KovásznaUtolsó simítások a Csoma-emlékközpontnál

2024. március 13., szerda, Közélet

Vége felé közelednek az építkezési munkálatok a Kőrösi Csoma Sándor Emlékközpontnál, amelyet Csernyus Lőrinc Ybl Miklós-díjas magyarországi építész tervezett a kovásznai belvárosi református egyházközség által biztosított Piliske utcai telekre, illetve amely a helyi Abstrukt tervezőcég és a Consac építkezési kft. szakszerű munkája révén valósult meg.

  • Fotó: Bodor János
    Fotó: Bodor János

A Kőrösi Csoma Sándor Dokumentációs és Emlékközpontot rögtön az 1989-es rendszerváltás után Gazda József nyugalmazott tanár, író, műkritikus, a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület akkori elnöke álmodta meg. Az épület alapkőletételére 1992. április 3-án került sor a Csoma-napok alkalmával a Kádár László Képtár mellett, az eseményen Csiha Kálmán, az Erdélyi Református Egyházkerület akkori püspöke hirdette az igét. Azóta sok fejtörés és izgalom vette körül a több mint három évtizedes álom megvalósítását. Menet közben a református egyház a Papkertben tágabb helyszínt ajánlott fel az építkezésre, az eladott téglajegyek árából cementet, vasat, téglát vásároltak, elkészült az alap, aztán elfogyott a pénz, adott pillanatban úgy tűnt, hogy anyagiak hiányában az épület már el sem készül.

Négy-öt évvel ezelőtt Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnökének közbenjárására magyar állami forrásokból, Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériumának támogatásával lehetőség nyílt az építkezés befejezésére. Jött a koronavírus-járvány, majd az ukrajnai háború, ami a haladás szempontjából újabb előnytelen anyagi és pénzügyi környezetet teremtett, de a kitartásnak, összefogásnak és a közös akarat erejének köszönhetően a 240 éve született Kőrösi Csoma Sándor emlékét ápoló kovásznaiak álma megvalósulni látszik.

Az épületet belül már elkészítették, bejárata előtt a napokban állították fel azt az öt székely kaput, amelyet Bodor János, Ferencz Botond és Makó Csaba helyi fafaragó mesterek készítettek, a Consac munkatársai pedig az épület körüli terep előkészítését végzik, ahol térkővel kirakott járófelületeket képeznek ki.

„Köszönjük Lezsák Sándor elnök úrnak, hogy akkor állt mellénk, amikor leginkább fogyni látszott a remény, Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériumának, hogy támogatta a tervünket, Kovászna város önkormányzatának, hogy mindvégig partnerünk és segítőtársunk volt az otthonteremtésben. Köszönjük mindenkinek, akinek keze munkáját dicséri e nagyszerű építmény. Nemsokára avatunk!” – írta közösségi oldalán Ferencz Éva, a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület elnöke. (martonosi)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1537
szavazógép
2024-03-13: Világfigyelő - :

Ukrajna katonai támogatását sürgetik

Az amerikai hírszerzés vezetői Ukrajna katonai támogatásának folytatását sürgették az amerikai Kongresszus felsőházában tartott hétfői meghallgatáson. A Kreml eközben bejelentette: Párizs a feszültséget szítja azzal, hogy idegen csapatokat tervez Ukrajnába küldeni.
2024-03-13: Közélet - :

Olcsóbban vásárolhat könyvet a Háromszékkel!

Újabb meglepetéssel készültünk hűséges olvasóinknak: a Tortoma Kiadóval partnerségben zajló akciónk során jelentős, 15 százalékos kedvezményben részesülnek könyvvásárláskor. Kezdeményezésünk lényege, hogy a Háromszék olvasói olcsóbban vásárolhatják meg a Tortoma Kiadó kiadványait, az akció célja ugyanakkor az olvasás, a könyvek népszerűsítése az egyre inkább digitalizálódó világunkban.