Ligia Deca tanügyminiszter szerint a legutóbbi PISA-felmérés romániai eredményei a hazai oktatási rendszer rugalmas ellenálló képességét igazolják, és azt, hogy sikerült visszaszorítani a koronavírus-világjárvány hatásait. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) viszont „a romániai oktatás csődjének” bizonyítékát látja a PISA-eredményekben.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közzétette a Nemzetközi Tanulói Teljesítménymérés Programjának (PISA) keretében 2022 tavaszán 81 ország részvételével végzett mérés eredményeit. A teszt a 15 éves tanulók olvasási-szövegértési, matematikai és természettudományi kompetenciáit méri fel rendszeres időközönként.
A 2022-es PISA-eredmények szerint Románia mindhárom vizsgált területen 428 pontot ért el, ami 2-es szintet jelenti, vagyis azt, hogy a diákok nem rendelkeznek a minimálisan elvárt készségekkel. A romániai eredmények ugyanakkor jóval az OECD-átlag alatt vannak: matematikából az OECD-átlag 472 pont, szövegértésből 476 pont, míg a természettudományok terén 485 pont.
Ligia Deca tanügyminiszter az eredményeket úgy értékelte, hogy más országokkal ellentétben a romániai eredmények nem romlottak szembetűnő mértékben a világjárvány után, ami a romániai oktatási rendszer rugalmas ellenálló képességét bizonyítja, hangsúlyozta ugyanakkor: mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy növeljék azoknak a tanulóknak az arányát, akik közepes és jó teljesítményt érnek el szövegértésből, matematikából és természettudományokból. Ehhez az új tanügyi törvény elfogadásával már megtették az első lépéseket – mondta.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) viszont a PISA-eredmények közzététele után kiadott közleményben azt írta, egyértelmű, hogy a Képzett Románia program elindítása és az ennek szellemében megalkotott tanügyi törvények elfogadása óta a romániai tanulók matematikai, szövegértési és természettudományi kompetenciái romlottak. Románia a felmérésben részt vevő 81 ország átlaga alatt van, és Európában az utolsó előtti helyen áll, csak Bulgáriát előzi meg – mutatott rá az ellenzéki párt. Ştefan Pălărie USR-s szenátor, az oktatási bizottság tagja szerint az eredmények egyik oka, hogy nincs pénz a Meleg étel az iskolában programra és a tanulók szállítására, ami növeli a lemorzsolódás arányát, ugyanakkor a tanárok sem motiváltak az alacsony fizetés miatt, a tanulók pedig elavult tanterv szerint tanulnak.