Portrék, ideologizálva

2024. március 11., hétfő, Közélet

Deák Ferenc kolozsvári fényképésznek az 1960-as, 70-es években készült portréfotóira alapozott kiállítás nyílt kedd délután Sepsiszentgyörgyön a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben, a mintegy száz portré egy letűnt világ szellemiségét idézi meg, ugyanakkor – a kiállítás szervezői szerint – a ma értelmiségének szerepvállalására is fel szeretnék hívni a figyelmet.

  • A tárlatot Benczédi Sándor szobrai színesítik. Fotó: Albert Levente
    A tárlatot Benczédi Sándor szobrai színesítik. Fotó: Albert Levente

Deák Ferenc Kolozsvár ismert fotográfusa volt, az 1960-as, 70-es években készült, a kor értelmiségieit stúdiófotókon megörökítő portréit ismeretlen okból készítette. Deák 1978-ban az Amerikai Egyesült Államokba emigrált, fotóhagyatékát a Minerva Művelődési Egyesületnek adományozta, mely aztán megkezdte a felvételek digitalizálását.

„Olyan munkát végzünk, amit intézményeknek kellene csinálniuk” – mondta a kiállítás megnyitóján Miklósi Dénes, a Minerva Archívum fotódigitalizálási projektjének vezetője, a tárlat koordinátora, hozzátéve, hogy ami az 1970-es években kreativitási gyakorlat volt, az mára informális gyakorlattá vált, a kreativitás ugyanis ma a szórakoztatóipar része.

Deák fotóhagyatékából mintegy 14 ezer felvétel digitalizálása történt meg 2014 óta, ezek a Minerva honlapján hozzáférhetőek a nagyközönség számára is –  ismertette Răzvan Anton, a Minerva Archívum munkatársa, a tárlat másik koordinátora. A Minerva Archívumon egyébként nem csupán a Deák Ferenc-hagyaték, hanem egyéb, összesen mintegy 50 ezer fotó digitalizált változata is megtalálható – tette hozzá Răzvan Anton.

Deák Ferenc pályafutását röviden Alexandru Polgár, a projekt egyik kutatója ismertette, összegzésében kiemelve: portréfotóival egyfajta panteont épített. Nem tudni, miért előszeretettel éppen értelmiségieket fényképezett, tény azonban, hogy ezáltal kiemelte a társadalomban betöltött szerepüket, és a kiállítás felépítésének kiindulópontjaként éppen az értelmiség társadalomban betöltött szerepének jelenére és korszerűségére kívánták felhívni a figyelmet – jelentette ki Alexandru Polgár, mintegy rezignáltan állapítva meg, hogy az értelmiségi szerepe háttérbe vonult a 2000-es évektől kezdődően.

A tárlat portréalapanyagát nagyszerűen egészíti ki Benczédi Sándor szobrászművésznek az Utunk számára készített terrakottaszobraiból készült válogatás, nem ok nélkül éppen a szemüvegeseket kiválasztva: ez is egyfajta értelmezési lehetőségre ad okot/lehetőséget az értelmiségiek szerepére vonatkozóan.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 889
szavazógép
2024-03-11: Közélet - Mózes László:

Természet női szemmel (Fotókiállítás a vadászati múzeumban)

Első alkalommal nyílt olyan székelyföldi természetfotó-kiállítás, amelyen kizárólag hölgyek alkotásai láthatók. A Természet női szemmel című tárlat csütörtökön este nyílt meg Sepsiszentgyörgyön a Székelyföldi Vadászati Közgyűjteménynek otthont adó Bene-házban, kilenc fotós képei kerültek bemutatásra.
2024-03-11: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Gyaluforgács, dalauzi, hólabda (Édes ízek Székelyföldről)

Március nyolcadika apropóján több háromszéki cukrászdában is meglepték a betérő hölgyeket az Édes ízek Székelyföldről című receptes könyv nemrég megjelent második, bővített kiadásával. Sepsiszentgyörgyön szombat délután a Háromszéki SzalonnaFeszt kísérőrendezvényén beszélt az új kötetről az előszót jegyző Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke, illetve Szőcs Ilona, a csernátoni Malomkert Panzió vezetője és Farkas Ferenc sepsiszentgyörgyi mestercukrász.