Főként a kereskedelemben kínált munkahelyek felé irányultak azok az álláskeresők, akik részt vettek a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség tavalyi tanfolyamain. A napokban közzétettet összesítés szerint az előző évben közel négyszáz háromszékit képeztek ki kereskedelmi dolgozónak, és igen népszerűnek bizonyult a biztonsági őrök képzése is, amit több mint százan választottak.
A háromszéki munkaerő-foglalkoztatási ügynökség 2023-ban 55 szakképző tanfolyamot indított, ezeken összesen 953 személy vett részt. A képzések tetemes részét, 44 tanfolyamot európai uniós forrásból finanszíroztak, így vált lehetővé 802 munkanélküli átképzése, további 11, állami forrásból finanszírozott tanfolyamra pedig 151-en jelentkeztek. A résztvevők közül később 101 személynek sikerült elhelyezkednie a munkaerő-piacon, pályafutásuk alakulását a képzések befejezése utáni 12 hónapban követi az intézmény.
Ami a munkanélküliek preferenciáit illeti, a legtöbben – 391 személy – kereskedelmi dolgozói képesítést szereztek, biztonsági őrnek 109-en, szakácssegédnek pedig 102-en tanultak. Virágkötő-dekoratőr tanfolyamot 73-an végeztek, a cukrászképzéseken mintegy félszázan vettek részt, 42-en pedig növénytermesztési tanfolyamra jelentkeztek. Említettek mellett tavaly az intézmény fodrász és borbély, szakács, takarító, pénztáros, zöldövezet-karbantartó, pizzasütő és humánerőforrás-referens tanfolyamokat is szervezett, melyekre több mint százan iratkoztak be.
A munkanélküliség visszaszorítása érdekében idén is tervezik hasonló oktatási programok lebonyolítását. Mint a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség közölte, mintegy harminc tanfolyam lebonyolításához állami finanszírozást vennének igénybe. A különböző szakmák oktatása mellett olyan alapvető ismeretek átadását is tervezik, mint az írás, olvasás, szövegértés, matematikai alapismeretek vagy a modern technológia alkalmazásához szükséges digitális készségek fejlesztése.
Háromszéken december végén közel 4200 munkanélküli szerepelt a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség nyilvántartásában, akik közül 2933-an vidéken, 1247-en pedig a megye városaiban élnek. A legnépesebb a 25 évnél fiatalabbak csoportja, ide 1779 személy tartozik. A hivatalosan nyilvántartott munkanélküliek 41 százaléka alapfokú végzettséggel rendelkezik vagy iskolázatlan, a szakképesítéssel rendelkezők aránya mindössze 10,5 százalék, míg az egyetemet végzetteké nem éri el a 2 százalékot sem. A hivatal által készített felmérés szerint mintegy 1100 munkanélküli a nagyon nehezen, további 1600 pedig a nehezen foglalkoztathatók körébe tartozik.
Az év végi összesítésből kiderült ugyanakkor, hogy Sepsiszentgyörgyön és környékén 1536 munkanélküli szerepelt a nyilvántartásban, Erdővidéken 1094, Kézdiszéken 787, míg Orbaiszéken 509 állástalanról tudtak.