Projektzárás a Turul IrodánálHozzáférést biztosítottak a kultúrához

2024. április 8., hétfő, Közélet

Lezárult a sepsiszentgyörgyi Turul Iroda által működtetett Berde Mózsa Kör tevékenységeit segítő és fejlesztő, az Active Citizens Fund Románia által támogatott #childsteps program. A kezdeményezés révén öt háromszéki településen száz gyermeknek biztosítottak egyebek mellett nem formális oktatást ötvöző délutáni tevékenységeket, de cél volt az önkéntesség megismertetése is. A program részleteiről szerdai sajtótájékoztatójukon számoltak be a szervezők.

  • Fotó: Facebook / Turul Iroda
    Fotó: Facebook / Turul Iroda

A 2012-ben indított Berde Mózsa Kör díjmentes foglalkozásai Sepsiszentgyörgyön, Nagyajtán, Középajtán, Baróton és Kézdivásárhelyen futottak a  #childsteps program keretében, a hozzájuk csatlakozó száz gyermekkel tíz önkéntes oktató foglalkozott hétről hétre. Mint azt Furus Levente, a Turul Iroda elnöke jelezte, a világjárvány „megakasztotta” a kör tevékenységeit, azonban a projekt révén sikerült újraindítani és meg is újítani azokat. Nagy hangsúlyt fektettek az önkéntes oktatók fejlesztésére, mert azt tapasztalták, fontos minél több eszközt, módszert rendelkezésükre bocsátani, hogy megfelelően tudjanak foglalkozni a gyermekekkel. Megjegyezte, az oktatók „közös ötlethalmaza alapján” született egy közel 200 oldalas kézikönyv is, melyet a magyar mellett román és angol nyelven is elérhetővé tesznek.

Az áprilisban megjelenő kiadványt a kezdeményezők iskolákhoz juttatják el. Rétyi Zsuzsa programfelelős jelezte, a kötetbe gyűjtött foglalkozásokat különböző témakörök mentén dolgozták ki és állították össze, tulajdonképpen a tanévet felölelő időszakra javasolnak hétről hétre különböző tevékenységeket. Elmondta, a Berde Mózsa Körhöz csatlakozó gyermekeknek igyekeztek a helynek megfelelően összeállítani a foglalkozásokat, érintve a különböző ünnepköröket is, ugyanakkor közösségi eseményeket, játékokat is szerveztek számukra.

Mint elhangzott, a Berde Mózsa Kör programjai ma már nem kizárólag nehéz sorsú gyermekeket céloznak, de továbbra is célkitűzés, hogy hozzáférést biztosítsanak a gyermekeknek a kultúrához és szabadidős tevékenységekhez, megismertessék velük az önkéntességet és különleges projektekbe vonják be őket. Utóbbiak kapcsán elhangzott, Nagyajtán, Középajtán, Baróton és Kézdivásárhelyen gyógy- és fűszernövénykertet hoztak létre közösen, ugróiskolát készítettek és közös kirándulásra is elvitték a gyermekeket. Mint Rétyi Zsuzsa megjegyezte, főként a vidéki települések esetében igaz, hogy a Berde Mózsa Kör az egyetlen délutáni oktatási forma, amelyhez a gyermekek hozzáférhetnek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1532
szavazógép
2024-04-08: Máról holnapra - Nagy D. István:

Démonok az árnyékból

Szomorú idők újbóli eljövetelét hirdetik a lugosi magyar kiskorú tornászfiú­val a resicabányai edzőtáborban történtek. Egy olyan korszakét, melyet sokáig lezártnak véltünk, vagy legalábbis reméltük, hogy régi erejében, formájában már nem térhet vissza.
2024-04-08: Közélet - :

Erdély címereiről Budapesten

Erdély címereiről tartott előadást Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnöke április 4-én a Magyarság Háza Szabadegyetem keretében Budapesten, a Magyarság Háza Galériában.