Továbbra is többségében azok a diákok kerülnek be a szakiskolákba, akik nem jutnak be máshova a kilencedikes felvételin. Aki nem érdekelt abban, hogy megtanuljon egy szakmát, könnyen lemorzsolódik, de akik törekszenek, azok számára adottak a feltételek, az iskolák és a partnercégek széles skálán biztosítanak képzési lehetőséget különböző szakterületeken – ezekről tanácskoztak pénteken helyi szakiskolák, cégek és klaszterek képviselői a sepsiszentgyörgyi Park Hotel konferenciatermében tartott Sepsiszentgyörgy körzeti módszertani kerekasztalon.
A háromszéki szakiskolák tavalyi végzőseinek harmada továbbtanult, kevéssel több, mint negyede munkába állt, ötöde nem tanul és nem dolgozik, a többiekről nincsenek ilyen jellegű ismeretek – tájékoztatott a szakoktatásért felelős tanfelügyelő. Marius Popescu ismertette az iskolák és a vállalkozások közti egyeztetés alapján összeállított, jövő tanévre szóló – egyelőre nem végleges – szakképzési beiskolázási tervet. Eszerint tizenegy szakközépiskolai osztályban hirdetnek 264 helyet mechanika, kereskedelem, turizmus és élelmezés, elektronika és automatizálás, erdőgazdálkodás, környezetvédelem szakterületeken, valamint harminckét szakiskolai osztályban 768 helyet turizmus és élelmezés, faipar, mezőgazdaság, textil- és bőripar, villanyszerelői, építkezés területen.
Az említett negyvenhárom javasolt szakképzési osztály az ősszel induló kilencedik osztályok 55,84 százalékát tenné ki, az elméleti és vokacionális vonalon harmincnégy osztályt hirdetnek (az osztályok 44,16 százaléka). Kevés a valószínűsége, hogy a szakiskolákban beteljenek mind a helyek, mivel a szülők továbbra is inkább az elméleti oktatás felé irányítják gyermekeiket. Erről Kiss Imre megyei főtanfelügyelő beszélt, aki szerint a beiskolázási tervnél kevesebben kezdik meg és még kevesebben végzik el a szakiskolát, különösen a hátrányos helyzetű vidékeken nagy a lemorzsolódás. A főtanfelügyelő arra utalt: mivel a kilencedikes helyek számát a tanév elején nyilvántartott nyolcadikos diákok létszámához kell igazítani, hiába van meg a szándék, hogy növeljék a szakképzésben beiskolázottak arányát, az iskolaelhagyás miatt minden évben maradnak betöltetlen helyek, elsősorban a szakiskolai osztályokban
Háromszéki vonatkozásban jelenleg Bodzafordulón a legnagyobb az érdeklődés a duális képzés iránt, ezt a típusú oktatást erősíteni kellene a megye többi városában is, hisz adott a lehetőség, jók az iskolák kapcsolatai a cégekkel, meg lehet valósítani – hangsúlyozta Marius Popescu. A jelen lévő tanárok kis csoportokban térképezték fel a három sepsiszentgyörgyi szakiskola – a Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskola, a Puskás Tivadar Szakközéspiskola és a Constantin Brâncuși Szakközépiskola –, illetve a partnercégek kapcsolatának erősségeit és gyengeségeit, majd ezeket bemutatták a jelenlévőknek.
A szakoktatásról szóló, Sepsiszentgyörgy körzetére vonatkozó módszertani kerekasztal záró következtetéseként Gabriel Radu, az országos szakoktatás-fejlesztési központ régiós irányítója azt mondta, nem könnyű kiépíteni a partnerséget iskolák és cégek között, a lényeg a közös értékek megtalálása.