Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint a romániai háztartások 85,7 százaléka rendelkezik internet-hozzáféréssel. Az Internet a családban című kutatás pedig arra világított rá, hogy a 16–17 éves serdülők egyharmada napi 4–6 órát tölt az interneten, 14 százalékuk pedig még ennél is többet. A kutatás eredményeit a biztonságos internet napja (február 5.) alkalmából mutatta be a Mentsük meg a Gyermekeket nemzetközi segélyszervezet, kitérve az internettel összefüggő gondokra is.
A statisztikai intézet közlése szerint tavaly 3,6 százalékkal emelkedett az internet-hozzáféréssel rendelkező romániai háztartások száma, városon ezek 89,8 százalékában, vidéken 80,3 százalékában van internet. A 16 és 74 évesek körében 92,5 százalék azoknak az aránya, akik legalább egyszer használták az internetet, 70,4 százalékuk naponta többször, 21,6 százalékuk naponta vagy szinte naponta.
Az Internet a családban című kutatás eredményei szerint a 16–17 éves kamaszok egyharmada (34 százalék) jelentős mennyiségű időt, napi 4–6 órát tölt az interneten navigálva, 14 százalékuk pedig még 6 óránál is többet. A kutatás eredményeinek keddi bemutatásán Gabriela Alexandrescu, a Mentsük meg a Gyermekeket nemzetközi segélyszervezet romániai fiókjának vezérigazgatója azt is hangsúlyozta: fontos a digitális ismeret, de a gyermekek online védelme is, így idén többet foglalkoznak a szülőkkel.
„Egy kis kutatást is végeztünk, hogy megtudjuk, mit tudnak a szülők arról, mit csinálnak a gyerekeik az interneten, és milyen eszközeink vannak arra, hogy segítsük a szülőket abban, hogy minél közelebb legyenek a gyerekeikhez” – fejtette ki Alexandrescu.
A kétezer, 7 és 17 év közötti gyerekeket nevelő szülő megkérdezésével januárban készült felmérés azt mutatja, hogy a szülők szerint gyerekeik főként videófeltöltéseket nézegetnek az interneten, illetve játszanak. A tanulmányból kiderül, hogy a videótartalmak nézése az öt év alatti gyermekek körében a legmagasabb, 80 százalék körüli, a serdülőknél pedig 50 százalékra csökken. A korral együtt jelentősen nő a közösségi média – főként az Instagram és WhatsApp – használatának gyakorlata; a serdülők 86 százaléka használja ezeket, a TikTokot pedig mintegy 70 százalékuk.
A szülők több mint kétharmada szerint gyermekeik internethasználatával kapcsolatban az okozza a legnagyobb aggodalmat, hogy esetleg nem megfelelő tartalmaknak vannak kitéve, vagy olyan személyek léphetnek velük kapcsolatba, akiket a való életben nem ismernek. A szülők 59 százaléka attól is tart, hogy gyermekeik internetes bűncselekmények áldozatai lehetnek.
A Mentsük meg a Gyermekeket a szülők rendelkezésére bocsátja a Biztonságban van-e gyermeke az interneten? című útmutatót, amelynek célja, hogy segítsen jobban megérteni az online veszélyeket, tanácsokat adjon, hogyan avatkozhatnak közbe veszélyeztetettség esetén és mi módon támogathatják gyermekeiket. Az útmutató az oradenet.ro internetes oldalról tölthető le – közölte a szervezet romániai fiókjának vezetője.
Az eseményen részt vevő kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter, Bogdan Ivan szerint elsősorban a szülők, utánuk pedig a tanárok felelősek azért, ahogyan a gyerekek és fiatalok a közösségi hálózatokat használják, ezért örül a segélyszervezet szülőket is megszólító kezdeményezésének.
A rendezvényen jelen volt Erik Urban, az Egyesült Államok Szövetségi Nyomozóirodájának (FBI) szakértője is, aki szerint nagyon jól együttműködnek a romániai rendőrséggel és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészséggel. Elmondta, hogy az FBI-on belül van egy központi osztály, amely a gyerekek kizsákmányolásának felderítésével foglalkozik. A szakértő szerint az egyik jelenlegi legnagyobb fenyegetés, amelynek a gyerekek és fiatalok ki vannak téve az online térben, az a szexuális zaklatás egy fajtája, amikor felkérik a gyerekeket, hogy szexuális tartalmakat küldjenek magukról, majd megzsarolják őket, és pénzt vagy további, még egyértelműbb szexuális tartalmakat követelnek tőlük. (Agerpres–i.)