Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn kijelentette, hogy Románia várja Hollandia álláspontját Bulgária schengeni csatlakozásával kapcsolatban, mielőtt döntést hozna az ügyben. A Bel- és Igazságügyi Tanács december 4–5-én zajlott ülésén felmerült a schengeni térség jövőbeni bővítése, de azzal a feltétellel, hogy előbb magát a rendszert kell megreformálni.
A Bel- és Igazságügyi Tanács ülésének napirendjén nem szerepelt a szavazás Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról. Mint Marcel Ciolacu magyarázta, azért nem is kérték a szavazás napirendre tűzését, mert Hollandiában november 22-én választásokat tartottak, és a jelenlegi miniszterelnöknek nem lett volna ideje elindítani az eljárást, hogy a parlamentben szavazásra bocsássák a kérdést. Hozzátette, napirenden maradt a javaslat egy rendkívüli ülés megtartására december folyamán. „Először megvárjuk a holland döntést Bulgáriáról, és utána meglátjuk, hogy Románia hogyan fog cselekedni” – mondta a miniszterelnök.
Az Ausztriával a közelmúltban folytatott párbeszédről Ciolacu azt mondta, hogy „nem folytatott közvetlen megbeszélést Nehammer kancellárral”. A párbeszéd a nagykövetek és a belügyminisztérium szintjén zajlott eddig, de minden bizonnyal neki is lesznek megbeszélései ebben az ügyben, miután visszatér Romániába – szögezte még le.
Nicole de Moor, a belga kormány migrációért és menekültügyekért felelős államtitkára tegnap a Bel- és Igazságügyi Tanács ülésére való érkezésekor arra a konkrét kérdésre, hogy véleménye szerint alkalmas-e az időpont a schengeni térség bővítésére, azt felelte: „természetesen tárgyalunk a schengeni térség jövőbeni bővítéséről, de előbb magát a rendszert kell megreformálni, és Európának is készen kell állnia”. A belga államtitkár szerint a schengeni határellenőrzési kódex lehet az alapja a rendszer reformját célzó tárgyalásoknak. „Ténylegesen kézbe kell vennünk a migráció ellenőrzését, erősebb határokra van szükségünk, valamint arra, hogy különbséget tudjunk tenni azok között, akik háború és üldöztetés elől menekülnek és védelemre szorulnak az EU-ban, és azok között, akik nincsenek ilyen helyzetben, és így nincs joguk az EU területére lépni” – mondta Nicole de Moor, akinek országa 2024. január 1-jétől fogja betölteni az EU Tanácsának elnökségét.
Belgium mind ez idáig nem ellenezte Románia és Bulgária felvételét a belső határellenőrzéstől mentes övezetbe. Tavaly Ausztria szavazott Románia felvétele ellen, míg Bulgária csatlakozását Ausztria mellett Hollandia is ellenezte.