Pénzügyi ismeretek oktatása az unióban, 3.

2009. február 4., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Felnőttként már ezt is nehezebb megtanulni

A pénzügyi válság miatt felvetődött az unióban a javaslat, hogy már gyermekkorban meg kellene kezdeni a polgárok felkészítését pénzügyeik hatékonyabb kezelésére, így meg lehetne ismertetni velük a bankszámlakezelést vagy a részvények adásvételét is.

Meglévő eszközök nemzeti szinten

Számos európai ország már a korábbiakban is többféle programot alkalmazott az iskolás gyerekek, a foglalkoztatottak és a nyugdíjasok pénzügyi oktatására. Több program kifejezetten a tanárokat célozta meg, eszközöket ajánlva nekik az újfajta tantárgyak oktatásához. Nemrégiben az Európai Bizottság megbízá­sából kiterjedt felmérés készült, amely 180, a pénzügyi tájékozottság növelésével foglalkozó projektet vizsgált. A legtöbb program célcsoportja a gyerekek és a fiatal felnőttek. Ugyancsak kiemelt figyelmet fordítanak az alacsony jövedelműekre és az alacsony képzettségűekre is.

Ausztriában például az Adósságmentes élet elnevezésű programban mintegy négyezer tanuló vett részt 2001 és 2007 között. Külön lehetőségeket biztosítottak három speciális célcsoport számára: a legfiatalabbakkal (11 és 13 év között) az alapvető pénzügyi elveket ismertették meg, mint hogy honnan jön a pénz, vagy hogy a pénzügyi források korlátozottak. A második csoport (14—15 évesek) a megtakarítási módszerekről, a bankszámlákról, a készpénzről és egyéb fizetőeszközökről tanult. Végül a harmadik csoportot alkotó, 18 éven felüli résztvevők az élet megtervezésével, az adósságok elkerülésével és a hitelekkel foglalkoztak.

Svédországban egy hasonló projekt azokat a foglalkoztatottakat célozta meg, akik már közel álltak a nyugdíjkorhatárhoz — a feladat ezúttal az volt, hogy alapvető információkat adjanak át a nyugdíjra szánt összegek hatékony befektetéséről. A programot a nemzeti bank, a Swedbank valósította meg, célja volt, hogy a svéd dolgozók minél jobban megismerjék a 2000-ben bevezetett nyugdíjrendszer működését. A bank ingyenesen biztosította a szolgáltatást abban a reményben, hogy így egyúttal új ügyfelekre is szert tehet.

Az Európai Bizottság az ilyen jellegű eszközöket részesíti előnyben, amelyek felismerik, hogy a különböző korú embereknek különböző jellegű programokra van szükségük. (http://www.euractiv.hu/)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2009-02-04: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Transznacionális együttműködés — Dénes Judit

A transznacionális projektek célja, hogy a programtér országai közösen keressenek az országcsoport egésze vagy nagy része számára fontos problémákra megoldásokat. Az együttműködéseknek tehát olyan kérdésekkel kell foglalkozniuk, amelyek esetében a közös munka hozzáadott értékkel bír ahhoz képest, mint ha az adott problémára a részt vevő országok külön-külön, nemzeti szinten keresnének megoldást.
2009-02-04: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Asimcov-hírek

Corvinus-pályázatok
A magyarországi Corvinus Zrt. január 8-i határidős kiírására az Asimcov közvetítésével ötven pályázat készült. A vállalkozói szövetség nem csak közvetítette, hanem mint vállalkozásfejlesztési központ előminősítette és határidőre eljuttatta ezeket a kiíróhoz. Az ötven pályázatból hét már elnyert EU-s pályázat önrészének utólagos finanszírozását kéri, öt kiállításon való részvételt vagy rendezvényszervezést céloz meg, 36 egy éven túli kamattámogatást, míg egy-egy ISO minőségbiztosítási rendszer bevezetését, valamint fiatal, kezdő vállalkozások támogatását kérelmezte. A benyújtott pályázatok összértéke több mint 215 000 euró.