkészítő tanár: Dimén Sándor Attila), Kézdivásárhelyről az Apor Péter Szakközépiskolából az Állategészségügyiesek (Huszár Vivien XII. A, Gyerkó Andrea XII. A, Kubát Henike XII. A, felkészítő tanár: dr. Constantinescu Herman), Sepsiszentgyörgyről a Puskás Tivadar Szakközépiskolából az Agrárok (Ionaș Nándor IX. A, Bájkuj Zsolt IX. A, Dávid Csaba Attila IX. A, felkészítő tanár: Bán Mihály), a Mikes Kelemen Elméleti Líceumból a SzépÉszek (Biró Tímea X. B, Imreh Evelin Léda X. B, Lázár-Kiss Boróka X. B, felkészítő tanár: Majos Andrea) és a Gép Zsír (Barabás Sámuel XI. B, Béres Zsolt X. B, Szebeni Gergő X. B, felkészítő tanár: Majos Andrea), valamint a Székely Mikó Kollégiumból a Green Goblins csapat (Gödri Bíborka X. B, Páll Fanni X. B, Veress Brigitta X. B, felkészítő tanár: Benedek Orsolya Zsuzsa).
Három feladatot kellett teljesíteni. Először egy innovatív ötletet mutattak be, amely a mesterséges intelligencia szerepét emelte ki a mező-, illetve az erdőgazdálkodásban, egy-egy konkrét megoldandó problémára alapozva Kovászna megyében. Mindegyik ötlet átgondolt, szépen kivitelezett volt. Főként appokat (alkalmazásokat) terveztek, képzeltek el a diákok, amelyek a farmerek vagy erdőgazdálkodók munkáját segítenék. Ezután a megadott könyvészetből felkészülve válaszoltak a kvízkérdésekre biológia, kémia, földrajz és Sapientia-egyetemtörténet témakörökben. A vetélkedő utolsó szakasza angol nyelvű megmérettetés volt, ahol egy jelenetet kellett előadni megadott szavak beépítésével: egy gazdálkodót kellett meggyőzni a mesterséges intelligencia felhasználásának előnyeiről.
A mezőny nagyon szoros volt, alig pár pontnyi különbség választotta el a csapatokat egymástól, nem volt könnyű eredményt hirdetni. Ez a következő: az első helyezett a Green Goblins csapat (jutalma 750 lej a Sapientia EMTE részéről és könyvek), második a Gép Zsír (ők 600 lejt kaptak a könyvek mellé), harmadik pedig az Állategészségügyiesek (450 lej plusz könyvek). A negyedik csapat edzésbérletet kapott (az Elysium Fitness felajánlása), és a többi is részesült jutalmakban a Sapientia EMTE jóvoltából: külső akkumulátorokat, Bluetooth hangszórókat és szintén könyveket kaptak. A háromórás vetélkedőt a Bertis cég támogatta, így pihenésre, feltöltődésre is jutott idő és lehetőség.
A zsűri tagjai dr. Rákosi Kinga, dr. Bartha Csaba és dr. Sebestyén Tihamér voltak, mindhárman a Sapientia Sepsiszentgyörgyi Karának egyetemi adjunktusai. A vetélkedő szervezője, moderátora dr. Biró Enikő, a Sapientia Marosvásárhelyi Kara Alkalmazott Nyelvészeti Tanszékének adjunktusa volt.
A Sepsiszentgyörgyi Kar részéről a vetélkedő előkészítését, megszervezését Lázár Ágota és Hollanda Enikő titkárnők, Kiss Anita gondnok, László Sándor adminisztrátor, Sărăcin Beáta laboráns, Csog Ágnes könyvtáros segítette. A fotós Steigerwald Tibor volt. Természetesen a Kar vezetősége, dr. Náhlik András dékán, dr. Abod Éva dékánhelyettes és dr. Csiszér Levente tanszékvezető is támogatta a vetélkedőt.
Dr. Biró Enikő