Nyolc lézeres és ultrahangos riasztókészüléket szereltetett fel a sepsiszentgyörgyi önkormányzat az Erzsébet parkban az oda költözött, sok bosszúságot okozó varjak elkergetésére. A megoldás már több erdélyi városban bizonyult hatékonynak.
A nagyszámú madárcsapat egészségügyi kockázatot is jelent a lakosság számára, hiszen összepiszkítja a padokat, sétányokat, játszóhelyeket – írja közösségi oldalán Antal Árpád polgármester.
Sepsiszentgyörgyön az elmúlt években a Rara Avis Madártani Egyesület foglalkozott a varjak riasztásával, ők ezentúl a lakónegyedekben folytatják munkájukat – közölte érdeklődésünkre Kelemen László egyesületi elnök. Elmondása szerint azt kell megelőzni, hogy a madarak fészket rakjanak a városban, mert akkor már nem szabad zavarni őket, habár a népes kolóniák egyre nagyobb gondokat okoznak már a környező falvakban is.
A településekre főleg a dolmányos varjú és a csóka húzódik be, előbbi 15 éve még ritka volt errefelé, most azonban naponta 15–20 ezer példányt is látni. A szakirodalom szerint az orosz tundrákról kezdtek átjönni, és vannak, amelyek már nem mennek vissza, hanem itt költenek, ezért már fajon belül is különbséget kell tenni az állandóan itt élők és a visszatérők között. A varjú védett állat, egyrészt vándormadárként, másrészt azért, mert a fokozottan védett kék vércse is a varjak fészkét használja költésre, ezért a madártani egyesület próbál úgy eljárni, hogy a madarak is megmaradjanak és a növényzet is, mert ha a közkedvelt, rengeteg rendezvény helyszínéül szolgáló parkot belakják a hívatlan szárnyasok, akkor senki más nem fogja tudni használni.
Persze nem lehet lezárni a légteret, de az eddigi lámpás riogatással a fészekrakások 90 százalékát sikerült megakadályozni, és ez is eredmény, mert korántsem mindegy, hogy száz vagy ezer varjúfészek zavarja-e a lakosságot. A lézeres-ultrahangos rendszer néhány napja működik, és hatásosnak látszik; megfigyeléseik szerint más állatokat (énekes madarakat, kutyákat) nem zavar. Idővel ugyan lehet, hogy a varjak is hozzászoknak, mert leleményes madarak, akiknek meg kell élniük, túl kell élniük, de a beállításokon lehet módosítani. Szükség van a technológiára, mert emberi erővel nehéz az állandósult madárinvázióval megküzdeni: jelenleg két alkalmazott és három önkéntes járja a lakónegyedeket, de szeretnének több személyt, elsősorban fiatalokat bevonni ebbe a munkába, amit nem lehet abbahagyni, mert már néhány napos szünet is megérződik. Védekezés nélkül pedig itt sem tartanánk, hiszen adott pillanatban 40–50 ezer madár volt a városban – mondta még a madártani egyesület vezetője, aki szerint a megelőzés következő szakaszában a lakónegyedekre összpontosítanak, onnan is próbálják kiszorítani a varjakat.