Bibarcfalvi református templomÚjabb érdekességek derültek ki

2024. április 9., kedd, Közélet

A bibarcfalvi református templom felújítása 2021-ben kezdődött, amikor pályázati alapokból restaurálták az ott található egyedülálló Szent László-freskót. Végül sikerült bekerülniük a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség által meghirdetett Szent László útja projektbe, ezáltal jött létre a lehetőség a templom teljes körű felújítására. A munkálatok 2023-ban kezdődtek, A kategóriás műemlék lévén régészeti kutatásokat is kellett végezni, ebben a Székely Nemzeti Múzeum archeológusai segédkeztek, valamint Fehér János erdővidéki művészettörténész, aki a művészettörténeti kutatást és nyomon követést végezte. A régészeti feltárások során sok érdekességet fedeztek fel, a templom falain belül sikerült feltárni a sok száz éves korábbi, középkori templom maradványait.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Boér Ilka, a Székely Nemzeti Múzeum régésze elmondta: a bibarcfalvi református templom egyike azoknak az egyházi épületeknek, amely 1332–1334-ben megjelenik a pápai tizedjegyzékben, ebből arra lehetett következtetni, hogy a 14. század elején már valószínűleg létezett templom a településen. Eleinte egy téglalap alakú, hajóból és félköríves szentélyből állt itt, a 15. század elején ebben az épületben festették fel a hajó északi falára a Szent László-történetet ábrázoló falképet. Valószínűsítik, hogy festett volt a teljes templombelső, azonban ez az egy részlet maradt fenn. Ugyancsak ehhez a korhoz kapcsolódik a diadalív egy kutatás után előkerült darabja is. Az épülethez a 15. században egy sekrestyét toldottak hozzá, amely hasonló a nagyajtai unitárius templomban feltárthoz.

1762-ben teljes átalakuláson esett át a templom, ennek a részét képezte a barokkos belső kialakítása, mely során masszív falpillérekkel és boltozattal látták el a hajót és a szentélyt, ez utóbbit akkor teljesen újjáépítették. Az átalakítások pontos dátumait Fehér János levéltári kutatásaiból ismerjük. Mindemellett a falkutatás is az ő nevéhez fűződik. Az 1790-es években épült a templom déli oldalán egy födött, de nyitott portikusz, belsejében két ülőfül­ke kialakítására is sor került. A jelenlegi torony is a 18. század végén épült.

A következő nagy átalakítás 1896–97-ben történt, amikor is az épület romos állapota miatt a gyülekezet eleinte egy teljesen új templom felépítését fontolgatta. Erre szerencsére nem került sor, így maradhatott meg mai formájában a híres freskó és az értékes műemlék épület. A felújítás során lebontották a portikuszt, a boltozatot és a belső falpilléreket, majd a járószintet szokatlan módon rögtön egy méterrel megemelték. Az ablakok szintén magasabbra kerültek és síkmennyezettel födték le a teret, kialakítva a templom ma is látható formáját. Ekkor épült mellé, a régi portikusz helyére a ma is látható déli bővítmény, amely a templomhajóval egybenyitva már a liturgikus tér részét képezte. A lebontott részleteket, a hozzájuk tartozó vakolatdíszekkel szinte egyengetés nélkül a templom belsejében hagyták, ezekből találtak meg részleteket az ásások során. Fehér János falkutatásai révén előkerült az épület korábbi bejárata, ami a középkori hajó középső tengelyében helyezkedett el. Az ásatások során még előkerült egy, valószínűleg a sekrestyéhez tartozó szárkődarab, valamint a déli vagy nyugati kapu részletei is. Az előkerült régi szentély formája és kiterjedése korábban nem volt ismert, ezt teljes mértékben a régészeti kutatás során tárták fel és rögzítették.

A templom felújítási munkálatait a műemlékek felújítására és restaurálására szakosodott Alpin Construction cég végzi, Cseresznyés Szilamér építésvezető szerint a bontási munkák után most az építés fázisa következik majd, azonban addig még sok tennivaló van, hiszen a talajt teljesen ki kell cseréljék, mivel nedves és savas jellege miatt nem tekinthető stabilnak. A visszaépítési folyamat majd a tervek szerint a templomhoz méltó stílusban történik, reflektálva az épület középkori időszakára. Az épület átadását 2025-re tervezik, a munkálatok azonban 2026-ban zárulnak le csak.

Fancsal Zsolt bibarcfalvi református lelkész elmondta: 2022 decemberében sikerült aláírni a támogatási szerződést, majd 2023 tavaszán kezdődtek a munkálatok. Szeretnének majd minél többet megmutatni a templomból, de hasonlóan fontos számukra az is, hogy az funkcionális maradjon. A bibarcfalvi gyülekezet a felújítás miatt az imateremben, nagyobb egyházi eseményekkor a kultúrotthonban vesz részt a templomi szertartásokon, amit már lassan meg is szoktak a tiszteletes szerint. Rengeteg változás lesz majd a templom életében, mely a felújítás nyomán a térség, Erdővidék egyik látogatott turisztikai látványossága lesz. A tiszteletes és az építő is kiemelte, mindenki szívügyének tekinti a templom felújítását, ezért a végeredmény is a lehető legjobb lesz majd.

Balázs Tamás

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 547
szavazógép
2024-04-09: Szabadidő - :

A nap fotója

2024-04-09: Közélet - :

Ezt a hangot nem feledjük… (Szilágyi Zsolt köszöntése)

Nem szabad, de nem is lehet elfeledni születésnapján köszönteni Szilágyi Zsolt előadóművészt, aki 78 éve (1946. április 8-án) született. Büszkék vagyunk arra, hogy itt él köztünk városunk, megyénk, de talán az egész ország egyik legnagyobb művésze, énekese, karnagya, tanára és művészetszervezője. Én szerencsésnek érzem magam, hogy diákja, később barátja, tisztelője lehetek Szilágyi Zsoltnak! Sajnos, megromlott egészségi állapota miatt nem hallgathatjuk jó ideje. Nem tudom, mi lehet mostanában a lelkében, de ő nem panaszkodik.