Jelentős eltéréseket mutatnak az idei választási szuperév küszöbén a közvélemény-kutató intézetek által szolgáltatott adatok a választók preferenciáit illetően. Az viszont biztos: a Szociáldemokrata Párt az év eleje óta publikált felmérésekben mintegy 30 százalékkal vezet.
Az utóbbi időszakban három közvélemény-kutatás eredményei is megjelentek, ezek mindegyikében a szociáldemokraták tábora a legnagyobb, a második hely tekintetében azonban eltérnek az adatok, annak függvényében, hogy mely közvélemény-kutató végezte a felmérést, illetve ki a szociológiai kutatás megrendelője – hívta fel a figyelmet cikkében az Adevărul.
Egy, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) megrendelésére készült felmérés szerint az európai parlamenti választásokon a liberálisok (20 százalék) és a szociáldemokraták (30) a voksok 50 százalékát szerezhetnék meg közösen. Az ezer személy megkérdezésével készült, országos kutatás a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) eredményét 18 százalékra, míg a Mentsétek meg Romániát Szövetségét (USR) 14 százalékra becsüli. Diana Șoșoacă szenátor alakulata 6, míg az RMDSZ a voksok 5 százalékát szerezhetné meg.
Az USR megbízásából is készült egy közvélemény-kutatás, kizárólag a fővárosban. Az eredmények szerint Cătălin Drulă pártja az európai parlamenti választásokon a szavazatok 26,5 százalékát tudhatná magáénak, s ezzel második helyezett lenne a szociáldemokraták után, akik a voksok 33,7 százalékát gyűjtenék be. Az Ipsos által 5400 fős mintán végzett felmérés szerint a PNL 16 százalékkal a harmadik helyezett, míg az AUR eredménye 10 százalék lenne.
A Sociopol legutóbbi, január 8–17. között, mintegy ezerfős mintán végzett felmérése szerint a PSD 29 százalékot, az AUR 23 százalékot, míg a PNL a voksok 17 százalékát szerezné meg az európai parlamenti választásokon. Az Adevărul kitért arra is, hogy a Sociopol tulajdonosa Mirel Palada, aki a korábbi kormányfő, Victor Ponta szóvivője volt, és aki közel áll az AUR vezetőjéhez, George Simionhoz is.
George Jiglău elemző álláspontja szerint „a közvélemény-kutatások mindig relevánsak, néhány árnyalattal, amelyeket mindannyiunknak jó szem előtt tartani”. Megjegyezte, figyelembe kell venni, hogy ki készítette azokat, mert olyan cégek közvélemény-kutatásai is napvilágot láttak, amelyek nem elismertek a közvélemény-kutatási piacon. Az elemző arra is rámutatott, hogy a felmérések jelentőségét a közelgő választások fényében kell értelmezni. Megjegyezte, a kutatások nem igazán tudják figyelembe venni a részvételi arányt, és ez elég nagy hatással van a választások kimenetelére. George Jiglău úgy véli, a listavezető PSD után „a második helyen várhatóan az AUR fog végezni”, ami egyrészt az európai parlamenti választásokon általában alacsonyabb részvételnek, másrészt az európai intézményekkel szemben kritikus pártok erősödésének köszönhető.