A szlovákiai magyarság időszerű helyzetének elemzésével, valamint a nemzetközösség problémái megoldásának lehetőségeivel foglalkozott a Magyar Koalíció Pártja (MKP) Stratégiai Tanácsa csütörtökön szakmai konferencia keretében Pozsonyban ― adta hírül a felvidek.ma szlovákiai magyar hírportál tegnap. A tanácskozásnak nem csak azért van nagy jelentősége, mert Szlovákia a választások évébe lépett, és ez megköveteli, hogy minél jobban megismerjük a bennünket körülvevő politikai és társadalmi légkört, hanem a konferencia hozadékaként olyan elemek kerülhetnek az MKP programjába, amelyek hosszú távra jövőképet adnak a szlovákiai magyarságnak ― jelentette ki a tanácskozáson Csáky Pál pártelnök.
,,Nem csak az a fontos, hogy tudjuk, mit akarunk elérni, hanem az is, hogy azt kikkel és hogyan kívánjuk megvalósítani. Ezért tudományos felméréseket készíttettünk, amelyekből az derült ki, hogy a szlovákiai magyar közösség meglehetősen széteső állapotban van. E tekintetben rosszabb a helyzet, mint tizenöt évvel ezelőtt. Meglazult a településszerkezet, és egyre inkább megjelenik a szórványosodás" ― hangsúlyozta előadásában Duray Miklós, a párt stratégiai alelnöke.
Dobos Ferenc szociológus a szlovákiai magyarság körében 1996 és 2008 között végbement értékrendváltozásokra és asszimilációs folyamatokra hívta fel a figyelmet. ,,Sajnos, ez már nem a vég kezdete, hanem inkább a közepe, de még mindig az az időszak, amikor még lehet cselekedni a felvidéki magyarságot súlyosan érintő asszimiláció megfékezéséért" ― jegyezte meg.
Bauer Edit, a párt EP-képviselője videoüzenetében arról beszélt, hogyan kezeli az Európai Unió a nemzeti kisebbségek jogait. Kifejtette: hosszú évtizedek után most van rá először lehetőség, hogy a kisebbségvédelem is bekerüljön az Európai Unió jogrendjébe, hiszen a közelmúltban elfogadott Catania-jelentés rámutat, hogy az anyanyelv használatához és az anyanyelvi oktatáshoz való jog a legalapvetőbb jogok közé tartozik.
,,Mi elsősorban nemzetben gondolkodunk, és ezért ami leginkább veszélyes számunkra, ami leginkább elnemzetlenít, az a világ globalizálódása. Hogy eredményesen küzdhessünk ellene, szemléletváltásra van szükség, és szülőföldünk megtartó erejét kell növelni" ― vélte Pásztor István, az MKP Stratégiai Tanácsában a terület és vidék szakmai műhely vezetője.
Kvarda József, a jogi és önkormányzati szakmai műhely vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy az individuális jogok nem alkalmasak a közösségi problémák megoldására, ezért a szlovákiai magyarság nem mondhat le közösségi jogairól. ,,Ezeknek nem kedvez Szlovákia jelenlegi közigazgatási felosztása, amely inkább politikai, semmint regionális érdekeket képvisel" ― mutatott rá.
Duray Miklós az egész napos tanácskozást értékelve elmondta: az MKP Stratégiai Tanácsa munkájának első része befejeződött. A helyzetfelmérés megtörtént, a jövőre vonatkozó javaslatok rendelkezésre állnak. Rövidesen véglegesítik a stratégiai programjavaslatot, amely alapját képezheti az MKP választási és konkrét cselekvési programjának.
A Szlovákiai Magyarok Kerekasztala (SZMK) néven egyeztető fórumot hozott létre mintegy félszáz szlovákiai magyar civil szervezet, állami és megyei intézményvezető, illetve jeles szlovákiai magyar közéleti személyiség és vállalkozó, akik csütörtökön tanácskoztak a Somorja melletti Csölösztőn ― közölte a parameter.sk szlovákiai magyar hírportál. Az SZMK a jövőben olyan egyeztető fórumként kíván működni, amely rendszeresen megvitatja a szlovákiai magyarsággal kapcsolatos legfontosabb kérdéseket. Az elfogadott, közmegegyezésen alapuló döntéseket a részt vevő intézmények saját hatáskörükben érvényesítenék ― nyilatkozta a hírportálnak Tóth Károly, a somorjai Fórum Intézet igazgatója. A Kerekasztal, amelynek létrehozását a Dél-szlovákiai Civil Információs Hálózat kezdeményezte, a parameter.sk tudósítása szerint állást foglal a szlovákiai magyarokat érintő közéleti kérdésekben, és a hivatalos szervekkel szemben érvényesíti a szlovákiai magyar intézmények, szervezetek közös akaratát.