Hajlamosak vagyunk a változásról, a megújulásról mint hirtelen impulzusról gondolkodni. Olyanról, ami pillanat alatt megtörténik, s mi ott találjuk magunkat megváltozva, megújult helyzetben. Ezért kudarcra ítéltek újévi fogadalmaink, bármilyen megújulási kísérletünk. Istentől is azt várjuk, hogy Szentlelkével úgy érintsen meg bennünket, hogy lélegzetvételnyi idő alatt történjen meg a változás bennünk.
Azzal a várakozással indultam ez év első iskolai hetében Tenerife szigetére, hogy részt vegyek egy Digitális fordulat (Digital Turn) című Erasmus+ kurzuson, hogy a változás, az oktatásban is, kattintásra történik meg. A kurzus nagy tudású és alázatos oktatói Mart Laanpere oktatástechnológiát kutató professzor, és Piret Lehiste oktatástechnológiai szakember voltak, mindketten a nagyon sikeres észt oktatás képviselői. Őket megismerve még kíváncsibb lettem, melyik az a kattintás, amelyikre az észtek már harmadik éve az élen végeznek a PISA-teszteken az európai országok között. Nem is válaszokat kaptam a kurzus alatt, hanem új gondolatokat, kitűnő ötleteket, olyannyira, hogy felvették a versenyt a csodálatos helyszínnel.
E gondolatoknak számomra volt egy biblikus áthallása, végig ott motoszkált a fejemben az ige: „Ne igazodjatok e világhoz, hanem változzatok meg értelmetek megújulásával, hogy megítélhessétek: mi az Isten akarata, mi az, ami jó, ami neki tetsző és tökéletes.” (Róma 12,2) Igen, a kurzus oktatásra vonatkozó üzenetét így lehet összefoglalni: ne igazodj ehhez a világhoz, ne másolj rendszereket, hanem ismerd fel, milyen erőket tudsz mozgatni, milyen tartalékokkal rendelkezel, hogyan tudod ezeket használni, kipróbálni, kísérletezni, hogy megítélhesd, melyik a leghatékonyabb.
Talán a legelső kérdés, gondolat, ami a kurzuson elhangzott, ez volt: lelkesít-e a megújulás? A megújulás útján nem egy digitális kattintás indít el, hanem a lelkesedés, hogy a megújulással valami nagyszerűt fogsz megtapasztalni. Keresztény életünkről is úgy gondolkodunk, mint előírások alkalmazásáról, legyen az akár a számunkra legkedvesebb krisztusi tanítás is, pedig a megélt Ige mindig új tapasztalatot, élő és friss élményt, mély tanulást jelent.
A változásnak tulajdonosai legyünk, ne „elszenvedői”, szűrődött le bennem a friss gondolat. Teremtsünk a változás számára kedvező környezetet – okos istentiszteletként, folytatódott bennem az igei párhuzam. Hogyan használom ajándékaimat, adottságaimat Isten akaratának teljesítéséhez?
Ezzel a kérdéssel el is jutottunk a megújulás állandó cselekvéséhez, a problémamegoldáshoz. A 21. század oktatása folyamatos problémamegoldás, ehhez a digitális lehetőségek izgalmas játékszerek. Hogyan legyen iskolánkban az oktatás jó, Istennek tetsző, mi ebben Isten akarata, és hogyan ér célba a munka, hogyan lesz tökéletes?
Isten nem eredményeket vár, hanem fejlődést.
Egyed Júlia iskolalelkész,
Sepsiszentgyörgy, Református Kollégium