Folytatódtak tegnap és a megyék mintegy felére kiterjedtek a gazdák és fuvarozók forgalomlassító tüntetései, közben a rendőrség bejelentette, hogy bűnvádi eljárást indított az erőszakra bujtogatók ellen.
A hatodik napja demonstráló gazdák és fuvarozók a biztosítási tarifák, az üzemanyagra kivetett jövedéki adók és az országon áthaladó, havi többmillió tonnányi ukrán gabonaexport piactorzító hatásai ellen tiltakoznak. A traktorokat és teherautókat a rendőrség – erre vonatkozó engedély híján – a legtöbb helyen nem engedi be a nagyvárosokba, ezért a járművezetők az országutakon és a városok körgyűrűin, menetoszlopokba rendeződve, dudálva, zászlókat lobogtatva demonstrálnak. Tegnap tüntetők akadályozták a forgalmat a Románia és Szerbia közötti temesmórai határátkelő térségében is.
Az országos rendőrfőkapitány tegnapi sajtóértekezletén közölte: 24 ügyben indult bűnvádi eljárás bujtogatás gyanújával a közúti fuvarozók és mezőgazdasági termelők közösségi csoportjában megosztott üzenetek miatt. Benone-Marian Matei szerint a gyanúsítottak erőszakra buzdító üzeneteket (Gyertek, ragadjunk fejszét és szolgáltassunk igazságot magunknak! Vegyük a fejszéket és menjünk el gyalog a kormányhoz!) posztoltak, amelyek aztán nyilvános felületeken is megjelentek.
Román médiabeszámolók szerint a korábbi évek korrupcióellenes megmozdulásainak egyik állandó résztvevőjét, Angi Șerban civil aktivistát is előállította a rendőrség, miután közösségi oldalán feltette a szónoki kérdést: „Ha a rendőrség fegyverrel érkezik egy békés tüntetésre, vajon nem lenne az is legitim, hogy a nép Molotov-koktélokat hozzon?” Az aktivista arra reagált, hogy a rendőrség bevetési egységének egyik álarcos kommandósa vasárnap fegyvert emelt egy járműre, amely elindult a rendőrkordon felé. A rendőrség parancsnoka tegnap azt állította, hogy a nem halált okozó lőszerrel megtöltött fegyvert a kommandós nem a járművezetőre, hanem a motorházra irányította.
Közben a kormánynál is folytatódtak az egyeztetések a tüntetők képviselői és a szaktárcák vezetői között. Florin Barbu mezőgazdasági miniszternek kétórás tárgyalások után sikerült megállapodásra jutnia a juhtenyésztők egyesületeinek képviselőivel „az ágazat összes problémájáról”, a mezőgazdasági termelőkkel pedig több mint három óra után egy 13 pontos egyezséget kötöttek. Ezek közé tartozik az APIA-támogatások sürgősségi eljárással történő kifizetése, az ukrán gabonaimport miatt veszteségeket szenvedett gazdák kompenzációja, a kamattámogatott hitelek nyújtása, a hektáronként 100 euró támogatás a 2022. őszi vetésű növények után és a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adóját kompenzáló állami támogatás összegének aktualizálása.
A megegyezést Marcel Ciolacu miniszterelnök is szorgalmazta, aki tegnap reggel a szállításügyi és a mezőgazdasági tárca vezetőjével, valamint a belügyminiszterrel és a pénzügyminiszterrel konzultált a feszült helyzet mielőbbi rendezésének lehetőségeiről. Azt mondta: a kormány jóhiszemű és nyitott a párbeszédre, de nem hajlandó engedni azokból az intézkedésekből, amelyeket az adócsalás megfékezése érdekében vezetett be. A kormány közleménye szerint a hatóságok megvizsgálták a tüntetők azon állítását, miszerint Romániában feketén értékesítik a más piacokra szánt ukrán gabona egy részét, és „az első helyszíni adatok alapján megerősíthető, hogy 2023 októberétől kezdődően csak tranzitról van szó, az ukrán gabona áthalad az országon a konstancai kikötő felé, de nem értékesítik Romániában”.