Beszélgetés László Károly színművésszelPap és bohóc között félúton

2024. január 12., péntek, Kultúra

Fél évszázadon át indult esténként „vesztőhelyre”, a színpadra, miközben kálváriájáról senki sem tudott. Beszélgetés László Károly színművésszel, Sepsiszentgyörgy közismert Puki bácsijával eladott kalapokról, a mocsok mélyén heverő rózsáról, a túlélést jelentő Mesekalákáról.

– Mit gondol, kit ismernek jobban Sepsiszentgyörgyön: László Károly színművészt vagy Puki bácsit?
– Nem is kérdéses: Puki bácsit.

– Szíve szerint alakult így, vagy nincs mit tenni, így hozta az élet?
– Pukkancs gyermek voltam, kicsi, hirtelen haragú. Ebből lett a Puki, jóval előtte, hogy Matekovics János kitalálta volna a Mesekalákát. Mi­után a kilencvenes évek elején a szentgyörgyi színházhoz megérkeztek az új emberek, az új vezetés, nekem félre kellett állnom. Akkor mentem ki az utcára a fiammal, műsorokat csináltunk, ebből lett a televíziós adás: Puki bácsi és a mesekaláka. Ez a Puki bácsi a mai napig elkísér mindenhová, de előtte Puki voltam a színházban, sőt, még a főiskolán is.

– A többéves átlag azt mutatja, hogy többnyire a társulatnál kevésbé foglalkoztatott színészek vágnak bele versműsorba, egyéni előadásokba. Jól értem, hogy önt is hasonló körülmények „kényszerítették” ebbe a szerepbe?
– Bizonyos mértékben igen. A kilencvenes évek elején a gyergyóiak más színházi világnézettel érkeztek ide, ugyanakkor egy kiváló rendezővel, Barabás Olgával. Az ő értékéről egyetlen jelenet, a Hamupipőke előadás madaras jelenete képes volt meggyőzni engem. A gyerekekkel folytatott munka azonban korántsem volt pótcselekvés. Gátlásos gyermek voltam Brassóban, aki mindig kereste a játszótársakat. Szerettem cirkuszba járni, figyeltem, megtanultam néhány mutatványt, gyakoroltam otthon az udvaron. Egyszer egy gyermek bejött az udvarra, leült a körtefa alá, aztán még egy gyermek, ők alkották az első közönségemet. Akkor azt mondtam: Istenem, hát akkor mégiscsak van nekem játszótársam. Valahogy így kezdődött. A bennem lévő gyermek mindig is a másik gyermeket kereste a nézőtéren.

– Gátlásos, gyanakvó gyermekként emlékszik saját magára. Egy ilyen ember miért döntött mégis a nyilvános szereplés, az esténként meg-megújuló élveboncolás mellett?
– Mert nem választhatott mást. Én papnak készültem vagy bohócnak, a kettő között találtam meg a színházat. Néha az egyik, néha a másik szólalt meg az alakításaimban. Kegyelmi állapot, amikor az ember eltalálja a helyes mértéket. Hogy őszinte legyek, magamutogatás volt, amit egy életen át csináltam. Önző játék önmagam sikeréért, néha kereszthordozás az emberekért. Még öregkoromban is a betegesen hiú ember küzdött bennem egy gátlásos gyermekkel. Ilyenkor egymásba kapaszkodik a hiúság, a vita és a jó szándék, közösen teszik ezek le a Teremtő elé azt a bizonyos szál rózsát. Amikor 1996-ban nem akartam elvállalni a Bocsárdi László által rendezett Vízityúkban az Apa szerepét, mert úgy éreztem, nem nekem való, mert az egy borzalom, Bocsárdi azt mondta: de Puki bácsi, olyan mocsok akár a te lelkedben is lehet. Menj le és hozd fel onnan a rózsát. A szerep eredetileg a Zsoldos Árpádé volt, de ő belebukott, összeomlott idegileg, azt követően győzött meg Bocsárdi, hogy ugorjak be, vállaljam el. Miközben egész pályám alatt elképzelhetetlen félelmeket álltam ki, olyanokat, hogy sokszor nem mertem belépni a színpadra. Pszi­chiáterhez is el kellett mennem. Senki sem tudta rólam, a családtagjaim sem, hogy hatvan éven át úgy mentem el esténként itthonról, mintha a vesztőhelyre indulnék, ahonnan nincs többé visszatérés.

– Milyen mértékben vitte haza a színházat?
– Erre a kérdésre ezer és egy válasz van, szerepe válogatja. Amikor egyszerre három-négy szerepet játszott az ember, óhatatlanul előbukkant belőle egy-egy színpadi replika. Előfordult, hogy a feleségem ebéd közben rám is szólt: mennyire látszik rajtad, hogy most épp mit játszol… Akad viszont szerep, amely nemcsak elkíséri a színészt élete végéig, de meg is szabja az életét. Kolozsvárott játszottuk egyszer a Parancsra tettem című amerikai darabot – gyakorlatilag egy törvényszéki tárgyalás –, nem voltunk túl jók, leginkább én nem voltam ráhangolódva. Szünetben Dukász Anna igazgatónk berontott az öltözőbe, mit csinált megint?!, ripakodott rám. Ne engedje ki a kezéből az előadást! A második felvonásban már ötvenedszer kérdeztem meg a háborús bűnöst játszó Zsoldos Árpádtól, hogy: Nem érti, ember, ha csak egy keveset változtat a parancs végrehajtásán, emberéleteket menthetett volna meg? Meg hogy lelkiismereti okokra való hivatkozással bármilyen parancs végrehajtását meg lehet tagadni – mindez a Ceaușescu-időkben hangzott el. Jól van, ügyész úr, válaszolta egyszer Zsoldos, levetette a kabátját, a vádlott kicsi ketrecéből kiment a színpadra, jól van, de kérdezze meg ezektől – és kimutatott a nézőtérre –, helyettem ők mit csináltak volna? Ha ők sem tehettek volna mást… – kezdtem a válaszomat, amikor az erkélyen megszólalt egy női hang: két ártatlan, gyönyörű gyermekem esett el a háborúban; az életük odaveszett, de a becsületük nem. A kezem egy darabig fennmaradt a levegőben, aztán visszamentem szépen a helyemre, és újrakezdtem a mondatot: ha ők se tehettek volna mást – és ekkor a nő fiaira gondoltam –, az ember megborzadna a világtól, amelyben élünk, mert arra gondolhatnak, hogy mi minden történhetne a világgal, ha egyetlen ember kezében lenne az emberiség lelkiismerete. Az eset rögtön helyrebillentette bennem a dolgokat. Egyedi és megismételhetetlen pillanat volt az életemben. Azt az ügyészt nagyon szerettem, és a továbbiakban, amikor bizonyos helyzetekben döntenem kellett, sokszor döntöttem úgy, ahogy az az ügyész követelte attól az embertől.

– A sepsiszentgyörgyi színpad két korábbi zseniális színészét, Zsoldos Árpádot és Visky Árpádot barátaiként emlegeti. Mit gondol, miért választották éppen önt barátjuknak?
– Talán azért, mert csak én álltam szóba velük. Hihetetlenül érzékeny emberekről beszélünk, akik a társulat többségével nem voltak jóban, bár mindkettőjüket becsülték, megkerülhetetlenek voltak. Annak idején a főiskoláról két ízben is eltanácsoltak a beszédem miatt. Légzési problémáim voltak, elmentem az orvoshoz, csináljanak velem valamit, mondtam, megműtöttek, kiszedtek az orromból valamit, futottam vissza. Erőszakkal bementem vizsgázni, elmondtam a verseimet, két perc alatt visszavettek. Előzetesen, a műtőből kijövet viszont Zsoldossal futottam össze. Itt a kalapom, mondta, eladom, megetetlek, megiszunk valamit, közben átvesszük a verseidet. Döntő pillanat volt, a vizsgaszínpadon egészen más voltam, mint korábban. És abban benne volt Zsoldos is. Más kérdés, hogy a későbbiekben Szentgyörgyön egy életen át képletesen én adtam el érte a kalapomat, mert minden bajával engem szedett elő. Aztán egyszer szembejött velem az utcán, kicsit lődörgött, most ki kellene kerülnöm, gondoltam, pedig a barátom, de most ne, sietek, késésben vagyok – Zsoldost elkerültem, ő hazament, megütötte a guta. Két napra rá találták meg a szobájában, soha többé nem tudtam beszélni vele. Nem szabadulok az érzéstől, hogy az utolsó pillanatban kikerültem azt az embert, akinek talán éppen azt köszönhetem, hogy színész lettem.

– A rendszerváltást követően mit remélt a szép új világtól?
– Nehezen éltem meg azt a periódust. Korábban nem gondoltam, nem is álmodtam, hogy bármi is megváltozhat, abban a pillanatban általános tanácstalanságot éreztem. Mi lesz ebből? Nem gyanítottam a megmozduló emberi ösztönöket, hogy a Ceaușescu idejében létező mocsok ebbe a világba is átfolyik, illetve tovább mélyül. Annak a gyereknek a bizonytalanságát szenvedtem meg, aki végre megtalálta a helyét ebben a színházban – volt, amilyen volt –, most viszont minden újra beborulhat fölötte. Hová fog majd tartozni? Most már nem félek semmitől, de a hívások is megszűntek.

– A színházi szerepein túl egy öt éven át futó gyermekműsor, a Mesekaláka révén költözött be a város köztudatába – és a Pro Urbe díj tanúsága szerint tiszteletébe. Mi volt ez: vissza a hajdani gyerekbohóchoz?
– A színházból való kiszorulásomat követően kivonultam a zenész fiammal az utcára, ő verseket zenésített meg, óvodákba mentünk azokkal a dalokkal, mindezt Kósa Feri lefilmezte. Ő adta oda a felvételeket az akkor televíziós szerkesztőként is dolgozó Matekovicsnak, aki meg­győzött, hogy ebből szép dolog lehet. Abból született meg a Mesekaláka. Gyermekhez beszélni, a figyelmét felkelteni és ébren tartani nehéz dolog, ugyanakkor gyönyörű. Fogalmam sincs, milyen tartalékokból merítettem, senki sem tanított hasonlóra. Viszont életemnek abban a szakaszában az adott értelmet mindennek.

 

László Károly
Színművész, 1935. június 18-án született Brassóban. 1953-ban érettségizett a sztálinvárosi magyar vegyes líceumban (egykori brassói katolikus főgimnázium, mai Áprily Lajos Líceum). 1958-ban diplomázott a Marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben, még attól az évtől nyugdíjazásig a Sepsiszentgyörgyi Magyar Állami színház művésze. Közel 140 szerep megformálója, 11 előadást jegyzett rendezőként. Díjak, kitüntetések: A Kultúra Szabadságáért Díj (1990); Szentgyörgyi István-díj (2003); Pro Urbe díj (Sepsiszentgyörgy, 2005); A Magyar Játékszíni Társaság Hűség-díja (2006); Aranyoklevél a megszakítás nélküli fél évszázados szolgálatért (Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem); Színész-díj (a Gubcsi Lajos létesítette alapítvány díja, 2012); Vasdiploma (Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem, 2023). 1997–2002 között működtette Matekovics János újságíró-televíziós szerkesztővel a Tamási Áron Színház és az STV közös zenés televíziós gyermekszínházát, a Mesekalákát. Özvegy, három gyermek apja, négy unoka nagyapja.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1529
szavazógép
2024-01-12: Kultúra - :

Jules Verne, a technológia apostola (Olvaskola)

1828-ban született, ősei Franciaországba települt skótok voltak. Ez talán meg is magyarázza, miért születtek nagyregényei az ángliusok világában (ezt azért ne vegyük komolyan). 2024. február 8-án tölti a 196. életévét. Halálával most ne törődjünk, az meg sem történt, csak a történelem jegyzi az 1905-ös évet annak. Verne halála lehetetlen, hiszen 70 nagy hatású regényt hagyott hátra, melyekkel egész generációkat fertőzött és fertőz meg. Hatására számos olyan személy lett tudós, aki komoly szolgálatot tett az emberiségnek (Stephen Hawking, Carl Sagan, Wernher von Braun és mások).
2024-01-12: Nyílttér - :

Év eleji zűr vagy zavar (Szóvá tesszük)

Év eleje. Reggel fél kilenc. Megyei pénzügyi hivatal. Első emelet, 14-es ablak. Román hölgy nyitja ki. Kérdezek. Az új adótörvényről. Udvariasan válaszol. Csak nem arra, amit kérdeztem. Azt mondja, legyek türelemmel pár napot. Még ők sem tudnak szinte semmit. Szerinte is teljes a káosz. Továbbállok. Ígéretet teszek, hogy még keresni fogom. Mosolyog. Biztos vagyok benne! – mondja, és elköszön.