Szilágyi Zsolt köszöntéseEzt a hangot nem feledjük…

2024. április 9., kedd, Közélet

Nem szabad, de nem is lehet elfeledni születésnapján köszönteni Szilágyi Zsolt előadóművészt, aki 78 éve (1946. április 8-án) született. Büszkék vagyunk arra, hogy itt él köztünk városunk, megyénk, de talán az egész ország egyik legnagyobb művésze, énekese, karnagya, tanára és művészetszervezője. Én szerencsésnek érzem magam, hogy diákja, később barátja, tisztelője lehetek Szilágyi Zsoltnak! Sajnos, megromlott egészségi állapota miatt nem hallgathatjuk jó ideje. Nem tudom, mi lehet mostanában a lelkében, de ő nem panaszkodik.

  • Fotó: Orihidi fesztivál
    Fotó: Orihidi fesztivál

Számomra és az idősebb hívőknek is emlékezetes maradt a templomokban felcsendülő hangjának tisztasága, előadásának muzikalitása, csodálatos művészete, melyet olyan jó volt hallgatni. Bár Szilágyi Zsoltnak Istentől kapott gyönyörű hangja több mint egy évtizede nem tölti be templomainkat, karnagyi „pálcája” nem int figyelemre, Szilágyi Zsolt mégis közöttünk van. Mert vannak dolgok, amelyek kitörölhetetlenül épülnek be a közösség életébe. Mindig él emlékezetemben, szinte hallom a Zsolt által énekelt csodálatos Ave Mariát.

1972 tájékán immár az illetékes elvtársakban is felmerült a gondolat: legyen az újdonsült megyeszékhelynek pedagóguskórusa. Szilágyi Zsolt a kamarakórus egyik alapítója és vezetője lett. A kórus később Vox Humana néven lett közismert. Az énekkar repertoárján az egyetemes kórusirodalom fontosabb vegyes kari művei mellett magyar (Bartók Béla, Kodály Zoltán, Bárdos Lajos, Farkas Ferenc, Pászti Miklós, Szokolay Sándor, Karai József, Birtalan József, Csíky Boldizsár, Orbán György, Terényi Ede, Vavrinecz Béla) és román zeneszerzők művei szerepeltek.

A Vox Humana a legfontosabb hazai zenei központok énekkari rendezvényein kívül számos magyarországi és európai versenyen és fesztiválon is fellépett. Rangos díjakat szerzett itthon és szerte Európában.

A múlt század hetvenes éveinek végén a külföldi turnék ideje is elérkezett. Az első út az olaszországi Gori­ziába vezetett, az ott szerzett második, illetve harmadik díj sok tekintetben kárpótolta a viszontagságos utazást. A következő nyugati utazás viszont több szempontból is a legvisszhangosabb turnéként vonult be a kórus történetébe. A célállomás az arezzói nemzetközi kórusfesztivál volt, de Szilágyi Zsolt akkor is gondoskodott „kiegészítő” programról: ezúttal a pápát látogatták meg a Vatikánban. Barcelonában az Európa dalai kórusversenyen 1999-ben aranyérmet kaptak és a karnagy mesteri minősítést. A Vox Humana kamarakórus karmestereként 1992-ben az első alkalommal odaítélt EMKE Nagy István-díjával tüntették ki; 2003-ban a Kriterion-koszorút vehette át. 2013-ban a Magyar Érdemrend tisztikeresztje kitüntetéssel ismerték el munkásságát. Az évtizedek során rangos magánénekessé váló Szilágyi Zsolt 2012-ig vezette a romániai kóruséneklés egyik legreprezentatívabb együttesévé váló Vox Humanát.

Születésnapodon kívánok gyógyulást, Isten éltessen sokáig, Zsolt!

Orbán Barra Gábor

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 544
szavazógép
2024-04-09: Közélet - :

Újabb érdekességek derültek ki (Bibarcfalvi református templom)

A bibarcfalvi református templom felújítása 2021-ben kezdődött, amikor pályázati alapokból restaurálták az ott található egyedülálló Szent László-freskót. Végül sikerült bekerülniük a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség által meghirdetett Szent László útja projektbe, ezáltal jött létre a lehetőség a templom teljes körű felújítására. A munkálatok 2023-ban kezdődtek, A kategóriás műemlék lévén régészeti kutatásokat is kellett végezni, ebben a Székely Nemzeti Múzeum archeológusai segédkeztek, valamint Fehér János erdővidéki művészettörténész, aki a művészettörténeti kutatást és nyomon követést végezte. A régészeti feltárások során sok érdekességet fedeztek fel, a templom falain belül sikerült feltárni a sok száz éves korábbi, középkori templom maradványait.
2024-04-09: Gazdakör - Incze Péter:

Húsz megyebeli fiatal nyert megtelepedési támogatást

A megyei vidékfejlesztési hivataltól kaptuk a hírt, hogy múlt csütörtökön eredményt hirdettek a hegyvidéken gazdálkodó fiatalok vidéken történő megtelepedésének támogatásánál, a DR-30-as intézkedésnél, Kovászna megyéből 14 pályázat szerepel a támogatottak között. Ez már a második eredményhirdetés, az elsőn Kovászna megyéből hat fiatalnak sikerült megszereznie a 70 000 eurós támogatást.