Spontán szervezésben szombat délelőtt háromszéki gazdák és fuvarozók is csatlakoztak az országszerte zajló megmozdulásokhoz: a 11-es országúton felvonulásukkal az ágazataikat súlyosan érintő intézkedések ellen, a drága üzemanyag miatt tiltakoztak.
A háromszéki gazdálkodók tavaly az ukrán gabonadömping miatt bénították meg a nagyon forgalmas 11-es országutat, szombaton a gépjármű-biztosítások és az üzemanyag drágulása miatt emelték fel a szavukat. A szervezkedés spontán módon történt, Kézdivásárhelyről elsőként nyujtódiakból, gelenceiekből, szentkatolnaiakból és kézdivásárhelyiekből álló, pártucatnyi erőgépet felsorakoztató konvoj vonult Csernáton irányába, ahol csatlakoztak több más település traktorosaihoz. A gazdák úgy számoltak, hogy a tüntetés csúcsára összeverődött erőgépek teljesen meg tudják bénítani az Erdélyt Moldovával összekötő rendkívül forgalmas útszakaszt.
Az igazi káosz nagyjából negyed egy körül alakult ki, amikor az első konvoj Kézdivásárhelyről Csernáton felé haladt, onnan pedig a tüntetők egy másik csoportja indult a céhes város felé: a forgalom gyakorlatilag lebénult a 10–15 kilométeres óránkénti sebességgel haladó járművek miatt. Igazából ilyen alkalmakkor derül ki, hogy milyen hatalmas a 11-es úton haladó forgalom, hiszen Bákó irányából rengeteg külföldi rendszámú autó gyűlt fel, ugyanakkor Brassó felől is kilométeres sorban araszoltak a járművek.
A Csernáton irányából Kézdivásárhelyre érkező kocsisort dudáló kamionok vezették, az elsőn az RCA Protest 17000 feliratú molinó volt kifeszítve, a fuvarozók ezzel akarták tudatosítani, hogy csak a kötelező biztosításra évi 17 ezer lejt kell költeniük. Más molinókon a Megadóztattok, hogy legyen, amit ellopjatok!, illetve a Meddig adóztatjátok a munkát, és a tolvajlást nem? feliratok szerepeltek román nyelven. A forgalomban résztvevők türelemmel viszonyultak a tüntetéshez: vélhetően mindenkiben tudatosult, hogy az egyre nagyobb árak, a dráguláshullám, a magas üzemanyagár s a fuvarozókat és a mezőgazdálkodókat sújtó intézkedések a kormány nem megfelelő hozzáállásának az eredménye.
A tüntetők egy adott pillanatban egészen a Bem József utcáig hajtottak, aztán 17 óra körül, a szürkület beálltával ért véget a spontán megmozdulás, amely civilizáltan, forgalmi események nélkül zajlott le. Felső-Háromszéken a rendőrség egy adott pillanatban Csernátonból Márkosfalva irányába terelte a forgalmat, hogy enyhítse a torlódást az országúton.
Az orbaiszéki gazdák Nagyborosnyó és Réty között akadályozták a forgalmat, értesüléseink szerint hozzájuk Szentivánlaborfalváról és Mikóújfaluból is csatlakoztak tüntetők, más települések mellett.
A gazdák elégedetlenek a szállításügyi minisztériummal, illetve a mezőgazdasági tárcával folytatott tárgyalásokkal: már nem hisznek a politikusok ígéreteinek, szerintük az egy-két oldalas, összefércelt „megállapodásokat” sem lehet igazán komolyan venni; manapság egy kisebb értékű vagyontárgy esetében is többoldalas az adásvételi szerződés, az összetett mondatokban megfogalmazott szűkszavú ígéreteket pedig jogi értelmezésben utólag úgy lehet csűrni-csavarni, ahogy azt egy szakavatott akarja. Egyik háromszéki gazda keserűen szóvá tette: jó néven vették volna, ha a gazdálkodók panaszaival a háromszéki képviselők foglalkoznának, annál is inkább, mert van köztük olyan, aki jól ismeri a helyzetet, és nem okozott volna különösebb gondot, ha egy beadványt letesz a miniszter asztalára. Más gazda védelmébe vette az érintetteket, meglátása szerint képviselték a panaszaikat.
A tiltakozók szavaiból azt vettük ki: nem érzik úgy, hogy a követeléseik teljesülnek, így vélhetően Kovászna megyében is lehet a közeljövőben még megmozdulásokra számítani, ahogy az országos tüntetés is tovább folytatódik.