A transznacionális projektek célja, hogy a programtér országai közösen keressenek az országcsoport egésze vagy nagy része számára fontos problémákra megoldásokat. Az együttműködéseknek tehát olyan kérdésekkel kell foglalkozniuk, amelyek esetében a közös munka hozzáadott értékkel bír ahhoz képest, mint ha az adott problémára a részt vevő országok külön-külön, nemzeti szinten keresnének megoldást.
A fentiekből adódóan a projektek leginkább tervezési, kutatási, szakmai együttműködési jellegűek, melyek indokolt esetben kisebb kivitelezési elemeket is magukban foglalhatnak. A program támogatja, hogy a közös munka későbbi — már nem e programból finanszírozott — beruházásokat indukáljon. E cél elérése érdekében az együttműködőknek minél inkább törekedniük kell az eredmények konkrétságára, további területfejlesztési akciókat, beruházásokat előkészítő jellegére.
A programtér nyolc EU-tagországot — Ausztria, Szlovákia, Magyarország, Szlovénia, Olaszország (egy része), Románia, Bulgária, Görögország — és nyolc nem EU-tagországot ölel fel: Albánia, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Macedónia, Moldova, Szerbia, Montenegró, Ukrajna (egy része).
Cél: a kohézió, a stabilitás és a versenyképesség erősítése a transznacionális együttműködés fokozásával, az integráció növelésével, valamint a fenntartható fejlődés biztosításával.
A projektek időtartama: legtöbb 36 hónap.
Elszámolható költségek: munkabér, külső szakértői díjak, utazás, szállás, találkozók, kutatás, tervezés, rendezvényszervezés, honlapkészítés, a projekthez szorosan kötődő beszerzés stb.
Igényelhető támogatás: a felhívásban nem szerepel minimális és maximális projektméret. A tapasztalatok alapján a transznacionális projektek átlagos teljes költségvetése 1—2 millió euró között mozog.
Támogatás: a partnerek a projekttel kapcsolatban felmerült költségeik 85 százalékát igényelhetik a pályázatban.
További információkat a mercuriusmail@yahoo.com címről kérhetnek.