Hivatalosan is megnyitották csütörtök este a 40. Magyar Filmszemlét; a Budapest Kongresszusi Központban tartott ünnepségen számos szakmai elismerést, köztük az életműdíjakat és a Magyar Mozgókép Mestere kitüntetést is átadták.
A filmszemlét Törőcsik Mari színművész nyitotta meg, aki súlyos betegsége után most először vállalt nyilvános szereplést. ,,Sokan tudják, hogy elég messziről jöttem vissza. És visszajöttem!" ― mondta Törőcsik Mari, hozzátéve: azért tért vissza, hogy újra színpadon álljon. A színművész, akit hatalmas tapssal fogadott a közönség, megnyitóbeszédében felidézte, hogy a magyar film 1955 óta része az életének. A hagyományok szerint a megnyitóünnepségen szakmai díjakat is átadtak. Életműdíjat idén Bertalan Tivadar festő, látványtervező, Kemenes Fanni jelmeztervező, Szilágyi István színművész és Szőnyi G. Sándor filmrendező, televíziós rendező, valamint Bacsó Péter filmrendező, forgatókönyvíró kapott.
A tanú rendezője, aki eddig harminckét nagyjátékfilmet készített, az elismerés átvételekor azt hangsúlyozta: csak filmeket akart csinálni, eszébe sem jutott, hogy életművel bíbelődjék. Mint mondta, boldog órákat szerzett neki ez a díj, igaz, hatvan éve ,,téblábol" a filmgyártás különböző lépcsőin. ,,Elnézést azoktól, akiket nem tudtam eléggé gyönyörködtetni, és bocsánat azoktól, akiknek rossz kedvet csináltam. Hálás vagyok a díjért, és szeretném ezt viszonozni, ha alkalmam lesz rá" ― mondta Bacsó Péter, aki Majdnem szűz című játékfilmjével idén is versenyben van a szemlén.
A műsorban megemlékeztek a huszonnyolc évvel ezelőtt elhunyt Huszárik Zoltán rendezőről, a magyar film megújítójáról, akinek nevéhez olyan alkotások fűződnek, mint a Szindbád, a Játék, a Groteszk vagy a Csontváry. Az idei szemlét az ő emlékének ajánlják. A magyar filmesek jubileumi seregszemléje a dokumentum- és a tudományos-ismeretterjesztő filmek vetítésével már kedden megkezdődött; a versenyben részt vevő tizennyolc nagyjátékfilmet és harminc kisjátékfilmet csütörtöktől kezdték vetíteni.
Tímár Péter rendezte a Tréfa című filmet, amely egy felekezeti iskolában játszódik. A kollégiumba érkező új tornatanár megütközik a vallásos intézményben uralkodó liberális gondolkodásmódon és a gyerekek vadságán; egy napon azonban minden megváltozik. A film Lengyel Tamás és Váta Loránd főszereplésével készült. Zsigmond Dezső valós eseményeken alapuló, Vadlány ― Boszorkánykör című filmjében a gyerekgyilkosság ügyében nyomozó, Trill Zsolt alakította rendőrtisztre ,,rászakad" az öntörvényű, zárt csángó világ, melyben a bűnt is másképpen kezelik, mint a ,,modern kultúrákban".