Családi kasszaEgyütt vagy külön-külön?

2023. december 28., csütörtök, Család

A párkapcsolatban élők több mint fele, 57 százaléka közös kasszán él a párjával, körülbelül ugyanilyen arányban rendelkeznek közös bankszámlával – állapította meg a Magyar Bankholding megbízásából készített mérvadó kutatás, amelyben rákérdeztek az anyagiak terén a családban követett szokásokra is.

  • Fotó: Pixabay
    Fotó: Pixabay

A felmérés szerint a párok 49 százaléka egyáltalán nem készít családi költségvetést, 22 százalékuk havi szinten számol előre, míg csupán a lakosság 4 százaléka tervez egy évnél tovább.

A bevételeket és kiadásokat a megkérdezettek 56 százaléka nem vezeti írásban, míg azok, akik számontartják a pénzügyeiket, azonos arányban használják a papíralapú, illetve a számítógépes megoldá­sokat.

A felmérés szerint a nők 36 százaléka szeretné, ha párja jobban megtervezné a pénzügyeket, 33 százalék pedig a takarékosságra ösztönözné társát; a férfiaknál 47 százalék és 45 százalék ez az arány.

A válaszadók több mint kétharmada közösen fizeti a rezsit, ahol csak az egyik fél állja a számlákat, ott szinte azonos a nők és férfiak anyagi hozzájárulása.

A felmérés szerint a nők intézik a ruhák beszerzését és a kisebb napi bevásárlásokat, míg a férfiak inkább a ház és kert körüli teendők, valamint az autószervizelés terheit fizetik.

A párkapcsolatban élők általában megvitatják egymás között azokat a kiadásokat is, amelyek csak az egyik felet érintik – a legtöbben az új mobiltelefon vásárlását, a fizetős egészségügyi szolgáltatást és az életbiztosítást. Akadnak olyan kiadások, amelyeket viszont jellemzően nem osztanak meg a párjukkal: ilyen a fodrász, borbély és kozmetikus igénybevétele, valamint a könyvvásárlás vagy kulturális kiadás.

A megkérdezettek 55 százalékának soha nem volt olyan félretett pénze, amelyről nem szólt a társának, 80 százalékuknak pedig nem volt olyan adóssága, amelyet eltitkolt volna. A 45–53 éves korosztályban magasabb azok aránya, akik rendelkeznek titkos pénzzel (28 százalék).

A párok a megtakarításokat is főként közösen kezelik, a válaszadók 65 százaléka szerint mindkét fél jövedelméből tesznek félre; 7 százalékuk nyilatkozta azt, hogy egyikük fizetéséből sem takarítanak meg.

Ellentétet a kutatás alapján a párkapcsolatban élők között leginkább a napi kiadások okoznak (54 százalék nyilatkozta ezt), valamint az is megoszthatja a feleket, hogy a rendelkezésre álló jövedelem mekkora részét tegyék félre (40 százalék számolt be erről).

Somogyi Péter, A Magyar Bankholding lakossági üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója a felmérés kapcsán kifejtette: a stabil pénzügyi háttér megteremtéséhez nélkülözhetetlen a tudatosság, különösen a gyorsan változó időkben, s már a bevételek és kiadások folyamatos nyilvántartásával is pontosabb képet kap egy háztartás a pénzügyeiről. (MTI)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1546
szavazógép
2023-12-28: Család - :

Húsz hivatalos ünnepnap

2024-ben húsz hivatalos ünnepnap lesz Romániában, ezekből azonban csak 13 esik munkanapra, a többi szombatra vagy vasárnapra.
2023-12-28: Család - :

Keresés (Személyes)

Megannyi célt tűzünk ki életünk folyamán, némelyeket elérjük, némelyeken módosítunk, néhány pedig megmarad vágyálomnak, sőt, olyan is akad, amelyekért hálásak vagyunk, hogy nem valósultak meg. Nem mindig rajtunk múlik, hogy mit kapunk meg, viszont utólag visszatekintve, évek távlatából láthatjuk, hogy minden megtörtént és meg nem történt dolognak megvan a létjogosultsága, éppen azt a leckét, tanulságot – „jutalmat” vagy „büntetést” – adta meg, ami további életünk alakulására hatással bírt.