Vályog (agyag és homok), földdel töltött zsák, szalma, kender, kő, fa, gyapjú, perlit és a szeretettel végzett közös munka – többek között ezek egy egészséges, otthonos ház alapanyagai. A sepsiszentgyörgyi Ifjúsági Iroda effAct kezdeményezésének eseményeként a helyi Erdélyi Művelődési Központban tartott hétfői telt házas rendezvényen a résztvevők Németh János környezetkímélő építész többévi tapasztalatát hallgatták meg, a beszélgetés során kiderült, milyen sok embert érdekel a téma és milyen sokrétű az élő ház megteremtése.
Az Élő ház elnevezésű eseményen alapanyagokról, kombinációikról, helyes használatukról, építési technikákról beszélgettek a résztvevők Németh János környezetkímélő építésszel. Ezek a módszerek a hagyományokból és a természet adta lehetőségekből táplálkoznak. Németh János több év tapasztalatát osztotta meg a környezetközeli életformáról, ugyanis családjával együtt leváltották a város kényelmét, zsúfoltságát, kötöttségeit, és egy egyszerűbb, szabadabb életbe, az erdő szélére költöztek. Hitvallása: ha valamit építeni szeretnénk, először nézzünk körül a közvetlen környezetünkben, mi az, ami már megvan hozzá, mi az, amit hasznosítani tudunk, mi az a munka, amit magunk is el tudunk végezni, és csak utána keressük a megvásárolható forrásokat. Így lesz az otthonunk élő, olyan tér, amelyet mi alkotunk, és önmagunk lehetünk benne.
A beszélgetés a természetközeli életforma általánosságaitól, a vízelvezetés technikai részletein keresztül, a helyi és könnyen elérhető termékekig rengeteg témát érintett. Szó volt többek közt arról is, hogy egy körkörös (görbe) fal hogyan nyitja meg a teret azzal, hogy amíg a szemünk egy ilyen felületen végigsiklik, egy lapos, éles szögletekkel megtört felületet az agyunk határként, akadályként értelmez. Nagy különbség van a két forma érzékelése között, így aközött is, hogyan érezzük magunkat ezekben a terekben.
A közönség soraiban jelen voltak olyan személyek is, akik a meghívott mellett különböző kapcsolódó témák szakemberei, így az élő vízről és a mosott gyapjú szigetelőképességéről is értékes információkhoz juthattak a résztvevők. A három és fél órásra nyúlt beszélgetés azt bizonyítja, erősödik az a közösség, amely egy egyszerűbb, életközelibb, saját felelősségen és értelmes munkán alapuló életre vágyik.
Aki lemaradt, megnézheti a találkozóról készült felvételt az Ifjúsági Iroda Facebook-oldalán. További tájékozódáshoz a colibaverde.ro és acasenaturale.ro oldalak jó forrást biztosítanak, itt részletekbe menő cikkek mutatják be a környezetkímélő építkezést.
Ferencz Júlia