Rég volt ilyen visszhangos lépése a korrupcióellenes ügyészségnek, mint a Florin Cîțu, Vlad Voiculescu, Ioana Mihăilă trió ellen indított eljárás. Ami csak akkor válik lehetővé, ha mindhárom érintett politikus mentelmi jogát felfüggesztik, ez a két volt egészségügyi miniszter esetében már megtörtént, és a volt kormányfőt sem akarja senki megkímélni a felelősségre vonástól, saját pártja sem.
Nagyon jó lenne, ha a 2020-ban még a közélet megtisztítását ígérő Nemzeti Liberális Párt elvszerűségből adná volt elnökét az igazságszolgáltatás kezére, de sajnos sokkal kisstílűbb húzásról van szó. A kormányfői tisztségből saját hibája miatt kiesett, majd a párt éléről is leváltott Cîțu afféle sértett megmondóemberré vált, aki gyakran és élesen bírálja a szociáldemokratákkal kötött koalíciót, ennek pénzügyi intézkedéseit, a PNL behódolását a PSD-nek, Marcel Ciolacu kormányfőt, de ami még súlyosabb, saját utódját, a hozzá hasonlóan államelnöki paranccsal polcra emelt Nicolae Ciucă nyugalmazott tábornokot, aki a húsosfazéknál tudta tartani a koncért mindennel megalkuvó alakulatát. Érthető, hogy ez a társaság szívesen elsüllyesztené valahova a kényelmetlenné vált klubtagot, különösen a választási szuperév előtt. Ez sokkal könnyebb, mint megcáfolni az általa mondottakat, vagy helyrehozni az elrontott dolgokat, de épp az időzítés az egyik kényes pontja a DNA fellépésének: nehéz elhinni, hogy semmilyen politikai szándék nincs mögötte.
Különösen, hogy a másik két gyanúsított a Mentsétek meg Romániát (USR) minisztere volt, akik szintén nagyon kritizálják a kormányzást. A nagy pártokból már kiábrándult választóknak persze rossz látni, hogy az USR most ugyanazokkal az érvekkel (ártatlanság vélelme, kirakatper stb.) próbálja védeni Voiculescut (Mihăilă közben átigazolt Dacian Cioloș REPER nevű pártjába, most pedig lemondott minden funkciójáról), mint amelyeket a korábban vizsgált politikusok esetében elutasított, ettől azonban még kérdéses, hogy a vádhatóság megrendelésre (vagy legalább sugallatra) dolgozott-e. Mert az eddig nyilvánosságra került részletek szerint a szándékosság és a haszonszerzés sem bizonyítható rá a három volt kormánytagra (akinek egymilliárd eurós kárt rónak fel, véletlenül épp akkor, amikor kezelhetetlenné vált a költségvetési hiány), tehát inkább rossz döntésekről, hozzá nem értésről és más efféléről lehet szó. Ilyen alapon azonban az állami adminisztráció igen nagy részét kellene perbe fogni; még ebben az ügyben is jóval többet három személynél. A butaság viszont nem bűntény, ezt egy korrupcióellenes hatóságnak tudnia kell. Azt is, hogy 2020 őszén Európa-szerte hatalmas kapkodás volt az oltásokért, például Lengyelország is túlvásárolta magát, nálunk pedig az sem világos, hogy hány oltást vettünk: a DNA szerint 90, Alexandru Rafila jelenlegi egészségügyi miniszter szerint 35 millió adagot.
Kinek higgyünk? Inkább az ügyésznek? Csakhogy róla is kiderült egy s más: ő lehetetlenítette el Ciucă állítólagos plágiumának kivizsgálását, és ami ebben az ügyben érdekesebb, megrögzött oltásellenes, ez tehát személyes hadjárata is lehet. Az is lehet, hogy most a DNA lejáratása következik? Ki tudja.
Borítókép: Florin Cîțu volt kormányfő 2021 őszén oltatta be magát. Fotó: Facebook / Florin Cîțu