Miért medve a medvehagyma?

2009. január 31., szombat, Kiscimbora

A medvehagyma már messziről is felismerhető erős fokhagymaszagáról, ami leginkább az április-májusi virágzáskor érezhető. A 30—50 centiméter magas, évelő növény nedves, árnyas erdőkben él, egész Európában elterjedt, gyertyános tölgyesekben, bükkösökben egyaránt megtalálható.

Habár erős fokhagymaszagáról könnyen felismerhető, vigyázzunk, mert virágzás előtt levele könnyen összetéveszthető a mérgező májusi gyöngyvirággal és az őszi kikericcsel.

A magyar elnevezés a latin Allium ursinum-ból ered. Az allium hagymát jelent, míg az ursinum (medve) arra utal, hogy a medvék előszeretettel fogyasztják erősítőként és méregtelenítőként, amikor előjönnek téli álmukból. A népies elnevezésben elterjedt még a vad fokhagyma, cigányhagyma elnevezés is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1351
szavazógép
2009-01-31: Kiscimbora - x:

A medve-hiedelem

Gyertyaszentelő napjáról több népi hiedelem is ismert. Az egyik Európa legnagyobb termetű ragadozójára, a barnamedvére hivatkozik, és azt állítja, hogy ezen a napon a téli álmot alvó medve felébred, kitekint a barlangja bejáratán, hogy megnézze, milyen az idő. Ha derült az ég, és szépen süt a nap, enyhe a levegő, akkor visszamegy, és folytatja az alvást. Tudja (érzi?), hogy még nincs vége a télnek, mert havas förgetegek, csikorgó hidegek lehetnek. Ha viszont hideg, téli időt talál, kinn marad, mert érzi, hogy hamarosan vége a télnek, rövidesen megenyhül az idő.
2009-01-31: Kiscimbora - x:

Mikszáth Kálmán: Meglepetés az erdőben

Ismeretes a mackónak az a szokása, hogy télvíz idejében alszik, mint a bunda. Késő ősz táján szokta magát eltenni télire a szél által halomra terített fák alá vagy gyökerek által fedett mélyedésekbe, ahol aztán nagyszuszogva letelepszik ― s nőhet aztán tőle ölnyire a hó, és sivíthat a szél, az neki mindegy; ha lágy a tél, többször kijő odújából, s szétnéz a nagy természetben, de csakhamar megérezve, hogy nincs még itt a tavasz, morogva visszacammog odújába, s ki sem jön márciusig.