Schengeni csatlakozásRománia kivár

2023. december 6., szerda, Belföld

Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn kijelentette, hogy Románia várja Hollandia álláspontját Bulgária schengeni csatlakozásával kapcsolatban, mielőtt döntést hozna az ügyben. A Bel- és Igazságügyi Tanács december 4–5-én zajlott ülésén felmerült a schengeni térség jövőbeni bővítése, de azzal a feltétellel, hogy előbb magát a rendszert kell megreformálni.

  • Marcel Ciolacu. Fotó: gov.ro
    Marcel Ciolacu. Fotó: gov.ro

A Bel- és Igazságügyi Tanács ülésének napirendjén nem szerepelt a szavazás Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról. Mint Marcel Ciolacu magyarázta, azért nem is kérték a szavazás napirendre tűzését, mert Hollandiában november 22-én választásokat tartottak, és a jelenlegi miniszterelnöknek nem lett volna ideje elindítani az eljárást, hogy a parlamentben szavazásra bocsássák a kérdést. Hozzátette, napirenden maradt a javaslat egy rendkívüli ülés megtartására december folyamán. „Először megvárjuk a holland döntést Bulgáriáról, és utána meglátjuk, hogy Románia hogyan fog cselekedni” – mondta a miniszterelnök.

Az Ausztriával a közelmúltban folytatott párbeszédről Ciolacu azt mondta, hogy „nem folytatott közvetlen megbeszélést Nehammer kancellárral”. A párbeszéd a nagykövetek és a belügyminisztérium szintjén zajlott eddig, de minden bizonnyal neki is lesznek megbeszélései ebben az ügyben, miután visszatér Romániába – szögezte még le.

Nicole de Moor, a belga kormány migrációért és menekültügyekért felelős államtitkára tegnap a Bel- és Igazságügyi Tanács ülésére való érkezésekor arra a konkrét kérdésre, hogy véleménye szerint alkalmas-e az időpont a schengeni térség bővítésére, azt felelte: „természetesen tárgyalunk a schengeni térség jövőbeni bővítéséről, de előbb magát a rendszert kell megreformálni, és Európának is készen kell állnia”. A belga államtitkár szerint a schengeni határellenőrzési kódex lehet az alapja a rendszer reformját célzó tárgyalásoknak. „Ténylegesen kézbe kell vennünk a migráció ellenőrzését, erősebb határokra van szükségünk, valamint arra, hogy különbséget tudjunk tenni azok között, akik háború és üldöztetés elől menekülnek és védelemre szorulnak az EU-ban, és azok között, akik nincsenek ilyen helyzetben, és így nincs joguk az EU területére lépni” – mondta Nicole de Moor, akinek országa 2024. január 1-jétől fogja betölteni az EU Tanácsának elnökségét.

Belgium mind ez idáig nem ellenezte Románia és Bulgária felvételét a belső határellenőrzéstől mentes övezetbe. Tavaly Ausztria szavazott Románia felvétele ellen, míg Bulgária csatlakozását Ausztria mellett Hollandia is ellenezte.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1531
szavazógép
2023-12-06: Kultúra - Nagy B. Sándor:

Diákoknak mesélt Nemes Levente és Pál D. Attila

Nemes Levente színművész, a Tamási Áron Színház egykori igazgatója és Pál D. Attila, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház jelenlegi vezérigazgatója, a Művészeti Egyetem óraadó tanára voltak a meghívottjai annak a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezésében Székelyudvarhelyen zajló szombati beszélgetésnek, melyen a nevezett szakemberek a színház, kultúra fontosságára hívták fel a Tamási Áron Gimnáziumba több erdélyi városból összesereglett középiskolás diákok figyelmét.
2023-12-06: Belföld - :

Katasztrofális eredmények a PISA-felmérésen

Ligia Deca tanügyminiszter szerint a legutóbbi PISA-felmérés romániai eredményei a hazai oktatási rendszer rugalmas ellenálló képességét igazolják, és azt, hogy sikerült visszaszorítani a koronavírus-világjárvány hatásait. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) viszont „a romániai oktatás csődjének” bizonyítékát látja a PISA-eredményekben.