Újabb tüntetéseket szerveztek tegnap, és továbbra is általános sztrájkkal fenyegetnek az egészségügyi szakszervezetek, amelyek 20–30 százalékos béremelést követelnek, és a kormány takarékossági intézkedései által megvont vagy visszanyesett pótlékok folyósítását, a létszámstop feloldását sürgetik.
A Sanitas szakszervezeti szövetség képviselői, akik két hete a pénzügyminisztérium, múlt csütörtökön pedig a munkaügyi tárca székháza előtt tüntettek, most az egészségügyi minisztérium elé szerveztek „sztrájkőrséget”, annak ellenére, hogy múlt héten Marcel Ciolacu miniszterelnök is fogadta küldöttségüket, és a találkozón elvi megállapodás született az érdekképviselet által követelt 20 százalékos béremelés kétlépcsős folyósításáról az év első felében. A Sanitas – amely már több mint százezer támogató aláírást gyűjtött az általános sztrájk kirobbantására – akkor úgy értékelte, hogy a nyomásgyakorlás „kezdi meghozni gyümölcsét”. A szövetség üdvözölte a kormány tárgyalási hajlandóságát, ugyanakkor bejelentette, hogy mindaddig folytatja a demonstrációkat és nem fújja le a sztrájkkészültséget, amíg írásos egyezmény és jogszabály nem szentesíti követeléseik teljesítését.
A Sanitas akciójával egy időben a néhány száz méternyire lévő munkaügyi minisztériumnál az ágazat másik nagy szakszervezeti szövetsége, az Egészségügyi Szolidaritás (FSSR) rendezett demonstrációt. Az érdekképviselet „megosztó taktikázással” vádolta a kormányt, nehezményezve, hogy csak a Sanitásszal ült tárgyalóasztalhoz, és olyan béremelésekről döntött, amelyek a területi közegészségügyi intézetek dolgozóinak csak egy részére vonatkoznak, feszültséget keltve az alkalmazottak között. A FSSR 30 százalékos béremelést követel, az ügyeleti pótlékok és a megvont juttatások helyreállítását sürgeti. A szakszervezet ultimátumot is adott a kormánynak: ha tíz napon belül nem teljesíti követeléseiket, általános sztrájkot hirdetnek az egészségügyben.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter tegnap úgy nyilatkozott, hogy a tüntetők által felvetett problémák legnagyobb részét rövidesen megoldják, közel állnak a megegyezéshez. Hozzátette, hogy először az egészségügyben dolgozó irodai személyzet „valóban nagyon alacsony béreit” akarják megemelni, ezt követően pedig „megoldást kell találni” az ágazati bérfejlesztésre is.