Idén Romániában kilenc maláriás megbetegedést jegyeztek, melyekből kettő végzetes volt, a megbetegedettek többsége zanzibári üdüléskor fertőződött meg.
Maláriában meghalt a Kolozs megyei tanácselnök volt felesége, miután visszatért egy zanzibári üdülésről. A Kolozs megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője az Agerpresnek kedden azt mondta, nem áll fenn a betegség továbbterjedésének veszélye, az kizárólag vérátömlesztés útján, illetve transzplacentáris módon adható tovább, de ezek közül egyik sem áll fenn, ez a maláriás eset nem jelent veszélyt az egészségünkre – szögezte le Mihai Moisescu. Hangsúlyozta, hogy a malária a maláriaszúnyog (Anopheles) nőstényének csípése által terjesztett, paraziták által kiváltott betegség, de Romániában már nem él ez a szúnyog.
Az Agerpres megkeresésére Alexandru Rafila egészségügyi miniszter is megerősítette, hogy Romániában a malária nem tud terjedni, és bár évente 25–35 maláriás esetet jegyeznek, a megfertőződés minden esetben külföldön, endémiás területen történik. A tárcavezető ezért azt javasolja a lakosságnak, ha trópusi vagy egyenlítői területekre akarnak utazni, tájékozódjanak, hogy mi szükséges a meglátogatott országokban esetlegesen előforduló betegségek megelőzéséhez, és kövessék a szakemberek tanácsát. Amennyiben pedig az utazásról visszatérve lázat, hidegrázást tapasztalnak, azonnal forduljanak orvoshoz, mert akár maláriás megbetegedésről is szó lehet. A miniszter elmondása szerint idén Romániában már kilenc maláriás megbetegedést jegyeztek, melyekből kettő végzetes volt.
Emlékeztetett, hogy a malária megelőzésére létezik elhárító kezelés, amelyet a fertőző betegségekre és utazásorvostanra szakosodott orvosok, de esetenként a háziorvosok is felírhatnak a trópusi vidékekre utazóknak. (i.)